11 Haziran 2014 Çarşamba 00:08
Kilis’te azınlık kaldık  Kilis gurbete döndü

YENİ MESAJ / KİLİS

Suriye’de 39 ay önce başlayan iç savaş, ülkemize yoğun bir göç dalgasının gelmesine yol açtı. Suriye’den kaçan insanlar çoğunlukla gayri resmi yollardan Türkiye’ye giriş yapıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) resmi rakamlarına göre Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 1 milyonu aştı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, önceki hafta yaptığı açıklamada Türkiye’deki Suriyeli sayısını ‘1 milyon’ olarak verdi hükümetin bu insanlara 4 milyar dolar harcama yaptığını ifade etti. Bu yoğun göç Türkiye’ye sosyal ve ekonomik sorun olarak yansıyor. Sıkıntı sınır illerimizde daha yoğun olarak yaşanıyor. Kilis bu illerimizden biri... 90 bin nüfusu olan Kilis’e resmi kayıtlara göre 135 bin Suriyeli yerleşti. 

Kilis Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şevket Memiler, son kararla Suriyelilerin iş yeri açmasının önünde engel kalmadığını belirterek, “Suriyelilerin Kilis’e gelmesiyle beraber önce işçi olarak çalışmaya başladılar. Şimdi ise iş yeri açıyorlar. Kilis’te 600’e varan iş yeri Suriyeliler tarafından çalıştırılıyor. Özellikle kiralarda yüzde 300-500 arasında değişen fiyatlarla artış yaşandı. Esnaf ve sanatkârlar gerçekten çok rahatsız, denetim yok. Şu an Kilis’in 90 bine yakın kent merkezinin nüfusu var. Buna 135 bin de Suriyeli eklendi. Kilis’in ne alt yapı olarak ne üst yapı olarak bunu kaldırması mümkün değil. Kilis’e devlet tarafından 90 bin kişi üzerinden harcirah gönderiliyor. Suriyelilerle birlikte 225 bin kişi harcanıyor” dedi.

İşte Kilis gerçekleri

1. Kilis’te yerli nüfustan daha fazla sayıda Suriyeli barınıyor. Bu durum Kilis’in demografik yapısını değişime uğrattı. Suriyelilerin kentte kalıcı olduğu ifade ediliyor. 

2. Kilis’te barınan Suriyeliler; Gaziantep, Mersin ve benzeri şehirlerde barınanlara göre düşük gelirli ve yardıma muhtaç gruba giriyor. Bu toplum, kiraladıkları derme çatma evlerde, dükkanlarda, gayrisıhhi mekanlarda barınmaya çalışıyor. Barınma yeri bulamayanlar parklarda, cami avlularında temel yaşam ihtiyaçlarından yoksun olarak yaşamaya çalışıyor. Bu olumsuz ortamlardan en çok etkilenen kadınlar ve özellikle çocuklar olmakta. Misafirperver Kilislilerin bu mağdur insanlara kişisel yardımları ise yetersiz kalmakta...

3. Suriyelilerin hiçbir denetime uğramadan sınırın her yerinden kafileler halinde eşyaları ile birlikte geçmeleri; özellikle Kilis’te emniyet, asayiş, can güvenliği açısından endişe oluşturuyor. 

4. Suriye’de birbirleri ile savaşan IŞİD gibi grupların zaman zaman Kilis’e gelmeleri ilde endişeleri katlıyor. 

5. Kilis Devlet Hastanesi personeli, bu kadar büyük nüfusa sağlık hizmeti vermekte yetersiz kalıyor. Hastane personeli, önceliği Suriyelilere ve Suriye’den gelen yaralılara vermeye zorlanıyor. 

6. Suriyeliler ile Kilisliler arasında kültür farklılığı (kılık-kıyafet, umuma açık yerlerde yüksek sesle konuşma, kalabalık gruplar halinde dolaşma, yolları ve parkları işgal etme, çevre temizliği ve hijyen kurallarına riayet etmemeleri) sıkıntılara, sürtüşmelere ve kavgalara sebebiyet veriyor. 

7. Suriye’den gelenlerin kimlik belgelerinin olmayışı, araçlarının da ruhsat belgelerinin bulunmayışı, az sayıda bulunanların da Arapça yazılı olması sebebiyle, yapılan denetimlerde önemli bir sorun oluşturuyor ve güvenlik zafiyeti meydana getiriyor. 

8. Suriyelilerin kayıt dışı çalışmaları, işyeri açmaları ve Suriye’den denetimsiz biçimde getirdikleri malları (başta gıda maddeleri olmak üzere) pazarlamaları, haksız 

rekabete sebebiyet verdiği gibi sağlık açısından da büyük sakıncalara sebebiyet veriyor. Suriyelilerin sabah erken saatlerde şehrin belirli yerlerinde kayıt dışı çalışmak üzere amele pazarları oluşturmaları gözleniyor. Bu da kayıt dışı istihdamı ve işsizliğin artmasına neden oluyor. 

9. Bütün bu olumsuzluklar karşısında Kilislilerde, Kilis’i terk etme, büyük şehirlere göç etme fikri hızla yayılmakta.  

  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137