30 Ekim 2004 Cumartesi 00:00
Körü körüne imza


l Çok acı tesadüf

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, henüz AB'den müzakere tarihi bile almadan 28 ülke ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı tasfiye edecek Avrupa Birliği Anayasası'na imza attı. AB ile müzakerelere başlayan Hırvatistan ise Anayasa'ya imza atmadı!

l Salonun da anlamı var

AB Anayasası'nın imzalandığı salon da simgesel bir anlam taşıyor. Çünkü Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu (AET) kuran 1957 tarihli Roma Anlaşması da Avrupa Anayasası gibi Campidoglio Tepesi'ndeki Conservatori Sarayı'nın Orazi ve Curiazi Salonu'nda imzalanmıştı.

l Hazmetmek zor

Avrupa Anayasası'nı "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği Birliğin sonu olur" diyen Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing başkanlığındaki Konvansiyon hazırladı. Erdoğan'ın Gül ile birlikte imza koyduğu AB Anayasası'nı Türkiye'nin hazmetmesi imkansız.

Avrupa Birliği Anayasası, İtalya'nın başkenti Roma'da aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları~|~ tarafından imzalandı. Türkiye 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı törenlerle kutlarken, Başbakan Erdoğan Roma'da Avrupa Birliği Anayasası'na imza attı.

Roma'nın merkezindeki Campidoglio'da düzenlenen törenle imzalanan anayasa, üye ülkelerde parlamentolar veya halkoyu ile onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Hırvatistan

imzalamadı

İtalya'nın ev sahipliğinde düzenlenen törende, Avrupalı liderler Avrupa Anayasası'nın kabulünü tescil eden anlaşmaya ve nihai belgeye imza attı. Avrupa Anayasası AB üyesi 25 ülke ve Türkiye, Bulgaristan ve Romanya'dan oluşan 3 aday ülke tarafından da imzalandı. 2004 Haziran'ın da AB'den müzakere tarihi alan Hırvatistan ise imza töreninde gözlemci sıfatıyla hazır bulundu.

Avrupa Anayasası'nın yürürlüğe girmesi ise üye ülkelerde parlamentolar veya referandum aracılığıyla onaylanması sonrasında mümkün olacak.

Roma Anlaşması da burada imzalanmaştı

AB Anayasası'nın imzalandığı salon, 1957'de Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kuran Roma Anlaşması'nın imzalandığı mekan olması nedeniyle de simgesel bir anlam taşıyor. Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu (AET) kuran Roma Anlaşması 1957'de Campidoglio Tepesi'ndeki Conservatori Sarayı'nın Orazi ve Curiazi Salonu'nda imzalanmıştı.

Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya'nın imzalarıyla kurulan AET'nin bugünkü adıyla Avrupa Birliği'nin üye sayısı halihazırda 25'e yükselmiş bulunuyor.

Egemenlik gitti

Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diyerek cumhuriyeti ilan etmesinin 81'inci yıldönümünde Başbakan Erdoğan, Roma'da Türkiye'nin üye olursa egemenlik haklarının bir bölümünü AB kurumlarına devretmesini öngören Avrupa Anayasası'na imza koydu.

Hazmetmek zor

Avrupa Anayasası'nı "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği Birliğin sonu olur" diyen Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing başkanlığındaki Konvansiyon hazırladı. Sözkonusu Konvansiyon'da Trkiye'nin temsilcileri de yer aldı. Bunlar şu isimlerden oluşuyordu: Hükümet adına önce Mesut Yılmaz katıldı, iktidar değişikliğinden sonra yerini Yaşar Yakış'a bıraktı, o da Abdullah Gül'e.

Erdoğan'ın Gül ile birlikte imza koyduğu AB Anayasası'nı Türkiye'nin hazmetmesi imkansız. 4 bölüm, 450 madde ve yığınla ekten oluşan Avrupa Anayasası, Türkiye'de hiç tartışılmadı.

Fransa bile endişeli

Ancak Türkiye'de tartışılmayan AB Anayasası, Avrupa gündeminin yegane konusunu oluşturuyor. Hele Türkiye gibi "ulus devlet" modeli üstünde kurulan, ülkenin bölünmez bütünlüğü ve laiklik ilkelerine yaslanan Fransa'da iktidarıyla muhalefetiyle tüm partiler neredeyse parçalanmanın eşiğine geldi. Zira Anayasa'yı karıştırdıkça, inceledikçe "dehşet verici" maddelerle karşılaşılıyor ve "Fransa'nın temellerine dinamit konuluyor", "Cumhuriyet tehdit altında" feryatları yükseliyor.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137