15 Ağustos 2011 Pazartesi 00:00
Komisyonlar icin kollar sıvandı
Meclis'te komisyonların işleyişi konusunda çalışmalar başladı. TBMM Başkanı Çiçek, hazırlanan "Komisyonların Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge Taslağı"nı gruplara göndererek, görüş ve önerilerini 16 Eylül tarihine kadar bildirmelerini istedi ~|~

 

YENİ MESAJ - ANKARA
TBMM'de, anayasadan önce komisyonların işleyiş şekli konusunda çalışma başlatıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hazırlanan "Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge Taslağı"nı gruplara göndererek, görüş ve önerilerini 16 Eylül tarihine kadar bildirmelerini istedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla gruplara gönderilen yazıda, TBMM üyelerine ve komisyonlarda görevli personele TBMM komisyonlarının oluşumu, görev ve yetkileri ile çalışma usul ve esasları konusunda İçtüzük hükümleri ve teamülleri çerçevesinde yardımcı olmak, uygulamada ortaya çıkan tereddütleri gidermek ve komisyonlarda uygulama birliğini sağlamak amacıyla, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonlarının Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönerge Taslağı" hazırlandığı belirtildi. TBMM Başkanı, "Katkılarınızla nihai şeklini alacak söz konusu yönerge taslağına ilişkin görüş ve önerilerinizi, 16 Eylül 2011 Cuma günü saat 18.00'e kadar Başkanlığımıza gönderilmesini rica ederim" dedi.

CHP komisyon kurdu
TBMM Başkanı'nın yazısının ardından CHP'de, Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in başkanlığında İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ve İzmir Milletvekili R. Aşkın Türeli'den oluşan üç kişilik bir komisyon oluşturuldu. Söz konusu komisyon çalışmalarını 9 Eylül Cuma gününe kadar tamamlayacak.

Komisyonlarda bağımsız vekiller de yer alacak
21 maddeden oluşan Yönerge'nin getirdiği düzenlemeler şöyle: Yönerge'nin kapsamı İçtüzükle düzenlenmiş olan komisyonlara ilişkin bulunuyor, tasarı ve teklif görüşmeyen komisyonlar ile Meclis araştırması ve Meclis soruşturması komisyonlarının kapsam dışında tutuluyor. Plan ve Bütçe Komisyonu, Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda siyasi parti gruplarının yanı sıra bağımsız milletvekilleri de temsil edilecek. Komisyonlarda her siyasi parti grubuna düşen üyelik sayısı, siyasi parti gruplarının parti grupları toplam sayısı içindeki yüzde oranlarına göre tespit edilecek. Ancak; Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda siyasi parti grupları mensubu ve bağımsız milletvekilleri -boş üyelikler hariç- üye tam sayısına nispet edilmesiyle bulunacak yüzde oranına uygun olan sayıda temsil edilecek. Plan ve Bütçe Komisyonunda iktidar grubu ve gruplarına en az yirmibeş üye verilmek şartıyla siyasi parti grupları ve bağımsızların oranlarına göre temsili göz önünde tutulacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137