02 Şubat 2002 Cumartesi 00:00
Koalisyon ?uyum' arıyor
Bahçeli ile Yılmaz arasındaki tartışma sürerken, parti gruplarının mini demokrasi paketindeki tutumları kemikleşti

Hüükmetin iki uzlaşmaz ortağı ANAP ile MHP arasında Türk Ceza Kanunu'nun 312. maddesinde yapılan değişiklik ekseninde peydah olan 'çatışma ve çekişme' devam ediyor. MHP, tasarının mevcut biçiminin korunmasından yana ve tasarıda değişiklik arayışlarına kapıları kapattı. Tasarıyı hazırlayıp Meclis'e getiren ancak Avrupa Birliği kurumlarından yükselen itiraz sesleri karşısında tutum değiştiren Anavatan Partisi ise tasarının bu haliyle yasalaşmasındansa, mevcut yasa maddesinin korunmasının daha iyi olacağı görüşünde. Tasarıdaki bazı kelimelerin değiştirilmesi noktasında, ANAP ile aynı görüşte olan DSP ise hala ortaklar arasında uzlaşma sağlanabileceğine inaniyor.

MHP değişikliğe kesinlikle karşı
Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edilen Uyum Yasa Tasarısı'yla ilgili ANAP'ın değişiklik istekleri, koalisyon ortakları arasında sorun oluşturmaya devam ediyor~|~. MHP kurmayları tarafından önceki günlerde dile getirilen, "Tasarının özü değiştirilmeden bazı kelimeler üzerinde değişiklikler yapılabilir" yaklaşımı yerini "değişiklik istemiyoruz" söylemine bıraktı.

Bahçeli'den son nokta
Bahçeli'nin kurmaylarıyla Meclis'te yaptığı görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda, MHP'nin tasarının komisyonda kabul edilen şekliyle yasalaşmasından yana olduğu net bir şekilde ifade edilmeye başlandı. Bahçeli'nin, "Bu iş burada biter gelebileceğimiz kadar geldik, bundan sonra bu konuyla ilgili hiçbir temas yapmayın" dediği öğrenildi.

Bahçeli'nin ayrıca, Genel Kurul'da önergelerle değişiklik yapılması halinde, tasarının tümü üzerindeki oylamada grup olarak ret oyu kullanacağını ifade ettiği belirtildi. MHP Grupbaşkanvekili İsmail Köse de, "Bizim için iş bitti, Genel Kurul'da tasarının bu haliyle yasalaşması için oy kullanacağız" dedi.

ANAP: Aceleye gerek yok
ANAP ise tasarıda değişiklik yapılmasında ısrarını sürdürüyor. ANAP'lılar, tasarıda değişiklik konusunda uzlaşma sağlanamaması halinde, 312 ve 159'uncu maddelerin yasadaki mevcut haliyle korunmasını isteyecek. ANAP'lılar, tartışmaların soğuması için tasarının Genel Kurul gündemine hemen alınmasını da istemiyor.

Ulusal Program'daki taahhütlerin yerine getirilmesi için mart ayına kadar süre olduğunu hatırlatan ANAP'lılar şubat ayının tasarıda uzlaşma için yeterli süreyi sağlayacağını düşünüyor.

Uzlaştırma işi yine DSP'ye düştü
DSP ise MHP ve ANAP arasında ortayol bulma çabasında. Tasarıdaki bazı kavramların değiştirilmesi konusunda ANAP'la aynı fikirde olan DSP'liler ortaklar arasında görüşmelerle uzlaşma sağlanabileceğini savunuyor. DSP'nin uzlaşma formülleri üzerinde Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de çalışıyor. Türk'ün "olasılık" yerine "tehlike oluşturacak şekilde" ifadesi konulması, "insanlar" yerine "halk" kelimesi kullanılması gibi değişiklikler üzerinde durduğu belirtiliyor.

Ortaklardan 'uyum'suz sözler
Hükümet ortakları Mini Demokrasi Paketi olarak adlandırılan TCK'nın 312. ve 159. maddeleri konusunda yapılacak değişiklikle ilgili hafta içinde 'birbiriyle taban tabana zıt' açıklamalarda bulundular. İşte koalisyon ortaklarından ANAP ve MHP'yi birbirine düşüren beyanlar:

Bahçeli: Yeni 312 eskisinden ileri
"Partimizin uyum yasaları konusundaki temel hassasiyeti özgürlükleri değil kini, nefreti, kışkırtıcılığı sınırlamaya yöneliktir. Ayrıca, 312. madde yeni haliyle eskisinden daha geri değil, 'somut tehlike kriteri' getiren daha ileri bir düzenlemedir. Bizler inanıyoruz ki, şiddet ve terörü önleyecek tedbirler başarıya ulaştıkça özgürlükler daha fazla gelişme imkanı bulacaktır. Dzenleme bir grup siyasetçinin önünü kesmek ya da açmak için yapılmıyor. Şimdi sormak gerekir ki, bu ülkeler referans gösterilerek 312. maddenin ısrarla kaldırılması veya anlamsızlaştırılmasını istemek ya da bu konuda duyarlı olan Milliyetçi Hareket'e karış kutsal ittifak oluşturarak gelişigüzel eleştiriler yöneltmeye çalışmak ne içindir?

Burada açıkça ifade etmek isterim ki, düşünce, inanç ve ifade özgürlükleri ile bölücülüğü, şiddet ve nefret tohumları ekmeyi birbirine karıştırma kesinlikle artniyetli bir yaklaşım değildir. Milliyetçi Hareket'e haksız ve insafsız eleştiriler yöneltmek için sıraya girenlerin bolluğu bu gerçeği değiştirmemektedir."

Yılmaz: 312, AB'ye uygun değil
"57'nci Hükümet'in ana hedefi AB üyeliğidir. 312'nci madde metni bu hedefle çelişmektedir. AB üyeliği Türkiye ve Hükümet'in en önemli hedeflerinden bir tanesidir. Uzlaşmaya vardığımız metinin, bu hedefler için uygun olmadığı, bizzat AB'li yetkililer tarafından hükümete bildirilmiştir. Hükümet olarak, gereksiz polemiklere girmek yerine, bu hedefler doğrultusunda yeniden bir değerlendirme yapmak ihtiyacı ile karşı karşıya olduğumuza inanıyorum."

Ecevit: 312'yi uzlaşmayla çözeceğiz
"312. maddedeki değişiklik hassas bir konu. Bizim koalisyonumuz her türlü sorunun üstesinden uzlaşmayla geldi. Konunun gruplar arasında, Hükümet içi ve dışında tartışılması doğaldır. Kaygı duyulacak bir şey yok."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.