01 Mart 2005 Salı 00:00
Kartzedeler AKP'nin mağduru
BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç, IMF bağımlısı AKP'nin para basmaması sebebiyle oluşan

alanda vatandaşın, kredi kartı adıyla plastik para basan faizcilerin insafına terk edildiğini belirtti

*Her yerde mağdur var

BTP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, ister kredi kartı mağdurları olsun, ister Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borç batağında can çekişen çiftçimiz olsun, isterse bankaların maliyetli kredi?faiz kıskacında tık nefes kalan kredi kullanıcıları olsun, hepsi IMF'ci müflis AKP hükümetinin mağdurları olduğunu söyledi.

*TL yerine plastik para

Devletin para basmadığı alanda bankaların kredi kartı adı altında 64 katrilyon limitlik plastik para bastığının altını çizen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Meteliğe kurşun atan vatandaş, 18 Şubat itibarıyla 3.7 katrilyon taksitli, 9.8 katrilyon taksitsiz plastik para kullanmıştır. Bu plastik paraları basan bankalar, sözkonusu kullanımdaki ödeme gecikmeleri sebebiyle vatandaştan yüzde 120'den yüzde 200'lere varan oranlarda faiz almaktadırlar" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Koç, ister kredi kartı mağdurları olsun, ister Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borç batağında can çekişen çiftçimiz olsun, isterse bankaların maliyetli kredi?faiz kıskacında tık nefes kalan kredi kullanıcıları olsun, hepsi IMF'ci müflis AKP hükümetinin mağdurları olduğunu söyledi.

Hükümet görevini yapmıyor

Hükümetin vazifesini yapmadığını belirten BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Yıllardan beri hertürlü zor şartlara rağmen tarımda, sanayide, yan sanayide, imalatta üretim yapılırken, şu kadar emek, şu kadar, şu kadar katma değer ortaya konurken IMF'nin aklıyla iş gören hükümetler, bu emek ve üretimin karşılığında bir kuruş para basmadı, IMF'ci AKP de basmıyor. ~|~ Böylece hükümet global tefecilere, vatandaş da yerli faizcilere mahkum ediliyor. Halbuki devlet, her yıl Gayrı Safi Milli Hasılamızın yüzde 30'u nispetinde para basmak durumundadır; sözkonusu senyoraj hakkını kullanmak devlet olmanın gereğidir. Nitekim önceki hafta Merkez Başkanı sayın Serdengeçti, bu hususta BTP'nin haklılığına dikkat çekerek, sözkonusu emisyon darlığını ve para basma hususundaki ihmali itiraf etmek durumunda kalmıştır. Hükümet IMF'nin talimatlarını değil, devlet olmanın gereğini yerine getirmek, piyasanın para ihtiyacını karşılayarak hem tüketiciyi hem de üreticiyi tefecilerin kucağına düşmekten korumak zorundadır" şeklinde konuştu.

IMF'nin koyma aklıyla ekonominin asla düzelmeyeceğine dikkat çeken Koç "BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın İngiltere Cambridge Üniversitesi'nde Milli Ekonomi Modeli'ni anlatırken Avrupalı ekonomistlere sorduğu gibi, hükümetin de IMF şeflerine, sizin devletlerinizin her yıl Gayrı Safi Milli Hasılanızın şu kadarı karşılığında para basma hakları var da Türkiye'nin niye yok, niye olmasın, diye delikanlı gibi sorma ve TL basma hakkını kullanmak mecburiyeti vardır. Bu sorgulamayı yapmak ve bağımsızlığın göstergesi olarak TL'yi basabilmek için, haydar Baş gibi bağımsız karakter taşımak, proje ve milli ekonomi modelin sahibi olmak ve icazeti de yüce milletimizden almış olmak lazımdır. Dolayısıyla AKP bunu yapamaz; çünkü ipleri IMF'ye teslim etmiş, stand?by imzalamış, bir. Kendilerine ait hiçbir ekonomi görüşleri, ekonomik fikirleri yok iki. IMF'nin koyma aklıyla gidiyorlar üç. Dolayısıyla bu temel ekonomik problemleri çözmek IMF bağımlısı AKP'nin işi değil. Dahası hiçbir program ve projeleri bulunmayan muhalefetteki denenmişlerin de işi değil" dedi.

Devlet para basmıyor; faizciler plastik para basıyor

Devletin para basmadığı alanda bankaların kredi kartı adı altında 64 katrilyon limitlik plastik para bastığının altını çizen BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "Meteliğe kurşun atan vatandaş, 18 Şubat itibarıyla 3.7 katrilyon taksitli, 9.8 katrilyon taksitsiz plastik para kullanmıştır. Bu plastik paraları basan bankalar, sözkonusu kullanımdaki ödeme gecikmeleri sebebiyle vatandaştan yüzde 120'den yüzde 200'lere varan oranlarda faiz almaktadırlar. Nitekim 708 katrilyonluk ödemede kredi kartı batağı oluşmuştur. Aynı şekilde 600 bini aşkın çiftçimizin ve köylümüzün, bankalar hariç, sadece Tarım Kredi Kooperatiflerine olan faizli borçlarında 768 trilyonluk batağı vardır; milletimiz bu faiz bataklarında debelendikçe batmaktadır. Tüketicinin bu derece batağa saplandığı bir ekonomide maalesef üretici de batmak zorunda kalır; zira müşterisi olmayan üretici baştan iflas etmiş demektir. Bütün bunların vebali, hiçbir çözümü olmadığı halde ortalıkta IMF topu çeviren AKP hükümetine aittir. Bunun vebali, devlet olarak kendisi para basmak yerine, bankacılara plastik para bastırıp milletimizi kart faizcilerinin kucağına iten AKP'ye aittir. Vatandaşın üretim ve emeğinin karşılığında gerekli parayı basmayarak tefecinin kucağına itmek, aynı zamanda anayasal ve yasal mesuliyet de doğurmaktadır" dedi.

BTP Genel Başkan Yardımcısı Koç "IMF'ye teslim olmuş AKP'nin bu vebali, öyle üstünkörü kredi kartı düzenlemesiyle ortadan kalkmaz. Bu konudaki pansuman tedbirler de sadece batakları artırır, hacizleri katlar; başka bir işe yaramaz. Dolayısıyla milletimizin kendi üretim ve emeğinin karşılığında hak ettiği parayı görmesi, faizcilerin kıskacından kurtulabilmesi ve yüzünün gerçekten gülmesi için BTP'nin Milli Ekonomi Modeli'nin iktidara taşınması kaçınılmazdır. Bu bağlamda yıllardan beri parasızlık içinde kıvranan yüce milletimizin yüzünün gülmesi için başta sayın Genel başkanımız olmak üzere tüm BTP kurmayları, şayet isterlerse AKP hükümetine her türlü katkıyı yapmaya, Milli Ekonomi projelerini uygulamaya koymaya hazırdır. Aksi halde milletimiz BTP'nin tek başına iktidarını bekleyecektir" şeklinde konuştu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100