15 Eylül 2015 Salı 00:16
Kıbrıslı Rumlar ellerini ovuşturuyor
YENİ MESAJ/LEFKOŞA
 Rum Politis gazetesi tarafından bin 12 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen anketin Kıbrıs Rum toplumunun çözüme yönelik olumlu düşünceleri ancak aynı zamanda endişelerini de ortaya koyduğunu yazdı. Habere göre ankette, 'Bugünkü müzakereler anlaşma ve referandumla sona ulaşabilecek mi?' sorusuna katılımcıların yüzde 74’ü olumlu cevap verdi. Katılımcıların yüzde 24’ü bu soruya 'kesinlikle evet' cevabını verirken, yüzde 50’si 'muhtemelen evet', yüzde 19’u 'muhtemelen hayır' ve yüzde 5’i 'kesinlikle hayır' cevabını verdi. Müzakerelerin başarılı olmasını isteyip istemedikleri şeklindeki soruya ise katılımcıların yüzde 68’i 'evet' ve yüzde 9’u 'hayır' derken, yüzde 21’lik bir kesim ise 'konunun kendisini etkilemediği' cevabını verdi.

Rumlar referandum konusunda net değil
Müzakerelerin bir planla sonuçlanması ve referanduma gidilmesi durumunda ne oy vereceklerinin sorulması üzerine ise katılımcıların yüzde 16’sı 'kesinlikle hayır', yüzde 10’u 'muhtemelen hayır', yüzde 40’ı "evet ya da hayır’a eşit mesafede bulunduğu", yüzde 14’ü 'muhtemelen evet' ve yüzde 16’sı 'kesinlikle evet' cevabını verdi. Gazete, katılımcılara mülkiyet konusunda yöneltilen “(kendilerine iade edilecek) taşınmazlarıyla ne yapacakları” sorusuna ise, katılımcılardan yalnızca dörtte birinin, Kıbrıs Rum yönetimi idaresi altındaki taşınmazlarına kalıcı döneceklerini, bu rakamın Kıbrıs Türk yönetimi idaresi altındaki taşınmazlar söz konusu olduğunda ise yüzde 13’e düştüğünü aktardı.
Ankete göre, Kıbrıs Rum yönetimi altında olacak bölgelerdeki mülklerine ilişkin olarak, bu soruya katılımcıların yüzde 30’u “taşınmazlarını yazlık olarak ellerinde tutacakları”, yüzde 16’sı 'kiralayacakları', yüzde 12’si 'nakit olarak tazminat kabul edecekleri' ve yine yüzde 12’si 'işletme kuracağı' ve yüzde 8’i 'başka yerdeki bir taşınmazla takas kabul edeceği' cevaplarını verdi. Gazete, Türkiye kökenlilerin tamamının çözümden sonra gitmesini isteyenlerin oranının yüzde 27 olduğunu, yüzde 29’luk bir kesimin “Kıbrıslı Türklerle evli olanlar veya aileleri olanların”, yüzde 31’lik bir kesimin ise “sadece Kıbrıs’ta doğanların kalmasını istediklerini” belirttiklerini yazdı. Yüzde 9’luk bir kesim ise ‘hepsi kalsın’ cevabını verdi.
Gazete, anketin bir diğer ilginç sonucunun ise, beklenenin aksine Kıbrıslı Rumların dönüşümlü başkanlık ve çapraz oylamaya karşı olmadıklarının ortaya çıkması olduğunu yazdı. Ankete göre katılımcıların yüzde 33’ü “Kıbrıs Rum başkanın daha uzun görev süresi olması kaydıyla dönüşümlü başkanlığı desteklediğini” belirtirken yüzde 20’lik bir kesim ise ‘karşılığı alınması durumunda kabul edilebilir’ cevabını verdi. Yüzde 13’lük bir kesim ise dönüşümlü başkanlığı ‘kabul edilemez’ bulduğunu dile getirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137