08 Ocak 2011 Cumartesi 00:00
Kılavuzu karga olanlara BTP'den hukuk şamarıBTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın avukatları, son günlerde bazı mütareke medyası ve internet siteleri üzerinden, geçmiş yıllarda yargı tarafından tazminat ve cezalara çarptırılmış iftira ve balçıklarla halkımızın zihnini yeniden bulandırmaya kalkışanlara hukuk ikazı yaptı, ceza ve tazminat davaları açtı ~|~

 

 


Kılavuzu karga olanlara hukukî ihtar

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş'ın avukatlarının yaptıkları ihtar ve kamuoyuna duyuruları şöyle:

1- Elma Haber.com internet sitesinde yapılan 05 Ocak 2011 tarihli 'İşte eşlerine genç kuma alan cemaatin ismi' başlıklı yayın ve bu yayına ilişkin yapılan yorumlar da  müvekkilimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ın kişilik haklarına çok ağır  şekilde saldırılmış   iftira ve hakaretlere yer verilmiştir.
Aynı şekilde aktif Haber .com internet sitesinde yapılan 04 Ocak 2011 tarihli 'genç kumayla nefis terbiyesi' başlıklı yayın ve bu yayına ilişkin yapılan yorumlar da  müvekkilimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ın kişilik haklarına çok ağır  şekilde saldırılmış  akla hayale gelmeyecek, iftira ve hakaretlere yer verilmiştir.

Yargının tazminat ve cezaları az gelmiş olmalı

2- Söz konusu internet sitelerinin yayınında İslamcı feminist yazar olarak tanımlanan bir kişinin röportajında bahsettiği dedikodunun müvekkilimiz Prof. Dr. Haydar Baş ile ilişkilendirilmesi iftiradır ve yasalarımıza göre suçtur.
Yayında bahsedilen konular ve yapılan yorumlar tamamen gerçek dışıdır. Müvekkilimiz Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı olup hiçbir zaman tarikat şeyhi olduğunu iddia etmemiştir. Bugüne kadar bu tür art niyetli yakıştırmalar müvekkilimiz tarafından tekzip ve dava edilerek sorumlular ceza ve tazminatlara mahkum edilmiştir.

Mahkumiyet yemiş şantajcı ve müfteriden medet umuyorlar
 
3- Öte yandan yayında atıf yapılan Allah Rızası A.Ş isimli kitabı,  Hasan  Songür'ün iftira ve şantaj amacıyla  yazdığını, İstanbul   13. Asliye  Ceza  Mahkemesinin   2001/ 429  Esas  sayılı ve  Ankara   2. Asliye   Ceza  Mahkemesinin   2001/  97  Esas ile 2005/491 Esas  sayılı dosyalarıyla tespit ve tescil edilmiştir. Hasan Songür ve onunla birlikte hareket edenler cezaya mahkum olmuşlardır. Hasan Songür, müvekkilimize karşı komplo amaçlı benzer iftiralarda bulunarak karalama kampanyası yapanların malzemesi olmuş ancak Hasan Songür ve onunla birlikte hareket edenler Türk Adaletinden gereken cezaları almışlardır.
İnternet sitesinin yayınında yer alan ahlak dışı asılsız ve çirkin iftiralar   Hasan Songür'ün kitabından  alınmıştır. Ancak,  bu kitaptaki  iftiraları bugüne kadar gündem edenler hakkında onlarca dava açılmış, Sayın Mahkemeler  tarafından  tazminat ve hapis cezalarına mahkum edilmişlerdir.

