02 Aralık 2003 Salı 00:00
KKTC'yi satıyorlar

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş: "Parayla bu memleketi satma ameliyesi devam ediyor. Halkımız gözünü dört açsın''

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, eski Kıbrıs Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'in ''taktik icabı masaya oturdukları ve Kıbrıs konusunda izledikleri taktiğin kendilerini Avrupa Birliği üyeliğine götürdüğü'' yönündeki açıklamaları karşısında, halkın gerçekleri görerek yeniden düşünmesi gerektiğini belirtti ve ''Parayla bu memleketi satma ameliyesi devam ediyor. Halkımız gözünü dört açsın'' dedi. Denktaş, Klerides'in açıklamalarının, Türk tarafının, anlaşma olması için yıllardır masa başında iyi niyetle yaptığı fedakarca tavizlerin hiçbir kıymeti olmadığını gösterdiğini kaydetti.
Cumhurbaşkanı Denktaş, Klerides'in Rum basınında yayımlanan, Kıbrıs müzakerelerinde, ''hiçbir şeyi kabul etmeyerek, hiçbir taviz vermeden ve başarısızlığı Türk tarafına ait gös~|~terme'' taktiği uygulayarak Avrupa Birliği (AB) üyeliği hedefine ulaştıkları yönündeki sözlerine dikkat çekti. Halkın, Klerides'in sözlerini iyi değerlendirmesini isteyen Denktaş, muhalefet partilerinin de, Klerides'in ''AB'ye girdik'' sözlerine tepki göstermesini istedi.

''Şimdi haykırma zamanıdır'' diyerek, Rumların, 1960 anlaşmalarına göre Kıbrıs'ı tek başlarına Avrupa Birliği'ne götüremeyeceğini vurgulayan Denktaş, şöyle konuştu:
''Bugüne kadar taktik icabı yaptıklarıyla 'AB'ye girdik' diyor. Muhalefet eğer muhalefetse haykırsın; 'Kıbrıs'ı almadınız, Kıbrıs'ı götürmediniz. Çünkü siz Kıbrıs değilsiniz' desin. Hadi. Hodri meydan. Klerides hepsine fırsat verdi, söylesinler. Bu halkın geleceğini, çocuklarını düşünüyorlarsa, 'meşru Kıbrıs hükümeti değilsiniz' desinler ve 'yaptığın müracaat geçersizdir, illegaldir' desinler. Bizimle uğraşırlar, bize söylemediklerini bırakmazlar, Rum tarafına 'tıs' dedikleri yok. İşte meydan...''
Rumları cesaretlendirenler
Türk tarafında Annan planı lehinde, devleti savunanlar aleyhinde yapılan faaliyetlerin Rumları, kendilerinden emin hale getirerek iyice şımarttığını ve hiçbir şeyi gizleme gereği duymadığını kaydeden Denktaş, ''bununla övünmenin kendinden çok emin hale gelen insanların yapacağı gaf olduğunu'' söyledi. Klerides'in 1997'de Glion'da yaptığı açıklamayı daha da genişleterek tekrarladığını belirten Denktaş, Klerides'in, Glion görüşmeleri sırasında bir Rum gazetecinin, ''Türklere taviz mi veriyorsunuz?'' sorusuna karşılık, ''Ne münasebet. Bizim masaya oturmamız bir taktik icabıdır. Taktiğimiz, Türk tarafını uzlaşmaz göstermektir. Bugüne kadar çok başarılı bir taktik olmuştur. Buna devem edeceğiz'' dediğini anımsattı. Denktaş, Klerides'in şimdi ise ''Müzakerelerde hiçbir şeyi kabul etmeyerek, hiçbir taviz vermeden ve başarısızlığı Türk tarafına ait gösterme taktiğini uygulayarak Avrupa Birliği üyeliği hedefine ulaştık'' dediğini ifade etti. ''Masaya insan eğer uzlaşma niyetiyle oturmaz, taktik icabı oturursa ve o taktiği hiçbir taviz vermemek olursa, karşı tarafı uzlaşmaz göstermek olursa bu kolaylıkla başarılabilir'' diyen Denktaş, şöyle devam etti:
''Bununla övünmek, artık kendilerinden çok emin olan insanların yapacağı bir gaftır. Kendilerinden bu kadar emin olmaları için herhangi bir gerekçe yoktur. Neden; çünkü Kıbrıs Türkü devletinden vazgeçmeyecektir, eşit egemenliğinden vazgeçmeyecektir, Türkiye'nin fiili ve etkin garantisinden vazgeçmeyecektir.'' ''Kıbrıs görüşmelerinde 1968'den 1974'e kadar Rum tarafının istediği her şeye razı olduklarını, kurucu ortaklık statüsüyle Türkiye'nin garantisinden vazgeçmediklerini anlatan Denktaş, Rumların bunu kabul etmediğini, çünkü taktik icabı masaya oturduğunu kaydetti. Denktaş, Rumların kendilerinden asıl istediğinin; eşit egemenlik ve kurucu ortak statüsü ile iki kesimliliği ortadan kaldırmak, Türkiye'nin garantisini yok etmek, Rum göçmenleri geri göndererek Kıbrıs Türklerini yeniden göçmen durumuna düşürmek, topraksız ve korumasız bırakmak, AB içinde kaynatıp yok etmek olduğunu söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100