Bu haber kez okundu.

Kısa güncel haberler
Ramazan geldi, fakir?fukara hatırlandı

Ramazan ayında, değişik kurum ve kuruluşlarca aşevi kurularak, yoksul vatandaşlara yardım yapılıyor. Sivas Belediye Başkanı Osman Seçilmiş, esnafın da yarıdımıyla 6 bin aileye gıda, 700 aileye yakacak yardımı yapılacağını, günde 3 bin adet ekmek ücretsiz dağıtılacağını söyledi. Mersin'in Tarsus İlçesi Kaymakamı Necmi Kurt, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarından ramazan dolayısıyla 2200 kişiye gıdayardımı yapıldığını açıkladı.

Kızılay Tarsus Şubesi'nce 1700 kişiye iftar yemeği dağıtacak. Kızılay Edirne Şubesi Başkanı Metin Kıray, Ramazan dolayısıyla 700 yoksula günde iki öğün yemek verildiğini söyledi. Kıray, yaklaşık 12 milyar liralık bu yardımın 8 milyar 400 milyon liralık bölümünün Edirne Valiliği'nce karşılanacağını kaydetti.

Aydın İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) Başkanı Mustafa Ancın, Turistik Park`ta kurulan iftar çadırından, her gün 250 kişiye yemek dağıtacaklarını söyledi. Düzce Vali Yardımcısı Sabit Kaya, Ramazan'da ~|~Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarından muhtaç ailelere yaklaşık 50 milyar liralık gıda yardımı yapılacağını açıkladı. Düzce`nin yanı sıra Cumayeri, Gümüşova, Gölyaka, Kaynaşlı ve Çilimli Belediyeleri ile Akçakoca Kaymakamlığı`nca aşevleri kuruldu. Zonguldak'ta, Türkiye Yardımsevenler Derneği şubesince mahalle muhtarlarının belirlediği 500 yoksul aileye her biri 30 milyon lira tutan gıda yardımı yapıldı.

Yardım dağıtım genelgesi

Mardin Valisi Temel Koçaklar, yapılacak yardımlar konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik genelge yayımladı. Genelgede, yardımsever kişi ve kuruluşların yaptığı para ve diğer yardımların amacına ulaşabilmesi, dağıtımda kargaşanın önlenmesi için yardım yapılacak kişi sayısının belirlenmesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'nın bilgilendirilmesi istendi.

19 bin kişiye iftar veriliyor

Başkent'te, belediyeler ve çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından kurulan çadırlarda hergün ortalama 19 bin kişiye iftar yemeği veriliyor. İftar yemekleri Ramazan ayı boyunca devam edecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Sincan, Altındağ, Keçiören, Mamak belediyeleri ile Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Türkiye Diyanet Vakfı gibi sivil toplum örgütlerince çeşitli semtlerde iftar çadırları kuruldu. İftar çadırları, yoksulların, iftar saatinde evine ulaşamayanlarınve sokakta yaşayan vatandaşların yararlanması amacıyla hazırlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce, Hacı Bayram Camii, Güvenpark içi, AŞTİ, Mamak Belediye Binası karşısı, Yahyalar Mahallesi, Sincan Lale Meydanı Kültür Merkezi yanı, OSTİM Metro İstasyonu yanı ve Siteler İtfaiye karşısı Kavaklar'da kurulan iftar çadırlarında, Ramazan ayı boyunca toplam 8 bin kişiye 3 çeşit sıcak yemek dağıtılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kültür Daire Başkanı Selma Okuroğlu, Ramazan ayı boyunca ayrıca, yoksul vatandaşlara gıda, giysi, kömür ve ekmek yardımlarının süreceğini belirtti.

Nevşehir'de seçime itiraz

Nevşehir'de, CHP'nin itirazı sonucu yeniden sayılan 60 sandıkta CHP oylarını korurken, AK Parti'nin oylarının 4 fazla olduğu belirlendi. CHP'nin tüm ilçeler için yaptığı itiraz sonucunda Kozaklı İlçe Seçim Kurulu itiraz edilen sandıklarda yeniden sayım yaptı. Diğer İlçe Seçim Kurulları ise CHP'nin başvurusunu reddetti.

Sahte banknotlarla dolandırılmaktan bıkan Konya esnafı, çareyi 2.5 milyon liraya satılan 'ultraviolet' ile buldu

Konya'da, sahte banknotlarla dolandırılmaktan usanan esnaf, sahte parayı yaydığı ışıkla ortaya çıkaran ve 2.5 milyon liraya satılan "ultraviolet" adlı ürüne büyük ilgi gösteriyor. Elektronik cihaz satışı yapan işyerlerinin vitrinlerinde son aylarda çok sık görülmeye başlanan, sahte parayı ayırmaya yarayan ultraviolet, sahte para ile dolandırılmaktan bıkan işyeri sahiplerinin imdadına yetişti.

Nasıl farkediyor?

İlgi üzerine hediyelik eşya dükkanlarında bile satışına başlanan cihaz, 3 küçük saat pili ile çalışıyor. Cihaz sahte para üzerine tutulduğunda yaydığı mor ışıkla, sahte ile gerçek para arasındaki renk ve kağıt farkını ortaya çıkarıyor. Cihaza özelikle petrol istasyonu sahipleri, tüccarlar ve kent dışındaki lokanta sahipleri ilgi gösteriyor.

