23 Nisan 2005 Cumartesi 00:00
Karşı yaka sınırsız Türk düşmanı

Atina'yı ziyaret eden Kara Harp Okulu öğrencilerimizin odasına atılan bayrağımıza bu sözler, İngilizce yazıldı. İstanbul için, "Constantinopolis" ifadesi kullanıldı. Orgeneral Hilmi Özkök'ün, Türk milletinin infialine türcüman olduğu çirkin saldırı bununla kalmadı. Bayrağımızın kenarından yakıldığı görüldü. Üzerine ayakla basıldığı belirlendi. Bazı lekelerden de, üzerine tükürülmüş olabileceği şüphesi uyandı.
Bir kaç densizin işi değil
Ankara'ya getirilen bayrakla ilgili Genelkurmay Karargahı'nda yapılan değerlendirmede, komutanların şu kaanate vardıkları öğrenildi: "Yunan makamlarının sergilediği vurdumduymazlık, olayı birkaç kendini bilmezin yaptığı terbiyesizlik olmaktan çıkarıyor. Yunan Genelkurmay'ı büründüğü sessizlikle yapılan saldırıya sahip çıktığı görüntüsü veriyor."
İşte berbat sloganlar
Constantinopolis is Greek ? İstanbul Yunandır.
Cyprus is ours forever!? Kıbrıs ebediyen bizimdir.
Barbar Turks?Barbar Türkler
Viva EOKA? Yaşasın EOKA
Yunanistan Kara Harp Okulu'nda Türk öğrencilerin odasına atılan zedelenmiş Türk bayrağının üzerinde işte bunlar yazıyordu.
Faili meçhul saldırıda ay?yıldızlı bayrağın üstüne İngilizce olarak yazılanlar, tam manasıyla bir Türk düşmanlığı ve saldırganlık niteliğinde. İşte Türk bayrağının üzerine yazılan sloganların Türkçeleri...
Kenarı yakılmış
Türkiye'ye kinlerini ancak bu yolla kusabilenler, bayrağın üzerine sadece bu düşmanca sloganları yazmakla yetinmemişler. Kara Harp Okulu öğrencilerinin bulduğu bayraktaki izlerden, üzerine ayakla basıldığı da kolaylıkla anlaşılabiliyor. Hatta bazı izlerden, bayrağın üzerine tükürülmüş bile olabileceği şüphesi uyanıyor. Ama bu kesin değil...
Ayrıca söz konusu Türk bayrağının bazı yerlerinin de yakılmış olduğu gözleniyor.
Yani bu tahrikte bulunanlar, Türk öğrenciler ve Türk kamuoyunda infial yaratmaya yönelik her detayı düşünmüşler.
Hem yazılan sloganlar hem de yapılan tahribat yoluyla, Türk ulusu ve askerinin hassas olduğu noktalara özellikle saldırıldığı gayet açık.
Gerginlik sürüyor
Türk askeri öğrencilerinin Yunanistan Kara Harp Okulu'nda gördükleri "misafirperverlik" (!) Atina ile Ankara ilişkilerini, askeri düzeyde, fazlasıyla gerdi. Üstelik gerginlik henüz bitmiş de değil.
Aslında Türk Genelkurmay'ı, Yunanlı muhataplarına gayet makûl bir zaman da tanıdı gerekli adımı atabilmeleri için. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün yıllık değerlendirme toplantısına kadar Ankara'nın beklediği şekilde bir gelişme yaşansaydı, konu Komutan'ın açıklamasında daha farklı bir ton ve üslûpla yer bulacaktı.
Çarşamba gününe kadar Atina'dan olumlu bir tavır görülmeyince, Orgeneral Özkök, "Güven Artırıcı Önlemler kapsamında, Kara Harp Okulu öğrencilerimizin Yunanistan'a yaptıkları ziyaret esnasında meydana gelen olaya ilişkin Yunanistan'ın resmi özür dilemesini ve olayın sorumlularının açığa çıkarılmasını bekliyoruz. Aksi takdirde, bu faaliyetlerin yeniden gözden geçirilmesi durumu ortaya çıkabilir" ifadelerini kullandı.
Oysa Yunan Genelkurmay'ı konunun "gereği"ni yapsa, Özkök Paşa da, olayı "münferit" sınıfına sokup, Atina'daki muhataplarının hassasiyetine belki de teşekkür bile edecekti.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.