13 Eylül 2003 Cumartesi 00:00
kısa kısa kısa...
Bu Pazartesi İstanbul trafiği kabusa dönecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Eylül Pazartesi günü okulların açılacak olması nedeniyle yaşanacak trafik yoğunluğuna önlem amacıyla, kent genelinde süren ve trafiği olumsuz etkileyen cadde ve sokaklardaki çalışmalarını hızlandırdı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, neden olduğu trafik yoğunluğu dolayısıyla kamuoyunda büyük eleştiri alan Barbaros Bulvarı ile Yıldız Posta Caddesi'nin kesiştiği noktada yürütülen çalışmanın yıl sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini, ancak okullar açılınca buradaki trafik yükünü hafifletmek amacıyla geçici olarak tünellerden birini trafiğe açacaklarını bildirdi. Rafet Bozdoğan, benzer çalışmanın Altunizade'de yapılarak trafiği tıkayan noktaların kaldırılacağını, Üsküdar?Ümraniye hattındaki bağlantıya süreklilik kazandırılarak köprü giriş ve çıkışlarında trafik akışını bozmayacak düzenleme yapılacağını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Rafet Bozdoğan, toplu taşıma a~|~raçlarının Pazartesi gününden itibaren maksimum düzeyde çalışacağını da belirterek, ''Normal işe gidenler ya erken çıksınlar, ya da özel araçlarını kullanmasınlar. Mümkün olduğu kadar ilk hafta çocuklarımız için fedakarlık istiyorum. Toplu taşıma araçlarını kullanalım'' diye konuştu.

Yargıtay: Kiraladığınız daireye dikkat edin

Yargıtay, kiracının, kiraladığı yeri hor kullanmasından dolayı meydana gelecek hasarlardan sorumlu olduğuna işaret etti. Yüksek mahkeme, ortaya çıkacak zarar için davayı sözleşmeyi yapmayan malikin de açabileceğine karar verdi

Kiraladığı evde kiracının meydana getirdiği zararın tazmini istemiyle dava açan bir vatandaşın istemini yerel mahkeme, kira sözleşmesini yapmayan malikin açamayacağını gerekçe göstererek reddetti. Yargıtay ise, yerel mahkemenin kararını oybirliği ile bozdu. Bozma gerekçesinde, kiralanan yerin kiracı tarafından tahribinin hem sözleşmeye aykırılık hem de haksız bir eylem teşkil edeceği belirtildi. Kiracının, kiraladığı yeri hor kullanmasından dolayı meydana gelecek hasarlardan sorumlu olduğu ifade edilen kararda, bu sorumluluğun, hem sözleşmeden dolayı kiralayana hem de kiralayan konumunda olmayan malike karşı olduğu bildirildi. Zarar görenin uğradığı zararın tazmini için ''davacı'' sıfatıyla dava açabileceği belirtilen kararda, mal varlığında meydana gelen eksilme veya hasar için tazminat isteminde bulunacak kimsenin, mal varlığı eksilen (zarar gören) şahıs olacağı anlatıldı. Kiracıya kiralananı kullanırken tam bir özen gösterme ödevi yükletildiği kaydedilen kararda, buna karşın kiracının kiraladığı yeri hor kullanıp hasar verirse, gerek sözleşme gerekse haksız eylem nedeniyle tazminat borcu altına girmiş olacağı bildirildi. Kararda, ''Sözleşmeden doğan sorumluluk ile sözleşme dışı sorumluluğun yarışması durumunda, zarar gören tazminat davasını haksız eyleme dayandırabilir'' denildi.

Adnan Oktar davasında mahkeme görevsizlik kararı verdi

Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı davada ''görevsizlik kararı'' veren İstanbul DGM, dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.İstanbul 1 No'lu DGM'deki duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Timur Ayan, Emre Çalıkoğlu ve Mehmet Murat Atmaca katıldı. Mahkeme Heyeti, aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 34 sanığın, ''cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak'' suçunu düzenleyen TCK'nın 313. maddesi ve ''Tehditle menfaat temini'' suçunu tanımlayan 192/1. maddesi uyarınca, 2 sanığın ise ''cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekkül üyelerine yardım'' eylemini içeren 314. maddesi kapsamında yargılanmaları gerektiğini belirtti. Mahkeme, bu nedenle ''görevsizlik kararı'' vererek, dosyayı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Mütalaa

İstanbul 1 No'lu DGM'de yapılan 19 Mart 2002 tarihli duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay, aralarında Adnan Oktar'ın da olduğu 33 sanığın, 4422 sayılı Kanun'un 1/1. maddesi uyarınca ''Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak'' suçundan 3 ile 6'şar yıl, müdahiller Ebru Şimşek, Fatih Altaylı ve Mehmet Ağar'a yönelik eylemleri nedeniyle de TCK'nın 192/1. maddesinin 3 kez uygulanması suretiyle, ''Tehditle menfaat sağlamak'' suçundan dolayı da 3 ile 9'ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmalarını talep etmişti. Bu sanıkların, müşteki Celal Adan'a yönelik fiillerinden dolayı beraatını isteyen Savcı Altay, gıyabi tutuklu sanıklar Uğur Örmen ve Mustafa Kemal Gül'ün dosyalarının ayrılmasını, sanık Bekir Murat Sarıaslan hakkındaki dava dosyasının ise ''görevsizlik'' kararıyla yetkili ve görevli mahkemeye gönderilmesini öngörmüştü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137