19 Ağustos 2006 Cumartesi 00:00
Kayıt yenileme parasına mahkeme engeli
Ankara 1. İdare Mahkemesi, üniversite kayıt yenilemeleri sırasında öğrenci harcının yanı sıra 20 YTL alınmasını yasal bulmadı. Mahkeme, 20 YTL'nin yasal faiziyle
öğrenciye geri ödenmesine karar verdi. ~|~


Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Kemal Vuraldoğan, kayıt yenileme sırasında öğrenci harcı yanında alınan 20 YTL'nin yasal faiziyle iadesine karar verilmesi istemiyle dava açtı. Davayı görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi, alınan 20 YTL'nin yasal dayanağı bulunmadığına, bu ücretin öğrenci tarafından ancak gönüllülük esasına göre ödenebileceğine işaret ederek, 20 YTL'nin yasal faiziyle öğrenciye geri ödenmesini kararlaştırdı. Mahkeme, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda yükseköğretim üst kuruluşları, yükseköğretim kurumları ve bunlara bağlı birimlerin gelir kaynaklarının düzenlendiğini anımsatarak, öğrencilerden kayıt yenileme sırasında isteği dışında alınan paranın yükseköğretim kurum ve kuruşlarının gelir kaynakları arasında yer almadığını kaydetti.

''Davalı idarece uyuşmazlık konusu ücretin, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora eğitimleri sırasındaki dosyalama, postalama, tezlerin jüri üyelerine dağıtımı ve benzeri kırtasiye giderleri için alındığı ileri sürülmekte ise de; üniversitelerin gelirleri 2547 sayılı yasa ile belirlenmiş ve bu gelirler arasında öğrencilerden alınan harçlar da sayılmış, öğrenci harçların nasıl belirleneceği ve ne şekilde ödeneceği hüküm altına alınmıştır.

Öte yandan Ankara Üniversitesi Lisansüstü Eğitim?Öğretim Yönetmeliğinde de lisansüstü program öğrencilerinden kayıt yenileme sırasında katkı payı veya ikinci öğretim ücreti dışında herhangi bir ücret alınabileceğinden söz edilmediği gibi tezlerin de öğrenci tarafından çoğaltılarak teslim edileceğinin öngörüldüğü, kaldı ki tez teslimi sırasında da davacıdan ayrıca 5 YTL ücret alındığı anlaşılmaktadır.'' Mahkeme kararında, bu durumda davacı öğrenciden kayıt yenileme sırasında isteği dışında alınan 20 YTL ücretin yasal dayanağının bulunmadığını, bu ücretin ilgili öğrenci tarafından ancak gönüllülük esasına göre ödenebileceği sonucuna varıldığını kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137