18 Kasım 2011 Cuma 00:00
Köy Kanunu'na bir neşter daha


Hükümet, birinci maddesi "Nüfusu iki binden aşağı yurtlara (köy) denir" ifadesiyle başlayan 87 yıllık geçmişi olan Köy Kanunu'nu değiştiriyor. AKP yönetimi, 2003 yılında köylerde yabancıların mülk satın almalarının da önünü açmıştı ~|~

YENİ MESAJ - ANKARA

AKP Hükümeti, 3 Temmuz 2003 yılında 4916 Sayılı Kanunun 38. maddesiyle "Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunmıyan gerek şahıslar, gerek şahıs hükmünde olan cemiyet ve şirketlerin (eşhası hususiye ve hükmiye) köylerde arazi ve emlak almaları memnudur" şeklinde düzenlenen 87. maddesini kaldırarak, yabancıların mülk almasına izin verdiği Köy Kanunu'nu bir kez daha değiştiriyor. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün hazırladığı taslakta, muhtarların ekonomik ve sosyal durumlarında iyileştirmeler yer alıyor. Muhtarlara yılda 30 gün izin hakkı verilirken, maaşlar da nüfusa göre kademeli olarak düzenlenecek. Hükümet, 1924 tarihli Köy Kanunu'nu yenilemek için kolları sıvadı. Türkiye genelinde 52 bin köy ve mahalle muhtarının yanı sıra köylerde yaşayan vatandaşları yakından ilgilendiren kanun tasarısı taslağında, 87 yıllık Köy Kanunu'nda önemli değişiklikler yer alıyor. İçişleri Bakanlığı hukukçularının hazırladığı taslağa göre, muhtarlara yılda 30 gün izin hakkı verilecek. 'İhtiyar heyeti' kavramı da yerini 'Köy Meclisi'ne bırakacak. Muhtarlar, izinde oldukları süre için yerine vekalet edecek kişiyi Köy Meclisinden seçecek.

Mimar, mühendis istihdam edebilecekler
Düzenleme ayrıca, köylerde ihtiyaç halinde mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker ve işçi, istihdamına imkan sağlıyor. Köylerde görev yapacak personele ödenecek ücretin üst sınırı da aynı yasada hükme bağlanırken, köyün yıllık toplam personel giderlerine de sınırlama getiriliyor.

Köylerde çok katlı yapılaşmaya fren
Köy Kanunu değişikliğiyle, köylerde yapılaşmaya da çekidüzen getiriliyor. Yapılaşma için il özel idaresi ve kaymakamlığın onayı şartı getirilirken, bina yüksekliği de 12.5 metre, kat yüksekliği 4 olarak belirlendi. Düzenlemeyle ayrıca, köylerde görselliğe de yer verilerek, "İl özel idareleri, köy yerleşik alanlarında yapılacak yapılar için yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun projeler yapar ve yaptırır. Bu projelerin uygulanmasını zorunlu kılabilir" hükmü getiriliyor. Ayrıca, köylerde yapılan inşaatlar her türlü harçtan muaf tutulacak.
Kanunun değiştirilmesiyle köyler nüfuslarına göre sınıflandırılacak ve 3 gruba ayrılacak.
Nüfusu bin 500'den yukarı köyler birinci grup, nüfusu 250'den bin 500'e kadar olan köyler ikinci grup, nüfusu 250'ye kadar olan köyler üçüncü grubu oluşturacak. Birinci grup köylerde muhtarların 2012 Ocak memur maaş artışına göre yaklaşık 850, ikinci grup köylerde 620, üçüncü grup köylerde ise 420 TL civarında maaş alması öngörülüyor. Şehir ve kasabadaki mahalle muhtarlarının maaşı ise üçüncü grup muhtar maaşına denk olacak. Muhtarlarının sosyal güvenlik primleri devlet tarafından karşılanacak. Emekli maaşı alan muhtarların maaşlarında muhtarlık maaşı almaları gerekçe gösterilerek kesinti yapılmayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137