11 Ekim 2010 Pazartesi 00:00
Kaynaklar elimizden çıktı


Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının toplam değerinin 3 katrilyon dolardan fazla olduğunu ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, "bu kaynaklar yok pahasına yabancı şirketlere satıldı" dedi ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yaptığı açıklamada Türkiye'nin içine sürüklendiği kötü durumdan nasıl kurtarılacağını ayrıntılarıyla açıkladı. Türkiye'nin dünyanın en zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğunu ve bu kaynakların devreye konacağını ifade eden BTP Genel Başkanı, senyoraj hakkının kullanılıp para basılarak borç sarmalının kırılacağını ve çok farklı bir vergilendirme modelinin hayata geçirilerek ülkemizin dimdik ayağa dikileceğini söyledi.

Senyoraj hakkı kullanılacak

Türkiye için yeraltı kaynaklarından sonra sahip olduğu en önemli kaynak olan senyoraj (para basma) hakkının mutlaka kullanılması gerektiğine dikkat çeken BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Devletin GSMH'sı vardır. Yani yıllık kârı vardır. Bu para nev'inden değil, mal cinsindendir. Bir misalle bunu daha iyi anlarız. Siz bir çuval mısır ekiyorsunuz. Varsayalım ki bunu on çuval olarak geriye topluyorsunuz. Bunu tarlaya ekerken harcadığınız para bin lira olsun. Bin liraya mukabil siz, bir çuval mısırla on çuval elde ettiniz. Bu şu demektir: 'Bir çuval mısırın para olarak karşılığı var, dokuz çuvalın karşılığı yoktur.' Bu sistem böyle devam ettiği müddetçe piyasada mal fazla, para az olur. O takdirde yapılması gereken bir şey vardır. Devletlerin bağımsızlık hakkı olan senyoraj hakkı, emisyonu genişleterek parasını basma hakkıdır bu. Global güçler, dünyada kapitalizmi ve liberal anlayışı hakim kılabilmek için şöyle bir kural çıkardılar, dediler ki; 'eğer siz kendi paranızı basarsanız enflasyon olur.' "Peki ne olacak? Bizim piyasamızda mal çoğalmış. Paramız az. Onun için iş yapamıyoruz" dediğimizde "Biz size borç veririz. Az olan paranız çoğalır. Takviye edersiniz" diyorlar. Bu, şuna benziyor. Sizin bünyeniz kan yaptığı halde bünyenize kan yaptırmıyorsunuz. Dışarıdan bünyeye kan pompalıyorsunuz. Parayla satın aldığınız kanı pompalıyorsunuz. Aldığınız para da maliyetli, faizli para olduğu için bugün iç ve dış borçların faiz miktarı 120 katrilyona baliğ oldu diyoruz. Halbuki ne bu kadar borcumuz olacaktı, ne bu kadar faiz borcumuz olacaktı. Bu dediğimiz sistemi biz hayata geçirmiş olsaydık, yani biz GSMH'mıza karşılık basılması gereken paramızı emisyonu genişleterek yani devletin bağımsızlık hakkıyla, senyoraj hakkını kullanarak basmış olsaydık bu borca girmeyecektik. İkinci kaynak da budur. Türkiye 20 küsur seneden beri senyoraj hakkını kullanmıyor. Bu yüzlerce milyar dolar ediyor."

Kaynaklarımız yabancıların eline geçti

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, her konuşmasında üzerinde önemle durduğu kaynak konusuna da girdi ve çok geniş kapsamlı bir açıklama yaptı. Türkiye'nin yeraltı kaynaklarının toplam değerinin 3 katrilyon doları bulduğunu ifade eden Prof. Dr. Baş, "bu kaynaklar yok pahasına yabancı şirketlere satıldı" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Seka, kâğıt fabrikası, 3 milyon dolara satıldı. Şimdi 3 milyon dolara Seka'yı alanlar, 1 milyar dolara arazisini satmıyor."

Sosyal adaleti biz sağlarız

Türkiye'nin milli ve dini bütünlüğünü bozmak için sahnelenen oyunlara dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Baş, "Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan projelerle sosyal adalet sağlanacak ve tüm oyunlar bozulacak" dedi. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Biz Altaylardan geldik. Bir dedenin evladıyız. Biri o, biri ben. Biri o, biri Laz. Biri o, biri Çerkez. Hepimiz bir şemsiyenin, bir dedenin evlatlarıyız. Dinimiz bir, milliyetimiz bir, medeniyetimiz bir. Kültürümüz, örfümüz, âdetimiz ve geleneğimiz bir. Bu kadar birlikteliğimiz varken fitnenin aramıza girip bizi bölmesine asla izin vermeyiz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100