Bu haber kez okundu.

Karşılıksız çek veren yandı

Karşılıksız çek keşide etmeye verilen hapis cezasının kaldırılması sonucu ortaya çıkan "hukuki boşluğu" dolduracak yeni Çek Yasası önümüzdeki günlerde Başbakanlığa sunulacak

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Çek Yasası'nı değiştiren tasarının Başbakanlığa sunulma aşamasına geldiğini bildirdi. Tasarıyla, ilk defa karşılıksız çek verenlere öngörülen hapis cezası kaldırılarak, çek bedeli kadar ağır para cezası getiriliyor. Adalet Bakanı Çiçek, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, ticari hayatta önemli bir yer tutan Çek Yasas'nda değişiklikler öngören tasarının Başbakanlığa sunulma aşamasına geldiğini söyledi.

Ceza davalarının 7'de biri çekten
Çiçek, bu kanunla ilgili olarak açılan davaların, 2001 yılındaki toplam ceza davaları içindeki payının yüzde 13.5'e ulaştığını kaydederek, bankaların, karşılıksız çıkan her çek yaprağından sorumlu olacakları miktarın 60 milyo~|~n liradan 150 milyon liraya çıkarıldığını ve bu miktarın her yıl güncelleştirileceğini kaydetti.

İkinci karşılıksız çeke hapis cezası
Adalet Bakanı Çiçek, bu tasarının en önemli değişikliğinin karşılıksız çek keşide edenlere bundan sonra hapis cezası yerine para cezası getirmesi olduğunu belirtti. Burada da ilk defa karşılıksız çek keşide edenlere hapis cezası yerine çek bedeli kadar ağır para cezası verilmesinin hükme bağlandığını kaydeden Çiçek, ancak, burada kötü niyetlileri ayıran bir düzenleme de yapıldığını ve karşılıksız çek keşide etmek suçunun tekrarı halinde yine hapis cezası öngörüldüğünü anlattı. Çiçek, tekrar tekrar karşılıksız çek verenlere ve para cezasını ödemeyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası getirildiğini söyledi.

Vadeli çek mümkün olacak
Çiçek, vadeli çek olarak adlandırılan ileri keşide tarihli çekin üzerinde yazılı keşide tarihinden önce bankaya ibraz edilmesi ve karşılığının kısmen veya tamamen bulunmaması halinde hukuki takip yollarına başvurma hakkının saklı tutulduğunu, ancak bu halde cezai takibatın başlatılamayacağınınhükme bağlandığını bildirdi.

Eski karşılıksız çeklere düzeltme imkanı
Tasarıya konulan geçici maddeyle düzeltme hakkını kullanma imkanınıkaybetmiş olanlara geçici bir süre için fırsat verilmesi öngörülüyor. Bu düzenlemeden faydalananlar hakkındaki yasaklama kararları ortadan kaldırılacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100