15 Haziran 2009 Pazartesi 00:00
Kıyılarda imar tartışması
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, hükümetin imar yetkilerini ellerinden alarak kıyı belediyelerini cezalandırmayı amaçladığını savundu. ~|~

 

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, 29 Mart seçimlerinde sahil şeridinde yer alan belediyelerin çok büyük bir kısmını muhalefet partilerine kaptıran hükümetin, TOKİ aracılığıyla sözkonusu belediyeleri cezalandırmak için harekete geçtiğini iddia etti. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'ndan yapılan açıklamada, Toplu Konut Kanunu'nda bugüne kadar 20 kez değişiklik yapıldığına işaret edilerek, bunların 11 tanesinin 2002'den sonra gerçekleştirildiği belirtildi. Benzer şekilde Kıyı Kanunu'nda 2002'den bu yana 4 kez değişiklik yapıldığına işaret eden Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası,  Turizmi Teşvik Kanunu'nun bugüne değin 14 kez değiştirildiğini, bunların 7'sinin 2002'den sonra yapıldığını hatırlattı.

Yetkiler merkezileşiyor
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nın açıklamasında şu görüşler öne çıkarıldı. "Toplu Konut Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, moda eğilim olarak bir torba kanun teklifi niteliğindedir. Hem Toplu Konut Kanunu'nda hem de Turizmi Teşvik Kanunu'nda bazı değişiklikleri hedeflemekte, kıyı alanlarındaki 'parselasyon ve ruhsat' yetkileri yerel yönetimlerden alınarak Bakanlığa devredilmekte, bir başka deyişle yetkiler yerelleşeceğine merkezileşmektedir. Yasa teklifinde, 'ruhsatlandırma işlemleri' şeklinde yanlış anlamaya elverişli bir deyim de kullanılmaktadır. Bu ruhsatlandırma, yapı ruhsatı ve ardından verilen yapı kullanma izinlerinden hangisi için kullanılmaktadır? Yapı ruhsatı ardından projelerine aykırı yapılacak inşaatları kim kontrol edecek ve durduracaktır? İmara aykırı yapılaşmalar konusunda kim yetkili olacaktır? Bu önemli konularda büyük bir belirsizlik yaratılmaktadır ve imarda oluşturulan çok başlı sürecin yol açacağı yetki karmaşası, ülkemizin en büyük zenginlikleri arasındaki kıyılarımızın tümden ve kısa sürede elden çıkmasına ve betonlaşmasına neden olacaktır. Hükümetin geçmiş yıllarda ANAP iktidarının giderayak yaptığı düzenlemelerle büyük bir yağma ve karmaşaya neden olan uygulamalarını yinelediği görülmektedir."

Kıyı belediyelerinin yetkilerine müdahale ediliyor
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, kıyı şeridindeki inşaatlarda 2003 yılından bu yana, 'her tür ve ölçekteki plânları yapmaya, yaptırmaya, re'sen onaylamaya ve tadil etmeye yetkili' olan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu kez parselasyon planlarını yapma konusunda da yetkili hale gelmiş olacağını belirtti. Açıklamada, "Ayrıca ruhsatlandırma işlemlerinde belediyelerle muhatap olmak yerine Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüklerinin bağlı olduğu Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile tüm imar işlerini çözme yetkisine de sahip olacaktır. Yani, yasa değişikliği ile Kültür ve Turizm Bakanı ile Bayındırlık ve İskan Bakanı 8333 km uzunluğundaki tüm kıyı boyunca imar yetkilerini ellerinde toplamış olacaklardır. Böylece, belediyeler devre dışı bırakılırken, tüm yerel dinamikler ve bu bölgelerde yaşayan insanlar ve belediye meclisleri ve encümenleri de devre dışı bırakılmış olacaklardır" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137