28 Şubat 2014 Cuma 00:06
Kilis değişecek

RECEP BAHAR / KİLİS

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kilis Belediye Başkan Adayı Avukat Mehmet Galip Akdağ, şehrin çehresini değiştirecek projelerini Yeni Mesaj’a anlattı. Akdağ, BTP’den 2009 yılındaki Yerel Seçimlerde aday olmuştu ve yüzde 10 oy almıştı. Bu seçime çok daha iddialı giren Akdağ, Kilis’te BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli ve Milli Devlet "Sosyal devlet tezlerinde yer alan projeleri hayata geçireceklerini ifade etti. Akdağ, Kilis’in mevcut durumu ve belediye başkanı seçildiğinde yapacaklarını şu şekilde ortaya koydu: 

Kilis’in makus talihi değişmedi

Kilis sınır ili ve eskiden beri kör nokta olarak kaldı. 1980 öncesinde Lübnan’dan gelen mallar sınır ticareti vasıtasıyla Türkiye’ye dağıldı ve buranın insanı parayla tanıştı ancak bu para burada fabrikalara dönüşemedi. Bu nedenle Kilis bölgedeki diğer illere göre 25-30 sene geridedir. O dönemde para kazananlar da bunu Kilis’te değerlendirmemiş, sermaye Kilis dışına gitmiş. Dolayısıyla Kilis sanayisi olmayan, ekonomik olarak geri kalmış bir şehir konumunda... Bizim kendimize has zeytinimiz ve sanayi üzümümüz var. Sanayi üzümümüz pekmez yapımında değerlendirildi ama bu da merdiven altı üretimden öteye geçemedi ve marka haline gelmedi. İşbaşına gelen siyasiler de Kilis’in makus tarihini değiştirecek atılımlar yapamadı. Yapamayınca Kilis kendi haline kaldı ve dışarıya göç verdi. Şu anda Kilis nüfusuna kayıtlı 300 bin kişi diğer illerde yaşamaktadır. Bu nüfus her yönüyle nitelikli…  Üniversiteyi bitiren Kilislilerin yüzde 10’u Kilis’e dönmeyi düşünüyor ve bunların yüzde 5’i gerçekten dönüyor. Kilis bu açıdan ciddi beyin göçü veriyor. Mesela bir gıda mühendisinin  Kilis’te çalışacak iş imkânı yok, keza çevresi yoksa inşaat mühendisi de iş bulamaz. Biz bu noktada Kilis’e değer katmayı düşünüyoruz. Mesela üzümümüzü baldan daha besleyici olduğu ispatlanan Kilis’e özgü Gün Pekmezi yapımında değerlendirmek ve bunu marka haline getirmek istiyoruz. Kilis’in yaş üzümü geçen sene kilosu 50 kuruşa satıldı, çiftçi hiçbir masrafını çıkaramadı. Bağcılık Kilis’te tamamıyla ölmüş durumda. Dahası iklimimiz gereği zeytinyağımız çok nitelikli ancak o da değerlendirilmedi. Zeytinyağımızı Ege Bölgesi’nden gelen ham olarak tüccar alıp ambalajlayarak tüm dünyaya satıyor. Kilis halkına da işin hamallığı düşüyor. Belediye Başkanı seçildiğimizde Kilis’in zeytinyağını ambalajlayarak satmak istiyoruz.  

Belediye konut üretecek

* Biz belediye olarak inşaat sektöründe de faaliyet göstermeyi planlıyoruz. İhtiyacı olanlara Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nde yer alan projeler çerçevesinde faizsiz, uzun vadeli maliyetine konut edindirmek istiyoruz. Kilis’te imar düzeni çok çarpık... Altyapıda su şebekesi iki yıl önce yenilendi ancak birçok evin önüne su getirildi ama ondan sonrası halkın inisiyatifine bırakıldı. 
* Dahası Kilis’in bazı sokaklarında eski suyolu denilen kanalizasyon kanalları var. Kilis’te altyapı oldukça zayıf... Biz belediyeyi parası olan bir kurum haline getirince sağını solunu kamulaştırarak dar sokakları genişletmek istiyorum. Kilis ancak böyle nefes alır. Dahası Yeni Kilis’i kurma projeleri hazırlıyoruz. Eski Kilis’teki mevcut tarihi evleri restore etmek istiyoruz. Bazılarını kamulaştırarak butik otele dönüştürmeyi ve böylece iç turizme açmayı hedefliyoruz. 

