13 Kasım 2015 Cuma 00:18
KKTC eyalet mi oluyor?
HABER MERKEZİ

KKTC Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş yazılı bir açıklama yaparak, müzakere sürecini değerlendirdi, görüşlerini paylaştı. Denktaş, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, bir antlaşma ile ortaya çıkacak oluşumda; “Kurucu devlet KKTC’nin dönüşmesiyle oluşacak olan bir kurucu devlet olacak” açıklamasının, Rum tarafının tavır ve yaklaşımları ile birlikte ele alındığında son derecede önemli olduğunu belirtti. Güven Artırıcı Önlemler konusunda bile siyasi onay vermekten kaçınan Rum Lider Nikos Anastasiadis ve Rum Yönetimi “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne ne kadar sahip çıkarak hareket ediyorsa, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan da beklentilerinin KKTC’ye o oranda sahip çıkan bir yaklaşımla görüşmeleri sürdürmesi olduğunu belirten Denktaş, şöyle devam etti:

“Rum tarafı anlamalıdır ki, 1960 yılında iki ortak olarak kurduğumuz ancak 1963’ten beridir işgal altında tuttukları Kıbrıs Cumhuriyeti, yeni Federal Kıbrıs’ın kurucu devletlerinden biri haline dönüşecekse ancak o zaman KKTC de bu yeni devletin kurucu devletlerinden biri haline dönüşebilir. Yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır ki; Kıbrıs Cumhuriyeti isim değişikliği yaparak yeni kurulacak devletin bir parçasını oluşturacaktır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin BM ve AB üyeliği ise yeni isim altında devam edecektir. Açıklamalardan, yeni kurulacak devletin BM’ye üyeliğinin yeni bir giriş, yani ‘accession’ değil ama bir yerine geçme yani ‘succession’ olacağı anlaşılmaktadır. Halkımız için hayati önem taşıyan bu konuda Sayın Akıncı’nın açıklama yapmasını beklemekteyiz.” 


Egemenlik konusu netlik kazanmalı

Serdar Denktaş, 11 Şubat Ortak Açıklamasında; “Birleşik Kıbrıs, Birleşmiş Milletlerin ve Avrupa Birliğinin bir üyesi olarak tek uluslararası hukuk kişiliğine ve BM Şartı çerçevesinde tüm Birleşmiş Milletler üyelerince yararlanılan egemenlik şeklinde tanımlanmış tek egemenliğe sahip olacak ve (bu egemenlik) Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerden eşit olarak neşet edecektir” şeklindeki ifadede yer alan “egemenlik” ve “BM üyelik” durumunun da netleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Yeni kurulacak federal devletin egemenliğinin iki toplumdan eşit olarak kaynaklanacaksa ortaklığın 1963’de olduğu gibi bozulması durumunda yeni federal devletin egemenliği ne olacaktır? Bu devletin BM’deki pozisyonu ne olacaktır?” diye soran Denktaş, 1963 olayları sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rumlar tarafından işgali sonucunda mağdur olan Kıbrıs Türk halkının bir kez daha benzeri bir tehlikeyle karşı karşıya bırakılmaması gerektiğini dile getirdi. 

Denktaş, 11 Şubat Ortak Açıklamasında; “Federal Anayasa birleşik Kıbrıs federasyonunun eşit statüde iki kurucu devletten oluşacağını saptayacaktır” şeklindeki ifadeyi, yapılacak her açıklama ile güçlendirmeleri ve yeni kurulacak devlette hiçbir tarafın “diğeri üzerinde otorite ve hukuki salahiyeti iddiasında” bulunamayacağının sürekli vurgulanması gerektiğini kaydetti. 

KKTC eyaletleşebilir

Tüm vatandaşların Annan Planı’nda ve şimdiki planda da İngilizce olarak “Founding state” veya “Constitutional state” olarak yer bulan ifadelerin esas olarak “eyaletler” olduğunu bilmesini isteyen Denktaş, şunları kaydetti: “Kıbrıs Cumhuriyeti, Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’ne dönüşüp KKTC de dönüştürülerek bu devletin bir eyaleti olarak bu anlaşma sonuçlanırsa kimse ne siyasi eşitlikten ne de eşit egemenlikten bahsedemez. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için yıllardan beridir üstünde durulan tezimiz yeni yapıların kurulması, yeni bir devletin ortaya çıkması şeklinde olmuştur. Sayın Akıncı’nın bundan geri adım atmayacağını umuyoruz.

Geçmişe hapsolarak çözümsüzlüğü savunanlardan değiliz. Tam aksine geçmişten ders çıkartarak güvenli bir geleceği oluşturmak arzusundayız. Siyasi eşitliğe ve eşit egemenliğe sıkı sıkıya sarılma ve yeni bir Kıbrıs’ın yaratılması istencimizin temel nedeni budur. Bu nedenle, Cumhurbaşkanımız Sn. Akıncı ve ekibinden beklentimiz siyasi eşitliğimizin ve oluşacak yeni bir düzende eşit egemenliğimizin simgesi durumunda olan KKTC’ye, en az Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti’ne sahip çıktığı kadar sahip çıkarak görüşmeleri yürütmesidir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100