21 Ağustos 2011 Pazar 00:00
Kazdağları'nda tarım yok oluyor
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Kaynaş, yüzyıllardır bölgenin yaşam kaynağı olan Kazdağları'nın altın çıkarmak için delik deşik edilemesinin buradaki tarımı yok ettiğini söyledi ~|~

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Kaynaş, altın çıkarmak için delik deşik edilen Kazdağları ile ilgili olarak bir rapor hazırlayarak, Kazdağları'nda yaşamın altından daha önemli olduğunu belirtti. Kaynaş, "Tarım insan beslenmesine hizmet ederken, altın insanların hastalanmasına, hatta ölümüne neden olacaktır" dedi. ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Kaynaş, hazırladığı raporla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kazdağları'nın yörede yerüstü ve yer altı su kaynaklarını oluşturan, besleyen ve onların sürekliliğini sağlayan, barındırdığı bitkilerle, hayvanlarla, temiz havasıyla ve sularıyla can verdiği tarım alanlarıyla yüzyıllardır tüm yörenin yaşam kaynağı olduğunu söyledi. Kazdağı yöresinin, barındırdığı bitki ve hayvan topluluklarıyla Anadolu'nun en önemli sığınaklarından biri olduğunu belirten Kaynaş, "İçerdiği 82 nadir bitki türünden 37 tanesi sadece Kazdağları'na özgüdür ve burası aynı zamanda kuşların ikincil göç yollarından biridir. Kazdağları, zengin biyolojik çeşitliliği nedeniyle uluslararası değerlendirme ölçütlerine göre, Önemli Bitki Alanı ve Önemli Doğa Alanı olarak kabul edilmiştir" dedi.

Kazdağları tarım için çok önemli
Çanakkale ve Balıkesir illerinde tarımın Kazdağları ile hayat bulduğunu ifade eden Prof. Dr. Kenan Kaynaş, hububat, sebze, meyve, üzüm, zeytin, zeytinyağı ve çam fıstığı gibi tarımsal üretimlerin bugün itibariyle ekonomiye katkısının 4 milyar 750 milyon Dolar olduğunu açıkladı. Süt, süt ürünleri, kırmızı et, tavuk eti, yumurta ve bal üretimleri gibi hayvansal üretimin ekonomiye katkısının ise 2 milyar 750 milyon Dolar olduğunu belirten Kaynaş, Kazdağları'nın tarımsal ve hayvansal üretimden elde ettiği değerin yıllık toplam 7.5 milyar Dolar olduğuna dikkat çekti.
Kazdağları'nda çevre yönünden en büyük sorunun metalik madencilik çalışmaları olduğunu belirten Kaynaş, "Kazdağları yöresinde altın madeni işletmeciliği başladığında, 2.5 milyar ton kayaç ve toprak işlenecek, yaklaşık 400 bin ton siyanür kullanılacak, başta 10 milyon adet zeytin ağacı olmak üzere tüm bitkisel üretim olumsuz etkilenecek, yöre tarımının can damarı olan su kaynaklarının tamamı kirlenecek, tarımla uğraşan yaklaşık 750 bin kişi etkilenecektir. En önemli nokta ise, Tarım yapılacak toprak kalmayacak, yöredeki tüm sular içme ve kullanma suyu olarak kullanılmayacak, başta yöre halkı olmak üzere yaşayan tüm canlılar olumsuz etkilenecektir. Tarım insan beslenmesine hizmet ederken, altın insanların hastalanmasına hatta ölümüne neden olacaktır. Bu nedenle Kazdağlarında yapılacak bütün çalışmalarda sürdürülebilirlik ilkesi daima ön planda tutulmalıdır" dedi.

Yüzlerce sondaj vuruldu
Kazdağları bölgesinde 2007 yılında başlayan altın arama çalışmaları kapsamında bugüne dek yüzlerce sondaj yapıldı ve bu alanlar delik deşik edildi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü İzleme Daire Başkanlığı'nın bu yılın başında açıkladığı Çanakkale bölgesinde altın arama ve işletme ruhsatı alan şirketler listesine göre, toplam 16 firma 34 ayrı nokta için altın arama ve işletme ruhsatı aldı. Bu ruhsatların 13'ü direkt işletme, 13'ü işletme talepli arama ve 8'i ise arama olarak alındı. Ruhsatların 10'unun Kazdağları'nın kuzey yamaçlarının yer aldığı Bayramiç sınırları içinde olması ise çevrecilerin endişelerini bir kat daha arttırdı. Ruhsatlardan 10'u Çan ilçesi, 4'ü Lapseki ilçesi, 5'i Çanakkale Merkez, 2'si Biga, 1'i Ezine, 1'i Ayvacık ve 1'i Yenice ilçeleri için alındı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137