19 Mart 2014 Çarşamba 00:08
Kırım ait olduğu yerde

RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) üçüncü Devlet Başkanı Krusçev, 1954 yılında Rusya’nın bir parçası olan Kırım’ı Ukrayna Cumhuriyeti’ne bağlamıştı. Aslen Ukraynalı olan Krusçev’in bu kararı o dönemde ciddi sorunlara yol açmamıştı zira Rusya da, Ukrayna da, hatta bunlara ilaveten 13 Cumhuriyet de SSCB’nin parçalarıydı. Ancak SSCB 1991 yılında dağılınca, Kırım’ın Rusya Federasyonu açısından önemi ortaya çıktı zira SSCB’nin Karadeniz Donanması Kırım’ın Sivastopol kentindeydi, halkının yüzde 60’tan fazlası Rus idi. Hele hele Avrupa Birliği ile ABD’nin 2004 yılından itibaren açıkça Ukrayna’yı kendi saflarına çekme çabası Rusya tarafından kendisine yönelik ‘kuşatma’ olarak algılandı. Moskova son 10 yıldır Ukrayna ekseninde Batı dünyası ile açık bir kavganın içine girdi. Şubat ayından bu yana Batı tarafından Ukrayna’da teşvik edilen seçilmiş Devlet Başkanı Yanukoviç yönetimine yönelik isyan, Rusya’nın daha net adımlar atmasını da beraberinde getirdi. Bu çerçevede Kırım’da halkın yüzde 97 ‘evet’ oyu ile kabul ettiği Rusya’ya bağlanma kararını da ihtiva eden referandum Moskova tarafından onaylandı. 

Putin’den seri adımlar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk olarak önceki gece Kırım’ın “bağımsız bir devlet olarak” tanınmasına ilişkin belgeyi imzaladı. Kremlin resmi internet sitesinde yer alan belgede, “Kırım halklarının 16 Mart 2014 tarihindeki referandumda ortaya koyduğu özgür irade göz önünde bulundurularak Kırım Cumhuriyeti’nin, Sivastopol şehrinin özel bir statü taşıyarak bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanındığı” belirtildi. Öte yandan Putin, dün de Kremlin’de, parlamentonun üst ve alt kanadı milletvekilleri, bölgesel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararını değerlendirmek üzere bir araya gelerek, süreci netleştirdi. Rusya Devlet Başkanı, Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin Rusya Federasyonu’na dahil olması için yapılan başvurular nedeniyle bir konuşma yaptı. Sivastopol Belediye Meclisi de  

Rusya Federasyonu’na dahil olunması ve ayrı bir federasyon konumunda federal statüdeki bir şehir olarak yer alınması kararı aldı. Şu an Rusya Federasyonu bünyesinde 83 bölge bulunuyor.

Batının yaptırımları Rusya’ya ‘vızıltı gibi’ geldi

2001 yılında Afganistan’ı, 2003’te Irak’ı ve 2011’de Libya’yı işgal eden ABD, Kırım halkının kararını yasa dışı ilan ederek, sözde yaptırım kararı aldı. Kanada ve AB de bu eksende ABD’nin arkasına takıldı. ABD’nin Irak, Afganistan ve Libya işgallerine ses çıkarmayan BM de aynı sürü içinde yer aldı. BM Genel Sekreteri Ban’ın “Kırım’daki referandum sadece durumu daha da kötü hale getirmeye hizmet edecek” şeklindeki sözleri dikkat çekti. Irak, Afganistan, Libya ve Suriye’deki işgallerde Batının yanında yer alan AKP Hükümeti de, Kırım konusunda farklı bir tutum içine girmeyerek ABD’nin kervanına dahil oldu. Yaptırımlar Rusya ve Ukrayna’dan 21 yetkilinin mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor ile Batıya seyahat etmelerini yasaklıyor! Ancak Batı medyası da yaptırımların Rusya’yı etkilemeyeceğinde birleşti. İngiliz Times gazetesi dün Kırım referandumu nedeniyle Batılı ülkelerin aldığı yaptırım kararının Rusya’yı etkilemediğini yazdı. Times Rusya’nın bu tavra ‘görelim yaptırımlarınızı’ şeklinde cevap verdiğini kaydetti. Financial Times da Putin’in Batıdan gelen görüşme teklifini reddettiğine işaret etti. Dahası Times ticari yaptırımların Avrupa’yı daha fazla etkileyeceğine işaret etti.  

AKP Hükümeti’nin politikası kökten yanlış 

AKP Hükümeti, ABD aşkına son 10 yıl içinde önce Irak merkezi yönetimi, ardından da Suriye ile ilişkileri bozdu. Irak ve Suriye’deki Türkmenler bugüne kadar umursamayan, hatta ‘Türklüğü ayaklar altına alan’ bir anlayışın temsilcisi olarak AKP iktidarı, bir anda Kırım’daki Tatarların hamisi kesildi. Oysa Ankara’nın esas niyeti, Türkler değil Batıyla aynı paralelde hareket etmek! Bugün Rusya’da 23 farklı isimle anılan yaklaşık 13 milyon Türk yaşıyor. Rusya’daki Türkler insan haklarını doyasıya yaşıyor ve ibadetlerini rahatlıkla yerine getiriyor. Putin, sık sık Müslüman halkların din adamlarıyla bir araya gelerek, birlik ve beraberlik mesajı veriyor. 

Rusya Federasyonu içinde yaşayan Türk kökenli halkların dört bölge  

yoğunlaştığı görülüyor. 

1-Volga çevresi

2-Kafkas bölgesi

3-Sibirya

4-Altay çevresi

Rusya Federasyonu’nda yaşayan toplam nüfusun yüzde 9’unu Türk halkları oluşturmakta. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 50’sini Tatarlar teşkil ediyor. Altay Cumhuriyeti’nin yüzde 41.2’sini Altay Türkü (85 bin kişi), Başkurdistan Cumhuriyeti’nin yüzde 56.3’ünü Başkırt (yaklaşık 2.3 milyon), Cuvaşistan’ın yüzde 70’2sini Cuvaş Türkü (yaklaşık 930 bin), Tataristan’ın yüzde 56.4’ünü Tatar Türkü (2.3 milyon), Yakutistan’ın yüzde 48.3’ünü Yakut Türkü (yaklaşık 450 bin), Dağıstan’ın yüzde 20.3’ü Avar Türkü  oluşturuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.