28 Haziran 2003 Cumartesi 00:00
Kemerler sıkılacak

Yıllık faiz borcu 70.2 katrilyonu bulan devlet zorunlu tasarrufa gidiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının yatırımlar ile diğer hizmetlerini, azami "tasarruf anlayışı" içinde yürüteceklerini açıklandı. Başbakan Erdoğan imzasıyla dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Genelgeyle, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik yeni tasarruf tedbirleri uygulamaya konuldu. Doğal afetler, orman yangınları, ziraat ve hayvancılıkta acil olarak yapılması gereken mücadele ve müdahaleler, iç ve dış güvenlik ile istihbarat hizmetlerinin gerektirdiği zorunlu harcamalar, karayolu trafik güvenliği ve 8 yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretimle ilgili harcamalar ise genelge kapsamı dışında kalacak.

Kamu kurum ve kuruluşları, yatırımlarını mevzuatta yeralan tedbir, sınırlama ve düzenlemelere uygun olarak ve azami tasarruf anlayışı içerisinde yürütecek. Yurt dışı g~|~eçici görevlendirmeler zorunlu hallerde yapılacak. Görevin süresi ve görevli sayısı en az düzeyde tutulacak. Kamu kurum ve kuruluşları, yurt içinde ve yurt dışında hiçbir surette hizmet binası, lojman, ne adla olursa olsun memur evi, kamp, kreş, eğitim, dinlenme v.b sosyal tesis ve bunlarla ilgili arsa, arazi satın alamayacak, kamulaştıramayacak, kiralayamayacak ve yeni inşaat yapamayacak.

Fiziki olarak birbirine yakın makam ve birimlerdeki fotokopi, faksve benzeri büro malzemelerinin ortaklaşa kullanımı sağlanacak. Telefonların 900'lü hatlara kapalı tutulmasına devam edilecek. Kurum ve kuruluş santrallerinde konuşma süreleri 3 dakika ile sınırlandırılacak. Genelgeyle cep telefonu tahsis edilecek makamlar da belirlenirken,Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Yüksek Yargı Başkanları, Bakanlar, Kuvvet Komutanları ve Başbakanlık Müsteşarı için "limitsiz" cep telefonu kullanımı getirildi. Listedeki diğer makamların ise Ocak ayındaki net maaş tutarı kadar konuşma yapabilecekleri hükme bağlandı.

2003 Programı ve Makro Çerçeve Kararında belirtilen özel nitelikteki taşıtlar haricindeki araç alımları 2 yıl süreyle durdurulduğundan, il özel idareleri ve belediyeler ile bunların kurdukları birlikler de dahil kurum ve kuruluşlar, özel nitelikli taşıtlar haricindeki araçların edinilmesi için Bakanlar Kurulu Kararı için talepte bulunamayacak. Mevcut ve yeni yapılacak talepler işleme konulmayacak.

Genelge kapsamına giren kuruluşlar, bünyelerindekiler dahil hiçbir vakıf, dernek ya da kulübe bağış ve yardımda bulunmayacak. Vakıf, dernek ve sandıklar, kamunun menkul ve gayrimenkullerinden yararlanamayacak. Kamu kuruluşları ancak zorunlu hallerde o da bakan izniyle temsil, tören ve toplantı harcaması yapabilecek. Belirlenen makamlar dışındaki birimlere günlük gazete alınmayacak
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.