07 Ekim 2012 Pazar 11:03
Kırsal kesimde yoksulluk arttı
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), 2002'den bu yana yılda ortalama yüzde 5.4 büyüyen Türkiye'de, kırsal kesimin ihmal edildiğini ortaya koydu. Köyden kente göçle birlikte kırsal yoksullukla mücadelenin önemli bir gündem maddesi olmaktan çıktığına dikkat çeken TEPAV, Türkiye'deki dağınık yardım türlerinin kırsal yoksulluğu artırdığını vurguladı. TEPAV, Türkiye ile benzer programlar uygulayan Endonezya'nın kırsal yoksullukla mücadele başarısından çıkarılacak önemli dersler olduğunu vurguladı. TEPAV'ın “Türkiye'de İhmal Edilen Kırsal Yoksulluk: Endonezya'dan ne Öğrenmeliyiz” başlıklı değerlendirme notunda, son 30 yılda önemli bir iktisadi dönüşüm geçirerek, gelişmekte olan ülkeler arasında kendilerine ön sıralarda yer bulan Türkiye ve Endonezya'nın kırsal yoksullukta mevcut durumları ve mücadele uygulamaları karşılaştırıldı. TEPAV araştırmacıları Efşan Nas Özen ile Damla Özdemir tarafından hazırlanan değerlendirme notuna göre 2002'den bu yana yılda ortalama yüzde 5.4 büyüyen Türkiye'de yoksulluk önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Mevcut son verilere göre 2009 yılında 12.8 milyon yoksulun bulunduğu Türkiye'de kentsel yoksulluktaki düşüşe karşın kırsal yoksulluğun giderek arttığı görülüyor. 1990'lı yıllardan bu yana kırsal yoksulluğun ciddi bir sorun teşkil ettiği Endonezya'da ise 1998'den beri uygulanan sosyal yardım politikaları sonucunda kırsal yoksulluk önemli ölçüde azalmış bulunuyor. Değerlendirme notuna göre kırsal kesimin ihtiyaçlarına yönelik tasarlanmış sosyal yardım politikalarının zayıf olduğu Türkiye'de politika üreticiler için Endonezya'nın kırsal yoksullukla mücadelesinden çıkarılacak önemli dersler bulunuyor.

Kırsal kesim ihmal edildi
Kırsal kesimde yaşayan yoksul sayısına bakılırsa, kırsal yoksulluk oranlarında görülen artış kentleşmeden kaynaklanmıyor. Türkiye'nin kırsal bölgelerinde 2002 yılında 7.7 milyon yoksul varken, bu sayı 2009'da 8.5 milyonu geçti. Türkiye'nin ortalama yüzde 5.4 büyümüş olduğu 2002-2009 döneminde kırsal kesimde 845 bin kişinin daha yoksulluk sınırı altında kalması, Türkiye'nin ekonomik kalkınma sürecinde kırsal kesimin ihmal edildiğine işaret etti. Türkiye'de TÜİK 2009 verilerine göre açlık sınırı altında yaşayan 339 bin kişinin yüzde 91'inin, kırsal kesimde ikamet ediyor oluşu da bu görüşü destekliyor.

Endonezya kadar olamadık
Endonezya'da da endüstrileşme ve kente göç ile birlikte kırsal nüfusta yıllar içinde azalma yaşandı. Ancak, Endonezya'da kırsal nüfus hala Türkiye'dekine oranla daha büyük bir paya sahip. Kırsal kesime yönelik yoksullukla mücadele, yaklaşık 240 milyon nüfuslu Endonezya için Türkiye'ye göre daha da maliyetli. Buna rağmen Endonezya, hem kentsel, hem de kırsal yoksulluk oranlarını düşürmeyi başardı. Endonezya'nın özellikle 2002'de yüzde 21.1 olan kırsal yoksulluk oranını 2011'de yüzde 15.7'ye düşürmüş olması, Türkiye'nin tam aksi yönünde bir gelişme. Endonezya'da 2002-2010 yılları arasında kırsal bölgelerde yaşayan 7.2 milyon kişi yoksulluktan kurtuldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137