Hukukun şamarıyla cevaplarını alanlardan bazıları

Bunlardan birkaçı şöyledir; Hasan Songür'ün  kitabını yazı dizisi halinde yayınlamaya çalışan Milliyet Gazetesindeki yayınlar hakkında  Bağcılar  Asliye  Hukuk  Mahkemesi   2000 / 931 D.iş sayılı  dosyasından verdiği ihtiyati tedbir kararı ile   yazı  dizisini  durdurmuştur.  Bu  iftiralara yer veren  Milliyet Gazetesi hakkında  Bakırköy  9.Asliye Hukuk   Mahkemesi 2001/ 881 Esas sayılı kararı ile  tazminata hükmetmiştir.
Yine internet sitenizde yer alan iftiraların aynısını gündem eden Kanal D'nin yayını  hakkında  Şişli  3. Asliye Ceza  Mahkemesinin 2001/83 E.  sayılı dosyası ile yayın yolu ile hakaretten  ceza verilmiş, Bakırköy 8.Asliye Hukuk Mahkemesinin 2001/887 Esas sayılı dosyası ile tazminata hükmedilmiştir.. Aynı iftiralarını tekrarlayan   Leman  Dergisi yazarı  ve dergi sahibi hakkında   Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi  tazminata,  Beyoğlu 2. Asliye Ceza  Mahkemesi   cezaya  hükmetmiştir.

Kasıtlı ve siyasi maksatlı iftiralar

4- Tekzip  konusu  yayınlarda ve bu yayınlara ilişkin yapılan yorumlarda  Müvekkilimizin ve toplumumuzun en hassas olduğu konularda toplumda infial uyandıracak  şekilde kamuoyunu  müvekkilimize  karşı  düşmanlığa ve kin beslemeye yöneltmek için kendisine iftiralar yapılmıştır.
Müvekkilimize karşı karanlık mahfiller tarafından planlanarak organize edilen komplolara bu şekildeki yayınlarınızla alet olmaktasınız. Halbuki basit bir araştırma ile bu gerçeklere herkes ulaşabilmektedir. Bunun yapılmayıp hukuk ve ilkeli yayıncılığa aykırı olarak tek taraflı yayın yapılması kasıtlı ve siyasi maksatlarla hareket edildiğini göstermektedir.

Prof. Dr. Baş'ı yüce milletimiz ve dünya tanıyor

5- Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye Cumhuriyeti'nin tam bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne inanmış, toplumun milli ve manevi değerleri ile Anayasa'nın Genel Esaslar kısmında yer alan ilkelere, demokratik kurallara ve kişi haklarına uygun olarak yüce milletimizin birlik ve beraberliği için ilmi fikri ve siyasi mücadele veren, devletinin ve milletinin menfaatlerini öne alan bir yaklaşım ile çözümler üreten bir bilim adamı ve siyasi liderdir.
Prof. Dr. Baş birçok Uluslararası kurum ve kuruluş tarafından, bilime, ekonomiye, insan haklarına, dünya barışına ve iletişime bulunduğu katkılardan dolayı pek çok ödüller ile taltif edilen, tüm dünyaca tanınan seçkin bir şahsiyettir. Aynı zamanda 'Milli Ekonomi Modeli' "Sosyal Devlet Milli Devlet" adlı bilimsel tezleriyle, ekonomi alanında, sahasının uzmanı ekonomistler tarafından Nobel ödülüne aday gösterilen ve bütün dünyanın kabul ettiği ünlü bir ekonomisttir.

Güneş balçıkla sıvanamaz
   
6-  Genel Başkanı olduğu Bağımsız Türkiye Partisi, aynı ilkeler doğrultusunda faaliyet gösteren Türk Milletine ait ve tamamını temsil eden siyasi bir kuruluştur. Müvekkilimiz Prof. Dr. Haydar Baş'ın onlarca kitabı, televizyon yayınlarında yaptığı yüzlerce konuşması, yurt içi ve yurt dışındaki konferansları, gazetelerde yaptığı röportajları, ticari ve sanayi faaliyetleri ve bu konulardaki başarıları ortadadır. Bu tür isnat ve iftiralar müvekkilimizin kamuoyunda yer ettiği haklı saygınlığını zedelemeye yöneliktir. Müvekkilimizin şerefi, onuru ve haysiyetiyle oynanmıştır. Yazı bu haliyle kişilik haklarına saldırı mahiyetindedir.
 
Netice ve talep: Yukarıdaki    açıklamalarımız dikkate alınarak internet sitenizdeki  yayının ivedilikle kaldırılmasını ve  yukarıdaki açıklamalarımızın cevap ve düzeltme metni olarak yayımlamanızı ihtaren bildiririz.
                                                
  Prof. Dr. Haydar Baş vekilleri

Av.
Hakan Güler,

Av.
Gökhan Avcı,

Av. Oktay Doğan                                                                                                                                                                       

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100