17 Mayıs 2003 Cumartesi 00:00
Korucuya sınırsız silah ruhsatı
Geçici ve Gönüllü Köy Korucularının Ellerinde Bulundurdukları Ruhsatsız Silahların Teslimi ve Ruhsata Bağlanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğin, ''Devlet malı sayılacak silahlar'' üst başlığıyla düzenlenen 5. maddesinin (c) bendi değiştirildi. Buna göre, görevleri sona eren korucuların taşıma ruhsatlarının bulundurmaya çevrilmemesi halinde, ruhsatları iptal edilen silah ve mermiler devlete geçecek.

Eski yönetmeliğin 13. maddesi, başlığıyla birlikte yeniden düzenlendi. ''Ruhsatnamelerin geçerlilik süresi'' başlığını taşıyan yeni düzenleme şöyle:

''Görevde bulunan koruculara verilen silah taşıma ve bulundurma ruhsatnameleri, süre kaydına tabi tutulmaz (Eskiden 5 yılla sınırlıydı). Ancak, bu şahısların silah taşıma ve bulundurma şartlarını taşımaya devam edip etmedikleri hususu, her 5 yılda bir araştırılır.

Görevleri sona eren koruculara bu yönetmelik hükümlerine göre verilen bulundurma ruhsat~|~namelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Ruhsatnameler, 5 yılda bir verilişindeki usul ve esaslara göre yenilenir. Sürenin bitimini müteakip 6 ay içinde yenileme işlemini yaptırmayanların ruhsatnameleri iptal edilir.''

Aynı yönetmeliğin 16. maddesinde yapılan değişiklikle, silah ruhsatnamelerinin iptalini gerektiren hallere girmeyen korucuların bu yönetmelik kapsamındaki silahları için verilen taşıma ruhsatnameleri, görevlerinin sona ermesi halinde bulundurmaya çevrilebilecek.

Eski yönetmeliğin 17. maddesinin üst başlığı, ''Silah ruhsatnamelerinin iptalini gerektiren haller'' şeklinde değiştirildi. Aynı maddenin (e) bendi değiştirilirken, maddeye (f) bendi eklendi. Yeni düzenlemeye göre, silah ruhsatnamelerinin iptalini gerektiren diğer haller şöyle:

(e) Bendi: Mirasçılara intikal eden silahların hukuki durumu uygunkanuni mirasçılarından biri adına ruhsata bağlanması için ruhsat sahibinin vefatını takip eden 60 gün içinde müracaat edilmemiş olmak.

(f) Bendi: 16. madde gereğince taşıma ruhsatnameleri bulundurmaya çevrilmemiş olmak.q
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100