15 Mayıs 2002 Çarşamba 00:00
Köprü zammı hukuka aykırı
Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü aleyhine, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri geçiş ücretlerine yapılan yüzde 40 ve otoyol ücretlerine yapılan yüzde 200 oranındaki zammın ''fahiş olduğu'' gerekçesiyle iptali istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı. Ankara 4. İdare Mahkemesi, söz konusu davada oy birliğiyle yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından bu karara Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü itiraz etmişti.

Dosyayı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına ilişkin karara yapılan itirazı yerinde görmeyerek reddetti. Bölge İdare Mahkemesi'ninkararı, taraflara tebliğ edilmek üzere Ankara 4. İdare Mahkemesi'ne gönderildi.

Ulaşım gelir artırıcı sektör değil

Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin yürütmenin durdurulmasına ilişkin gerekçeli kararında, zammın, ekonomik sıkıntının aşılması açısından iç kaynak teminine yönelik olduğunun anlaşıldığı belirtilerek ~|~önemli kamusal faaliyetlerden olan ulaşım sektörünün öncelikli olarak devletin gelir artırıcı bir kalemi olarak görülmesinin, hukuka aykırı olduğu kaydedildi.

Kararda, şöyle denildi: ''Ayrıca, henüz ekonomisi gelişmekte olan ve gelişmişlik seviyesi olarak dünya sıralamasında alt sıralarda bulunan Türkiye'de, kişi başına düşen milli gelir yönünden de bakıldığında, gelişmiş ülkelerdeki geçiş ücretlerinin emsal alınarak saptanması, hakkaniyete ve külfetlerin adil dağıtılması ilkelerine aykırı bulunmaktadır. Ayrıca normal karayollarının da bulunduğu ve otoyolları kullananlar açısından ayrıcalıklı hizmet sağlandığı yönündeki savunmalar da, yapılan yüzde 200 oranındaki zammın gerekçesi olarak kabul edilemez. Hal böyle iken, hukuka aykırı olan dava konusu işlemlerin uygulanması nedeniyle, sürekli olarak bunları ödemek durumunda kalanların maddi mağduriyetine neden olacağı açıktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.