25 Kasım 2005 Cuma 00:00
K.Irak, Vietnam olur!
Emekli Orgeneral Hurşit Tolon,  ''Engel olunmazsa Kuzey Irak, Kuzey Vietnam'ın rolünü oynayabilir'' dedi ve önemli açıklamalar yaptı ~|~

Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Kuzey Irak'taki son gelişmelerle, Türkiye'deki etnik bölücü hareketin yeni bir maceraya girdiğini belirterek, ''Engel olunmazsa Kuzey Irak, Kuzey Vietnam'ın rolünü oynayabilir'' dedi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma-Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nce düzenlenen, ''Türk Ulusal Varlığına Yönelik Tehditler'' konulu panel, AÜ Atatürk Konferans Salonu'nda yapıldı.

AB TÜRKİYE'Yİ BÖLMEK İSTİYOR
Panelin sunuş konuşmasını yapan Merkez Müdürü Yard. Doç. Dr. Necdet Ekinci, 4 bin yıllık Anadolu tarihinin bin yıllık dönemine Türklerin damga vurduğunu söyledi.
Ekinci, AB'nin Kemalizm ve ulusalcılığa karşı çıkarak, Türkiye'nin bölünmesi sürecini hızlandırmak istediğini öne sürdü.
Daha sonra, AÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Çetin Yetkin'in yönettiği panele geçildi.
Panelde konuşan Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, 1984-1999 yılları arasında Türkiye'nin bir taraftan tarihinin en büyük etnik problemi ve terör eylemiyle mücadele etmek zorunda kaldığını, diğer taraftan da iç politik çekişmeler nedeniyle yeniden yapılanma ve dış politika alanında çok kıymetli zaman ve fırsatları kaybettiğini savundu.
Tolon, Türkiye'nin bu dönemde büyük bir borç sarmalının içine sürüklendiğini, bu borç sarmalının Türkiye'yi bugün de ipotek altında tutmaya devam ettiğini, ekonomik kriz tehdidinin her an canlı tutulduğunu öne sürdü.
     
TÜRKİYE'NİN OLMAZSA OLMAZLARI
İç ve dış gelişmelerin Türkiye'nin varlığını ve bütünlüğünü yakın gelecekte çok sıkıntıya sokacak tarzda cereyan ettiğini iddia eden Tolon, şöyle konuştu: ''Zaman, Türkiye'nin aleyhine işlemektedir. Eğer Türkiye gerekli tedbirleri almaz, olayları seyreder ve olayların gelişmesinde inisiyatifi Türkiye düşmanlarına bırakırsa, onlar son hamlelerini yapmaya başladıklarında vakit çok geç olacak. Türkiye-AB ilişkilerindeki belirsizlikler bir an önce giderilmelidir. Türkiye, azınlıklar, federal yapı, Kıbrıs ve buna benzer konularda olmazsa olmazlarını ortaya koymalı ve bunlar AB tarafından kabul edildikten sonra yoluna devam etmelidir. Yıllarca sürecek müzakerelerin olumsuzlukla sonuçlanması halinde bile Türkiye'nin kaybı kol değil, sakal olmalıdır.''

'KÜRT SORUNU VAR' DEMENİN FATURASI...
Irak ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan gelişmelere de değinen Tolon, şöyle devam etti:''Kuzey Irak'taki son gelişmeler, özellikle ülkede Kürt sorunu olduğunu açıkça ifade eden resmi ağızlar sonrasında Türkiye'deki etnik, bölücü hareket yeni bir maceraya girmiştir. Engel olunmazsa Kuzey Irak, Kuzey Vietnam'ın rolünü oynayabilir. Halkımız arasında 1990'larda Türk-Kürt çatışması görülmezken, son gelişmelerden sonra halkımızdaki tedirginlik de artmaya başlamıştır. 10-15 yıl sürecek AB müzakere süresinde etnik hareketin ulaşacağı konumu şimdiden kestirebilmek fevkalade güçtür. Kuzey Irak'taki Çekiç Güç himayesinde nereden nereye gelindiği unutulmamıştır. Etnik ayrımcılık sorunu önümüzdeki 10-20 yılın en önemli sorunudur. Türkiye çok akılcı yeni politika ve uygulamalar geliştirmek zorundadır.''

AGAH OKTAY GÜNER;
Eski kültür bakanlarından Agah Oktay Güner de Türkiye'de bugün bir tek kavga bulunduğunu öne sürerek, ''Türkiye'yi satmak isteyenlerle, sattırmayanlar...'' diye konuştu.
AB ve ABD'nin Türkiye'nin dostu olmadığını, Türkiye'nin bölünmesiyle hem AB'nin, hem de ABD'nin çıkar elde edeceklerini ileri süren Güner, AK Parti'nin ''demlenmeden iktidar olduğu için'' sorunlar karşısında çözüm üretemediğini savundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137