24 Kasım 2001 Cumartesi 00:00
Kıbrıs kapalı konuşuldu
Meclis, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in "Kıbrıs'ta işler iyi gitmiyor" sözleri üzerine talep edilen kapalı oturumla Kıbrıs sorununu masaya yatırdı. Oturuma ilişkin tutanaklar en erken 10 yıl sonra açıklanabilecek

Avrupa Birliği'nin (AB) Kıbrıs Rum Kesimi'ni adanın bölünmüşlüğüne rağmen 2004 yılında tam üyeliğe kabul edeceğini açıklaması üzerine, bir anda Türkiye'nin önemli gündemlerinden biri haline gelen Kıbrıs konusu TBMM Genel Kurulu'nda yapılan 'kapalı' oturumla ele alındı. TBMM Genel Kurul'u dün saat 13.00'de Kıbrıs konusunu görüşmek üzere toplandı. TBMM İçtüzüğü hükümlerine göre salona milletvekilleri ve bakanların dışında kimse alınmadı. Kapalı oturumun gerekçesi okunduktan sonra önerge sahiplerinden bir milletvekiline, gerekçeyi açıklamak üzere söz verildi. Bu görüşmelerin tutanakları katip üyelerce tutuldu.

Konuşulanlar devlet sırrı
Kapalı oturum sırasındaki görüşmeler hakkında, kapalı oturumda bulunanlar ve bulunma hakkına sahip olanlar tarafından hiçbir aç~|~ıklama yapılamadı ve yapılmayacak. Bunlar, devlet sırrı olarak saklanacak.

Kapalı oturum tutanak ve özetleri oturum tarihinde itibaren 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabilecek. Bunların daha önce veya sonra yayımlanması hususunda Genel Kurul, Danışma Kurulu'nun teklifi üzerine karar verebilecek.

126 milletvekili talep etmişti
İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik ve 125 milletvekili, TBMM Başkanlığı'na sundukları genel görüşme önergesinde, Kıbrıs konusunda, özellikle AB ile ilişkiler bağlamında, çok yönlü sonuçlar doğurabilecek stratejik kararların alınmasını gerektirebilecek kritik bir aşamaya gelindiğini vurgulayarak, bu konuda kapalı oturumda genel görüşme açılmasını istemişlerdi.

Sadece bir kapalı oturumun tutanakları açıklandı
TBMM Genel Kurulu, 1949'dan bu yana Kıbrıs konusundaki 10'uncu kapalı oturumunu dün gerçekleştirdi.

Meclis arşivlerinde yer alan bilgiye göre, TBMM Genel Kurulu'nda, Kıbrıs konusunda şimdiye kadar 9 kapalı oturum yapıldı. Bunlardan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın hemen ardından 18 Temmuz 1974 tarihinde yapılan son kapalı oturuma ilişkin gizli tutanaklar açıklandı.

Bu tarihteki kapalı oturum, Kıbrıs'taki gelişmelere ilişkin olarak ''Dış siyasi olayların meydana getirdiği şartlar nedeniyle" gerçekleştirildi.

Kıbrıs konusunda yapılan kapalı oturumların tamamı Ada'da Türkler'e yönelik olayların artmasından sonra yaşanan gelişmelerle aynı tarihe rastlıyor.

İlki 1958'de
Genel Kurul'da, 1949'dan bu yana Kıbrıs konusundaki kapalı oturumların ilki 16 Haziran 1958 tarihinde gerçekleşti. Kıbrıs konusunu 1964 yılında 4 ayrı kapalı oturumda ele alan Genel Kurul, 1965'te iki, 1967'de ise bir oturumda Ada'daki gelişmeleri değerlendirdi. Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından ise bir kapalı oturum yapıldı. Bu arada, 19 Şubat 1959 tarihinde Dışişleri Komisyonu'nda Kıbrıs'a ilişkin bir kapalı oturum gerçekleştirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132