28 Kasım 2001 Çarşamba 00:00
Kıbrıs'ta içten pazarlık
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KKTC halkının özgür iradesiyle seçilmiş yasal Cumhurbaşkanının uzlaşmaz konuma sokulmasının hakkaniyet ile bağdaşmadığını dile getirdi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan'ın KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı hedef alan sözlerine sert tepki gösterdi. Hisarcıklıoğlu, "KKTC halkının özgür iradesiyle seçilmiş yasal Cumhurbaşkanının uzlaşmaz konuma sokulması, hakkaniyet ile bağdaşmamaktadır" dedi.

İşadamlarına, işadamlarından cevap

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan'ın, önceki gün Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler ve Kıbrıs konusunda yaptığı açıklamalara cevap, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan geldi. Hisarcıklıoğlu, Helsinki zirvesinde alınan kararlar çerçevesinde Kıbrıs'ta tarafların birlikte yaşama iradelerini ortaya koyarak çözüme ulaşmaları ve AB ile Türkiye'nin de bu süreci teşvik edici davranması esasının benimsendiğini ifade~|~ etti. Özilhan'ın "Denktaş'ın uzlaşmaz tutumunu Türkiye desteklememeli" açıklamasını için Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: "Kıbrıs sorununda, Rum tarafı ve AB'nin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmemesi, buna mukabil halkının özgür iradesiyle seçilmiş yasal Cumhurbaşkanının uzlaşmaz konuma sokulması, hakkaniyet ile bağdaşmamaktadır. Görüşmelerde, müzakerelerin taraflar arasında sürdürülmesi tezini destekliyoruz." Hisarcıklıoğlu, Türkiye?AB ilişkilerinde, Kıbrıs meselesinin gündemin ana maddesi haline getirilerek üyelik görüşmelerini engelleyici bir sürece sokulması yaklaşımını da, "kategorik" olarak reddettiklerini bildirdi.

İlişkiler sağlıklı zemine çekilmeli

Türkiye?AB üyelik sürecinde oluşturulan mekanizmaların yetersizliğinin, Gümrük Birliği Anlaşması'nın uygulanması sonucunda ortaya çıktığına da dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, AB'nin üçüncü ülkelerle yapmış olduğu serbest ticaret anlaşmalarında, Türkiye'nin karar organlarında temsil edilememesi nedeniyle Türkiye'nin hak ve menfaatlerini gözetecek bir mekanizma bulunmadığını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, AB ile Türkiye ilişkilerinin sağlıklı bir zemine çekilerek sürdürülmesinin, her ortamda olumlu netice alınmasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

Kıbrıs açıklaması TÜSİAD'ı böldü

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın "Türkiye'nin Sayın Denktaş'ın uzlaşmaz tutumunu desteklemesini de doğru bulmuyoruz" ifadesi, TÜSİAD'ın uzun yıllar Divan Başkanlığı'nı yapan duayeni Aydın Bolak'ın tepkisine neden oldu.

Yunanlılar da aynı şeyi söylüyor!

Aydın Bolak yaptığı açıklamada, Özilhan'ın Avrupa Birliği (AB)?Türkiye Karma Parlamento Komisyonu heyetiyle önceki günkü görüşmesi sırasında dile getirdiği açıklamalarının, TÜSİAD Topluluğu'nun mu, Başkan'ın düşüncesi mi olduğunu bilmediğini ifade ederek, şöyle dedi: "TÜSİAD'ı bağlayacak bir beyanın, üyelerin çoğunluğunun kabul edeceği bir beyan olması lazım. Bu sağlandı mı bilmiyorum. (Uzlaşmaz tutum) ağır bir itham. Aynı şeyi Yunanlılar da söylüyor. Kıbrıs'ın bağımsızlığı için bunca sene uğraşan liderin tutumunun uzlaşmazlığı nedir? Uzlaşsa ne olacak? Kıbrıs'taki Rumlarla, Yunanlılarla dostluk mu tesis edilecek? Kıbrıs'ın teslimine (evet) mi diyecek? Klerides'i Kıbrıs'ın tek temsilcisi kabul ederseniz uzlaşılmaz bir şey kalmaz."

Bolak, Türkiye'nin de Denktaş'tan farklı düşünmediğine işaret etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.