02 Kasım 2012 Cuma 12:41
Kendi enerjimizi üretebiliriz

Makine Mühendisi ve Enerji Uzmanı Güngör Kaya, Suriye başta olmak üzere Ortadoğu da yaşanan savaşların ve dış politikadaki belirsizliklerin petrol fiyatlarını olumsuz etkilediğini ve bu belirsizliklerin her geçen gün artıyor olmasının da ülkemizdeki petrol fiyatlarını önümüzdeki dönemlerde daha bir çekilmez hale getireceğini kaydetti. Kaya, Ülkemizin dışa bağımlı olduğu petrol tüketimini büyük oranda azaltmak için enerji geleceğinde stratejik önemi ve yenilenebilir enerji türlerinden birisi olan Bioyakıtlar ve Biodizel\'in tercih edilmesi, cazipleştirilmesi için daha etkin çaba harcanması gerekmektedir\' dedi.

Kalıcı adımlar atılmalı

Enerji Uzmanı Kaya, Dünyada yaygın olarak kullanılan Bioyakıtlar ve Biodizel için ülkemizin çok elverişli ortamlarının olmasına rağmen bu enerji türünün hep göz ardı edildiğini söylediği açıklamasında, mevcut enerji politikaları mutlaka gözden geçirilmeli ve petrole alternatif olan Bioyakıt ve biodizel enerji kaynakları mutlaka devreye sokulmalıdır. Bunun yanı sıra Bioyakıt ve biodizel enerji konusunda TOBB Akaryakıt Komisyonu\'nda ve EPDK\'daki güçlü ve kalıcı adımlar atılmalı, sektöre girmek isteyen şirketlerinin önünün açılması için sahipsizlik ve belirsizlik yapılacak bilimsel çalışmalarda ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Yatırımcıların önü açılmalı

Türkiye\'de özellikle araçlarda ve sanayilerde kullanılan yakıt ile elektrik üretimi için dış pazarlardan çok büyük miktarlarda fuel-oil alındığını, bunun da yüksek maliyetli ve düşük verimli olduğunu ifade eden Kaya, yerli yatırımlarla elde edilecek Bioyakıtlar ve Biodizel ile dışa bağımlı maliyetlerin ve cari açığın büyük oranda azalacağını söyledi.

Çevre için son derece yararlı olan ve kendi öz değerlerimizi kullanacak olan bioyakıtın bütün versiyonlarının en iyi şekilde kullanılması ve uygulanmasının gerektiğine işaret eden Enerji Uzmanı Güngör Kaya açıklamasını şöyle sürdürdü: \"Dünyada ülkemiz petrolü en pahalı tüketen ülkelerden başında gelmekte iken ve de dünyada çevre dostu yeni ve yenilebilir enerji alanları yaratmak için yeni stratejiler ve modeller geliştiriliyor iken, Türkiye\'de enerji konusundaki çalışmalarının laftan öteye gidememesi üzüntü vericidir. Ülkemizde enerjinin tarımda gizlendiği farkına varılarak, bu konuda başarılı olan ülkeler örneğinde olduğu gibi kalıcı ve sonuç getirici çalışmalar yapılmalıdır. Çalışmalarda ilk iş olarak bu alandaki çalışmaları koordine etmek üzere ilgili Bakanlıklar, resmi ve bilimsel kuruluşlar ve sektör temsilcileriyle koordineli çalışarak bilimsel araştırmalar ve denetlemeler yapacak kurullar oluşturulmalıdır. Verimli üretimi, standart ürünleri karşılayacak kapasiteler ve teknik yeterlilikler belirlenmelidir.\"

Bio-dizel nedir?

Bio-dizel, ayçiçek, soya, aspir, kolza gibi yağlı tohum bitkileri veya şeker kamışı, Hindistan cevizi gibi bitkilerden elde edilen yağların bir katalizatör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da bio-dizel hammaddesi olarak kullanılabilir. Bio-dizel petrol içermez; fakat saf olarak veya her oranda petrol kökenli dizelle karıştırılarak yakıt olarak kullanılabilir.

Saf bio-dizel ve dizel-bio-dizel karışımları herhangi bir dizel motoruna, motor üzerinde herhangi bir modifikasyona gerek kalmadan veya küçük değişiklikler yapılarak kullanılabilir. Yüzde 20 bio-dizel yüzde 80 dizel karışımının dahi küresel ısınmaya neden olan karbon monoksit emisyonunu yüzde 21, hidrokarbon emisyonunu da yüzde 47 oranında düşürmektedir. İHA

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137