İlk bakışta gerçeğinden çok zor ayrılan sahte paralar toptan alışverişlerde gerçek paraların arasına karıştırılarak piyasaya sürülüyor.

Trakya'da son 3 günde metrekareye 112,9 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Meteoroloji Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, son 24 saat içinde metrekareye Edirne'de 6,5 kilogram, Tekirdağ'da 7 kilogram ve Kırklareli'nde 4,3 kilogram yağış düştü. Yetkililer, son 3 gündür bölgeye aralıklarla sağanak şeklinde 112,9 kilogram yağış düştüğünü belirterek, "Yağışla birlikte hava sıcaklığı da mevsim normallerinin altına düştü. Sıcaklığın en düşük 3, en yüksek ise 15 derece olması tahmin ediliyor" dedi.

Deprem Dede'den buruk veda

3 Kasım seçimlerinde ANAP'tan milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen eski Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, emekli oluyor.

Rasathanedeki Sismoloji Laboratuvarı'nda bulunan ve kendi adını taşıyan salonda gazetecilere açıklama yapan Prof. Dr. Işıkara, 16 Kasım 2002 tarihinden itibaren 35 yıldır sürdürdüğü akademik yaşamından emekliye ayrılacağını bildirdi. Rasathanede, Rektör Danışmanı olarak görev yapmaya devam edeceğini belirten Prof. Dr. Işıkara, "Deprem Eğitim Vakfı" ya da "Afet Eğitim Vakfı" adıyla kuracağı vakıfta da toplumu bilgilendirme çalışmaları yapacağını kaydetti.

Yaşadığı sıkıntılı anlar...

Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, 17 Ağustos 1999 depreminin ardından yaşadığı en sıkıntılı anların ise sıradışı deprem etkinliği gördüğü 19Ağustos ve 11 Kasım günlerinde halkı uyardığı dönemler olduğunu belirtti.

Deprem uyarıları...

Ambarlı'daki dolum tesislerinde de olası bir deprem nedeniyle büyük tehlike yaşanabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Işıkara, burada sadece Aygaz firmasının önlem aldığını, ancak tüm firmaların bu önlemleri yerine getirmesi gerektiğini bildirdi.

Kuş sürüsü kargo uçağını geri döndürdü

Aerofreight Havayolları'nın İstanbul'dan Moskova'ya yük götüren kargo uçağı havalandıktan bir süresonra motoruna kuş sürüsü girmesi üzerine Atatürk Havalimanı'na geri döndü. Atatürk Havalimanı'ndan Moskova'ya 11 ton yük götürmek üzere havalanan Aerofreight Havayolları'na ait kargo uçağı, kalkıştan bir süre sonra kuş sürüsüyle karşılaştı. Sağ motora giren kuşların motorda arızaya neden olması üzerine uçak, Atatürk Havalimanı'na dönmek zorunda kaldı. Bakıma alınan uçağın gerekli parçalarının değiştirilmesinden sonra Moskova'ya hareket edeceği öğrenildi.

Tarihçiler Şanlıurfa'da buluştu

Şanlıurfa'da, Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı'nın (TETTV) düzenlediği "Tarih Eğitiminde Metodlar" konulu toplantıda, Türk ve Avrupalı tarih eğitimcileri biraraya geldi. Avrupa Birliği, Hollanda Konsolosluğu, Friendrich Ebert Vakfı ve Goethe Entitüsü'nün desteği ile gerçekleşen toplantıya, TETTV Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Silier, Georg Eckert Uluslararası Ders Kitapları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Wolfgang Höpken, Varşova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taduesz Cegielski ve Prof. Dr. Mirella Kurkowska katıldı. Silier, Avrupa'da Fransız Devrimi'nden 1970'li yıllara kadar devam eden tarih eğitimi anlayışında köklü bir dönüşün yaşandığını, Türkiye'de ise değişimin yeni başladığını söyledi. Değişimin, tek ve kalın bir ders kitabından, çeşitlendirilmiş eğitim sistemine doğru geliştiğini ifade eden Silier, şöyle konuştu: "Ülkemizde de öğretmen merkezli eğitimden öğrenci merkezli eğitime geçilmelidir. Avrupa'da, öğrenciler, müze gezilerinden, tiyatroda rol alımına kadar, eleştiren, çok yönlü düşünen, aktif sorumlu yaratıcı gençler yetiştirmeye doğru gelişim gösterdi. Kalın ders kitapları, öğrencilerin zekalarını, yeteneklerini geliştirmeye değil, bilgilerin ezberlenmesine, sorumlu aktif bir yurttaş geliştirmek değil, iyi bir ulus devlet olmak için aktarıldı."

ANAP ve DYP'de tek çatı sesleri

ANAP ve DYP'nin Sındırgı ilçe başkanları, her iki partinin tek çatı altında birleşmesini istediler. İlçe başkanları, bu görüşlerini partilerinin genel merkezlerine de yazılı olarak bildirdiler. ANAP İlçe Başkanı Hasan Akmeşe ve DYP İlçe Başkanı Niyazi Çavdar tarafından hazırlanan ortak bildiride, yönetim kurulu üyeleri ve delegeler bazında yapılan araştırmada, iki merkez sağ partisi olan ANAP ve DYP`nin tek çatı altında toplanması gerektiğinin belirlendiği ifade edildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100