26 Şubat 2015 Perşembe 00:05
Komşu 4 ay daha bekleyecek

YENİ MESAJ/HABER-ANALİZ

Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ın reform listesini önceki gün onayladı. Yunanistan’ın Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka (Üçlü) kurumlarına ve Euro Bölgesi’ne gönderdiği reformlar listesinde KDV dahil vergi uygulamalarında reform yapılacağı ve üst gelirliler başta olmak üzere vergi kaçakçılığıyla mücadele edileceği, eğitim ve savunma dahil kamu harcamalarının gözden geçirileceği, yolsuzlukla ve akaryakıt ve tütün ürünleri kaçakçılığıyla mücadele edileceği, bakanların ve milletvekillerinin mali imtiyazlarının sınırlandırılacağı gibi tedbirler bulunuyor. Mali programın uzatılmasının parlamentolarda onaylanmasının ardından AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan Troyka kurumlarının Yunan Hükümeti’yle reform listesi üzerinde çalışarak Nisan sonuna kadar programın gözden geçirilmesini başarıyla tamamlamaları halinde kalan kredi dilimleri serbest bırakılacak. 

Çipras neden ‘evet’ dedi?

Uzmanlara göre mali programı 4 ay uzatılmasıyla zaman kazanan Yunan Hükümeti, bu süreçte Euro Bölgesi’yle seçim vaatlerini hayata geçirebileceği yeni bir anlaşma yapmaya çalışacak. Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’nin tanınmış yazarı Aleksis Papaçelas, Çipras hükümetinin neden AB ile uzlaşmaya varmak zorunda olduğu konusunda şunları yazdı: “Gerçekçi olmamız gerek. Hükümet önceki Başbakan Antonis Samaras’ın elde edebileceğinden daha olumlu bir anlaşmayla görüşmeleri tamamladı. Boş devlet ve banka kasaları ile ekonominin tamamıyla Avrupa Merkez Bankası’na bağımlı hale gelmiş olması Aleksis Tsipras’ı zorladı.” Yunanistan’ın yüzde 60’ı Euro Bölgesi’ne, yüzde 10’u IMF’ye, yüzde 6’sı Avrupa Merkez Bankası’na, yüzde 15’i devlet tahvili borçları olmak üzere tam 323 milyar Euro kamu borcu bulunuyor. Çipras Hükümeti, bu denli yüksek borcun yanı sıra ‘tamtakır bir devlet hazinesi’ miras aldı. Syriza yöneticileri ‘ülkeyi iflasa sürüklememek’ için AB ile uzlaşmaya vardıklarını kaydetti. Çipras hükümetinin milli para birimi Drahmi’ye geçme konusunda kararsız kalması da AB ile anlaşmayı getiren faktörlerin başında geliyor.  

Syriza vaatlerden vazgeçmiyor

AB ile uzlaşmaya varmasına rağmen Syriza; Prof. Dr. Haydar Baş’ın Milli Ekonomi Modeli’nden aldığı seçim vaatlerinden vazgeçmiyor. Yunan halkının Syriza’ya oy vermesinin en önemli nedenlerinden birisi olarak görülen vaat, 300 bin kişiye iş sahası açılacağı sözüydü. Çipras, mitinglerde asgari ücreti de 580 Euro’dan 751 Euro’ya yükselteceklerini de söylemişti. Euro Bölgesi’ne sunulan reform planında istihdam oluşturulması vaadi, ‘zaman içerisinde’ ifadesiyle dile getirildi. Ayrıca verilen taahhütler gereği bundan sonraki istihdam programının da Brüksel’in onayından geçmesi gerekecek. Bu şu anlama geliyor: Yunanistan Euro Bölgesi’nden çıkmadıkça ve AB’den kurtulmadıkça kolay kolay yeni istihdam alanları oluşturamayacak. Çünkü kasada iş sahası açabilmek için yeterince Euro yok...
Syriza’nın bir diğer göze çarpan vaadi de yoksulluk sınır altında yaşayan 300 bin haneye ayda 300 kilovat/saat bedava elektrik sağlanmasıydı. Aynı ailelere gıda yardımı sözü de veriliyordu. İşsizlere ücretsiz sağlık hizmeti ve emeklilere yılbaşı ikramiyesi de yeni iktidarın seçim vaatleri arasındaydı. AB’ye sunulan son reform listesinde ise yoksulluk sınırı altındaki hane halkına ‘finansal olmayan yollarla destek verileceği’ ifadesi dikkat çekiyor. AB ile uzlaşmaya rağmen, fakirlere gıda ve mesken yardımı yapılacak, yemek karnesi dağıtılacak, bedava elektrik ve sağlık hizmetleri verilecek, devletin ödemeyi garanti edeceği asgari gelir uygulaması genişletilecek. Dahası bankalara borcu olan vatandaşların sadece bir evi varsa, bu haczedilemeyecek. 

Özelleştirme konusunda taviz yok

Aleksis Çipras’ın başbakan olarak yemin ettikten sonra yaptığı ilk icraat, elektrik santralleri ve limanların özelleştirme sürecini durdurmak olmuştu. Bu vaadin sadece yoksul kesimin değil, orta sınıfın da Syriza’ya oy vermesini sağladığı yorumları yapılıyordu. Euro Bölgesi’yle müzakerelere başlamadan bu adımı atan Çipras, baskılara rağmen geri adım atmadı.

Avrupa toptan deflasyonda

Euro Bölgesi’ne dahil 19 ülkeden 17’si Ocak ayı itibariyle deflasyonda (negatif enflasyon ya da şiddetli durgunluk) bulunuyor. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre Euro Bölgesi’nde geçen ay Avusturya ve Malta haricindeki tüm ülkeler eksi enflasyona sahip. Yılın ilk ayında enflasyon Euro Bölgesi’nde yüzde -0.6 ile Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyeye indi. Ocak itibariyle AB’de ortalama enflasyon da yüzde -0.5 oldu. Euro Bölgesi’yle borç müzakerelerini sürdüren Yunanistan’da enflasyon yüzde -2.8’e kadar indi. Bulgaristan yüzde -2.3 ve İspanya yüzde -1.5 ile deflasyonun ağır yaşandığı diğer AB üyeleri oldu. Ocak’ta Almanya ve Fransa’da yüzde -0.5 ve Fransa’da yüzde -0.4 ile deflasyon görülürken İngiltere’de yüzde 0.3 enflasyon kaydedildi. AB’de geçen ay enflasyona sahip diğer üyeler yüzde 0.4’le İsveç (Euro kullanmıyor), yüzde 0.5’le Avusturya ve Romanya (Euro kullanmıyor) ve yüzde 0.8’le Malta oldu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137