Kadınların emeği değer bulacak

* Milli Ekonomi Modeli’nde kadınlara büyük önem verilmektedir. Kilis’te el emeğiyle yapılan domates ve biber salçası, pekmez, nakış ürünleri var. Biz de kadınların kendilerinin ya da belediyenin bu ürünleri satabileceği işyerleri açacağız. Bunlar isterlerse kendi ürünlerini belediyenin işyerlerinde kendileri satabilecek, bunu yapamazlarsa biz belediye olarak bu ürünleri alıp kendimiz satışa sunacağız. 
* Çocuklar açısından bakarsak Kilis’te park yok... İlimizde ailenizle gidip oturacağınız, yaz akşamları çay içebileceğiniz bir park yoktur. Çocukların güvenle vakit geçirebileceği bir park da bulunmuyor. AB projeleriyle bir kaç tane yapıldı, onlar da ihtiyaca cevap vermekten oldukça uzak. 
* Dahası şehir merkezinde bir otopark sorunu var. Suriyelilerin akın etmesiyle taşıt yoğunluğu iki katına çıktı. Biz yıkılmış harabe yerleri 15-20 araçlık da olsa otoparka dönüştürmek istiyoruz. 
* Kimsesi olmayan yardıma muhtaç yaşlılara belediye olarak biz bakacağız. Cuma günleri kabristan ziyaretleri için ücretsiz servis tahsis edeceğiz. 
* Kilis’te yalnızlaşmadan kaynaklanan gençler arasında uyuşturucu kullanımı yaygınlaşıyor. Bu gençleri kazanmak için rehabilitasyon imkanları oluşturacağız. 

Suriyeliler kayıt altına alınacak

* Suriyelilere gelince, şehirde düzen ve tertibi sağlayacak, onları kayıt altına alacak çalışmalar yapacağız. Şu anda Suriyeliler resmi makamlardan izin almadan yüksek kira ödeyerek dükkân ve lokanta açıyor. Açılan dükkanda satılanlar hijyenik mi, açma ruhsatın var mı; böyle bir şeyi soran yok. Kiralar yükseldiğinden bazı esnafımız kirasını ödeyemiyor. Denetim de yok... 
* Üniversiteye yönelik projelerimiz var. Kentimize gelen öğrencilerden fakir ailelerin çocuklarına etüt merkezlerinde ders vermelerini sağlayacağız. Biz de burs vererek üniversite öğrencisine katkıda bulunacağız. 

Hastane inşa edeceğiz

* Sağlık turizmi alanında ise astım hastaları ile nefes darlığı çekenlere tedavisine katkı sağlayan Kilis’in ‘Kara Meltem’ denilen nem oranı düşük bir esintisi var. Eskiden bu hastalara Kilis’te 45 gün çadır tedavisi önerirlerdi. Oksijeni bol, nemi az... Biz belediye olarak bu alanda sağlık tesisi inşa etmek ve hizmete sokmak istiyoruz. 
* Genel Başkanımız vatandaşlarımız arasında ‘İş, Aş, Haydar Baş’ sloganıyla da tanınmaktadır. Biz de kuracağımız yukarıda zikrettiğimiz işletmelerde çok sayıda insanımızı istihdam edeceğiz. Kilis Belediyesi’ndeki mevcut çalışan sayısını maaşlarını arttırarak zamanla üç katına çıkarmayı hedefliyoruz. 
* Temizlik konusunda büyük sıkıntımız var. Bunun sebebi de şu: Düzenli bir altyapı çalışması olmadığından bugün yapılan iş iki ay sonra yıkılabiliyor. Mesela kilit taşı döşendi, istenen sonucu vermediği için bunlar söküldü. Biz altyapı ile birlikte üstyapıyı dengeli bir şekilde götüreceğiz. 

Temizlik sorunu bir ayda çözülecek

* Temizlik hizmetlerinin maliyetini atıkları değerlendirerek karşılamayı düşünüyoruz. Kilis’te okullarda, mahallelerde, kamu kuruluşlarında cam, plastik ve diğer dönüştürülebilir atıkları toplayacak bir sistem kuracağız. Atıkları toplayan muhtarlara, okul müdürlerine, kamu kuruluşu yöneticilerine ödül vermeyi mahallede, okulda ya da kurumda kullanılmak üzere yılda bir kere düşünüyoruz. 
* Şu anda hangi mahallede kaç tane temizlik işçisi var, bunlar ne ölçüde hizmet veriyor; bilinmiyor. Biz mahallenin büyüklüğüne göre temizlik işçisi istihdam edeceğiz ve bunları muhtarlara zimmetleyeceğiz. Denetimi muhtarlar yapacak. Bu yöntemle bir ay içinde temizlik sorununun çözmeyi amaçlıyoruz. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.