14 Aralık 2005 Çarşamba 00:00
Kemer sıkmaya son
BTP Gen.Bşk.Yrd. Dr. Kepekçi, AKP iktidarı döneminde uygulanan IMF politikalarıyla toplumun çok büyük bir kesiminin ezildiğine işaret etti. ~|~ BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, ülkemizde uygulanan serbest piyasa ekonomisi ve IMF politikaları ile devletimiz ve milletimizin vahim bir durum içerisinde bulunduğunu bildirdi. Kepekçi, "Hükümetin batıya ve global ekonomi kurumlarına olan bütün teslimiyetine rağmen ekonomideki sorunlar çözülemediği gibi gittikçe artmıştır" dedi.

Vatandaşta para yok

Bir taraftan kemer sıkma politikaları ile işçinin, memurun, esnafın, fakirin, orta hallinin tüketim gücü elinden alındığına işaret eden Dr. Kepekçi, şunları kaydetti: "Diğer taraftan ise tüketim azaldığı için üretici bundan zarar görmüştür. Üretici öncelikle ürettiği mal fiyatlarını düşürmesine rağmen bir noktadan sonra fiyattaki düşüşler de satışı temin edemez olmuştur. Mal ucuzlasa da, vatandaşın cebinde para olmadığı için tüketimi artmamıştır. Üretici, sanayici, esnaf iş kapasitesini düşürmek zorunda kalmıştır. Üretim maliyetlerin yüksek olmasından dolayı ihracat da yapılamamış ve işyerlerinden işçi çıkartılmak zorunda kalınmıştır."

Deflasyon ortamındayız
Üretici ayakta kalmak için fiyatları aşağı çekerken, hükümetin sanki başarılı bir iş yapmış gibi 'enflasyonu düşürdüm' diye çığlıklar attığını belirten BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, oysa ortaya çıkanın yeni bir hastalık yani deflasyon olduğunu vurguladı. Dr. Kepekçi, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bütün bunlar olurken yurtdışından gelen ithal mallar karşısında yerli sermayeli iş yerleri tamamen iflas etme noktasına gelmiştir. Bu yaşananlar sürpriz değildir. Bunlar kapitalizmin sömürü usulleridir. IMF yoluyla, dünya bankası yoluyla uyguladığı işgal taktikleridir."

Dr. Kepekçi, bugün toplumun yaşadıklarının uzun yıllardan beri Prof. Dr. Haydar Baş bey tarafından ifade edilip altının çizildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: "Gelinen noktada yine batının verdiği talimatlarla ülkemizde stratejik konuma sahip olan, kâr eden veya kâr etme potansiyeli olan bütün kuruluşlar tek tek satılmış ve satılmaktadır. AKP hükümeti ise bütün bu yaptıkları karşısında son derece pişkin bir görüntü sergilemektedir. Yolsuzlukların ayyuka çıkması, fakirliğin alıp başını gitmesi, işsizliğin had safhaya ulaşması ve tarım kesiminin de işsizler ordusuna katılması basın yayının da maharetiyle hep göz ardı edilmektedir. Hükümet yanlış icraatlarına devam etmektedir.

IMF ile son imzalanan niyet mektubu ile 2006 yılında da tüketicinin sırtına binileceği kayıt altına alınmıştır. Bir taraftan sağlık harcamaları dâhil sosyal güvenlik için verilen paralar kısılırken, diğer taraftan dar ve sabit gelirli vatandaşın elindeki, cebindeki parasını değişik kalemlerle daha çok almanın hesabı yapılmıştır.  Artık hükümet iflas etmiştir. Her geçen gün IMF'ye daha çok teslim olmakta ve yalnız AKP hükümeti kendini değil; milletimizi de devletimizi de teslim etmektedir.

Elbette bu sorunlar aşılır. Öncelikle yapılması gereken teşhisi doğru koymaktır. Devlet yapımıza, milletimizin kültürüne, yeraltı kaynaklarımıza ve yer üstü zenginliklerimize uygun olan ekonomi modelini uygulamaktır. BTP iktidarı döneminde uygulayacağı Milli Ekonomi Modeli ile bütün bu sorunların üstesinden gelecektir. BTP kemer sıkma politikalarına son verecektir. Böylece, hem insanımız layık olduğu hayat standardına kavuşacak, hem de tüketme gücüne kavuşunca, piyasalara hareket gelecek, üretici mal üretebilecek iş imkânı da sağlanacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.