02 Ocak 2014 Perşembe 00:01
‘Kopmak bilmeyen sağlam bir kulp’
“Dinde zorlama yoktur. Gerçekten hak, bâtıldan iyice ayrılmıştır. Tağut’u inkâr edip, Allah’a inanan kimse kopmak bilmeyen sağlam bir kulpa sarılmıştır. Ve Allah her şeyi duyan, bilendir” (Bakara, 256) 
Harezmi’nin naklettiği bir rivayette Hz. Peygamber’in (s.a.a.) İmam Ali’ye şöyle dediğini rivayet etmiştir: “Sen kopmak bilmeyen sağlam bir kulpsun.” 
“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, her başağında yüz tane olmak üzere yedi başak veren tanenin durumu gibidir. Allah dilediğine kat kat verir. Allah’ın lutfu geniştir her şeyi bilir.” (Bakara, 261) 
Hafız Hakim Haskani’nin rivayetine göre, İmam Muhammed Bakır (a.s.) bu ayetin tefsirinde şöyle buyurmuştur: “Kur’an’daki mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, ayet-i kerimesi, İmam Ali’nin şanı hakkında inmiştir.” “Hikmeti dilediğine verir. Kime de hikmet verişmişse şüphesiz ki, ona pek çok hayır verilmiştir.” (Bakara, 269)
İbn-i Mes’ud Resulullah’ın şöyle buyurduğunu naklediyor: “Hikmet on parçaya bölündü. Dokuz parçası Ali’ye verildi ve bir parçası da insanlara verildi.” Bu hadisi birden fazla Sünni alim nakletmektedir. Onlardan bazıları şunlardır: Ahmed b. Henbel, Fazail Ali Bin Ebi Talib c. 1, s. 63; Hafız Hakim Haskani, Şevahidu’l-Tenzil c. 1 s. 106; Hanefi Hind, Kenzu’l-Ummal c. 6, s. 104; Harezmi, Menakib Harezmi, s. 49; İbn-i Esir, Usdu’l-Ğabe c. 4 s. 22.
“Gece ve gündüz, açık ve gizli Allah yolunda sarf edenlere gelince, işte onların mükafatları Rablerinin katındadır. Onlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.”
Osman Hadyevi, bu ayetin tefsirinde naklettiği bir rivayete göre, mezkur ayet hakkında şöyle diyor: “Allah yolunda sarf edenlere gelince, ayet-i kerimesi Ali b. Ebi T3alib’in şanına indi. Ali’nin dört dirhemi vardı, birini gece, birini gündüz, birini aşikâr ve birini de sadaka verdi. Bunun üzerine bu ayet indi.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100