28 Kasım 2005 Pazartesi 00:00
Kaynaklar değil ihtiyaçlar sınırlı

"Milli Ekonomi Modeli, insanın sınırlı ihtiyaçlarının sınırsız kaynaklardan karşılanması ilmi; ve yine ülkelerin gerektiğinde her türlü mal ve hizmeti üretebilme gücüne sahip olmasının yanı sıra iç ve dış harcamalarını borçlanmadan temin edebilmesinin formülüdür. Bu yönüyle Milli Ekonomi Modeli, ülkelerin ve milletlerin kalkınmasının ve ekonomik bağımsızlığının tek yoludur." diyen Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi:

~|~

"Batının insana bakışı ile şekillenen iktisat sistemleri ekonominin konusunu 'insanın ihtiyaçlarının sınırsız olduğu yanlışı' üzerine bina etmişlerdir. Tezimize göre; kaynakların, insanların ihtiyaçlarına yetmeyeceği yönündeki iddia yanlıştır. Tam tersine insanoğlunun her bir ihtiyacı için, uzayda ve dünyada, 'hem sınırsız, hem de sürekli yenilenen' binlerce kaynak mevcuttur. Buna karşılık sınırlı olan ise insanın ihtiyaçlarıdır. Şayet bir sınırsızlıktan bahsedilecek ise bu 'onun ihtirasları'dır. Yoksa insanın yemek, içmek, ısınmak, giyinmek, barınmak vb. çok karmaşık olmayan sınırlı ihtiyaç kalıpları varken, bu ihtiyaçlarını karşılamak üzere yüzlerce hatta binlerce kaynak saymak mümkündür."

Para üretimi tahrik unsurudur

"Kapitalist anlayışa göre para, sadece mübadele ve tasarruf aracıdır. Bu anlayışta paranın 'tahrik unsuru olması' ve 'emek ve üretimin karşılığı olması' özelliği yok sayılmaktadır. Milli Ekonomi Modeline göre paranın 4 temel özelliği vardır.

1?Modelimizde para, emeği tahrik ederek mal ve hizmet üretimini sağlayan bir araçtır.Yani para, diğer iktisat ekollerinin iddia ettiği gibi ekonomiler üzerinde 'etkisiz eleman' değildir. Bilakis,  işlemci olarak, üretim ve tüketimle ilgili niyetlerin açığa ve ortaya çıkmasına vesile olmaktadır. Bu özellik yalnızca Milli Ekonomi Modeli ile iktisat literatürüne girmiştir.

2? Emeğin ve üretimin karşılığıdır. Para, harekete geçirdiği emeğin ürettiği mal ve hizmetin karşılığıdır. Üretimi devreye koyacak paranın başlangıçta karşılığı olmayabilir. Ama üretimle beraber para, kendi karşılığını hatta daha fazlasını oluşturma kabiliyetindedir. Paranın bu vasfı da yalnızca Milli Ekonomi Modeli ile ortaya çıkmıştır. Milli Ekonomi anlayışında piyasalarda dolaşan para maliyetsiz olduğu için, emeği tahrik edecek ve üretim faktörlerini devreye koyacak para da maliyetsizdir. Başlangıçta zati değeri olmayan para, emeği tahrik etmek ve devreye koymak suretiyle, mal ve hizmet üretimini sağlayarak kendine karşılık bulur. Emeğin ve üretimin karşılığı olarak devreye girecek olan para, atıl duran insanların emeğini harekete geçirir.

3?Para bir değişim (mübadele) aracıdır. Değişimin tam olarak yapılabilmesi için piyasada yeterli miktarda paranın bulunması gerekmektedir. Liberal ekonomilerde tedavüldeki bu para maliyetlidir. Maliyetli para üretimde kısıntıya neden olur. Talep daralması da görülür. Liberal anlayışta temel yöntem olan paranın faizle piyasadan çekilmesi, mübadelenin sağlıklı yapılmasını engeller. Paraya olan ihtiyacın emisyonla piyasalara iadesi engellenerek piyasalara para satanların önü açılmış olur. Neticede toplum, tüketim kabiliyetini kaybeder ve en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz olur. Artan dünya nüfusunun tüketim yapamaması, üretim miktarının yetersizliğinden değil, insanların o tüketimi yapacak paradan mahrum olmalarından kaynaklanmaktadır. Milli Ekonomi Modeli'nde mübadele için piyasada olması gereken para maliyetsizdir. Bu sayede paranın piyasalarda dönmesi, serbestçe dolaşımı, reel ekonomiye katkısı sağlanmaktadır. Mübadelenin yaygın şekilde yapılmasını sağlayan Milli Ekonomi Modeli, üretilen mal ve hizmetin değerinde mübadele yapılabilmesi için arz ve talebin dengede olmasını şart koşar. Milli Ekonomi Modeli'nde denge, belirli bir matematik ölçüsü içerisinde, arz ve talebin bazen ayrı ayrı, bazen de aynı anda emisyonla desteklenmesiyle sağlanır. Bu yaklaşım sürekli büyümenin de formülüdür.

4? Paranın tasarruf özelliği vardır. Liberal ekonomilerde paranın tasarruf edilmesindeki amaç faizle para kazanmaktır. Liberal anlayışın değer saklama aracı olarak paraya yüklediği fonksiyonlar:
a? Paranın üretimden çıkıp, reel ekonominin dışına kaymasına, b? Paranın tekelleşmesine, c? Dünyada üretilen mal ve hizmetin global güçlerin eline verilmesine, d? Üretim maliyetlerinin artmasına,
e? Talebin daralmasına, f? İşçi ücretlerinin ve verimliliğin düşmesine neden olur.
Milli Ekonomi Modeli'nde piyasadaki para maliyetsiz olduğu için değer saklama aracı olarak para, a? Mal ve hizmet üretimi, b? Günlük tüketim ihtiyacının karşılanması, c? Düğün, seyahat, hastalık gibi ileriye dönük ihtiyacın karşılanması için tasarruf edilir.Tasarruf aracı olarak paraya yüklenen fonksiyon a? Paranın serbest dolaşımına, b? Üretim ve talebin artmasına, c? Gelir dağılımının düzelmesine neden olur."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.