09 Mayıs 2015 Cumartesi 00:13
Köylünün umudu BTP
YENİ MESAJ / BURSA

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Bursa milletvekili adayı Bilal Karamus, Mudanya Dereköy’de köylülerle buluştu. Arazilerinin yüzde 80’inin satıldığını söyleyen Dereköylüler, köylülerin tamamının borç batağı içinde olduğunu, evlenmeyi bekleyen geçlerin işsizlik ve yoksulluk yüzünden evlenemediğini söylediler. 
2002 yılında zeytinlerinin 3.5 TL olduğunu aradan geçen 13 yıldan sonra giderlerinin 5 kat artmasına rağmen bugün 2,5-3 TL’ye sattıklarını belirten köylüler ürünlerinin para etmediğinden yakındılar. 
BTP Bursa milletvekili adayı Bilal Karamus da köylülere hitaben, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın yıllardan beri tarım köylüsünü uyardığını ifade etti. Karamus, “Prof. Dr. Haydar Baş ‘AB güdümlü siyasiler, AB’ye tarım nüfusunu azaltma sözü verdiler’ diyor. ‘Bunlara oy vermeye devam ederseniz, ne üretim yapabileceksiniz, ne de elinizde araziniz, eviniz, traktörünüz kalacak’ diyor.
‘Siyasilerin uyguladıkları politikalar bilinçli olarak köyleri azaltma maksatlıdır’ diyor. Türkiye’de, AB talimatlarıyla hareket eden AKP hükümeti elini tarıma destekten çekmiş vaziyette… Köylüyü finansta bankaların inisiyatifine, satışta tüccarların inisiyatifine bırakıyor, sadece vergi toplarken devletin varlığını hissettiriyor. AKP hükümetine bu tarım politikasını dayatanların amacı belli: ‘Çiftçi borçlarını ödeyemesin, tarım arazilerini terk etsin, vatandaş da borç batağına saplansın, ülke ve millet diye bir derdi kalmasın’ yani bu uygulama batının Şark Projesi’nin bir uygulaması niteliğinde” dedi.

Tarım köylüsünü kurtaracak projeler hazır
“Tarım köylüsü bu seçimde bütün bu oyunları bozacak, tarıma tek milli çözümü olan, köylüyü gerçekten milletin efendisi yapacak BTP’yi iktidara taşımalıdır” diyen Karamus konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“BTP iktidarında, tarım köylüsüne daha tohumunu tarlaya ekmeden yüzde 50 avans verilecek, ürün fiyatlarını, çiftçilerin oluşturduğu kooperatifler belirleyecek, devlet ürün alım garantisi verecek, devlet çiftçiyi, ürününü ve tarlasını sigortalayacak, 5 yıl mazotu, elektriği, tohumu, gübresi ve diğer maliyet unsurları devlet tarafından karşılanacak... Ey tarım köylüsü! Bu sebeple siz de BTP’ye oy verin hakkınıza sahip çıkın.” 

Başkanlık sistemi bölünmektir
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık sistemi ısrarını da değerlendiren BTP Bursa milletvekili adayı Bilal Karamus, yaptığı konuşmada “Hükümet var olan sistemde ne istedi de yapamadı?” diye sordu. 
Karamus şunları söyledi: “Başkanlık sistemi nedir bilir misiniz? Federatif yapılara bölünerek federasyona gitmek demektir. Yani ‘biz Lazistan’ı kuracağız, Kürdistan’ı kuracağız, Çerkezistan’ı kuracağız, Boşnakistan’ı kuracağız ve bunların başına bir başkan getireceğiz’ demektir. Sayın Cumhurbaşkanım, sen ne istedin de yapamadın? Bu tamamen bir bahanedir. Senin bir şey yapabilme iktidarın ve görüşün yok, olsaydı bugüne kadar bin defa ortaya koyardın.”

Yıllarca maden yok diye kandırdılar
“Yıllarca milletimizi maden yok, petrol yok diye kandırdılar durdular, sonra da 2003 yılında AKP hükümetinin çıkardığı maden yasasıyla ne kadar madenimiz varsa ruhsatlarını yabancılara devrettiler. Maden yoktu, petrol yoktu da bu ruhsatlar niye peynir ekmek gibi dağıtılıyor?
Prof. Dr. Haydar Baş, 3 katrilyon dolarlık maden gerçeğini ortaya koyunca bu sefer paçaları tutuştu. Bu sefer de bahane olarak Lozan’ı öne sürdüler, yok efendim Lozan’da gizli bir madde varmış da maden çıkartamıyormuşuz da… Bunların da bir şehir efsanesi olduğu, bir yalan olduğu tarihçilerin ifadesiyle ortaya çıktı. Maden çıkarmama, Sevr’in maddesi olabilir, Lozan ise maden çıkarma da dahil tam bağımsızlığımızın tapusudur.
Bugün AKP’siyle, CHP’siyle, MHP’siyle, HDP’siyle partiler 3 katrilyon dolar değerindeki maden servetini hala bir kaynak olarak ifade edemiyorlarsa bunun nedeni Lozan değil, AB, ABD ve IMF bağımlılığı sebebiyle kafalarındaki ve gönüllerindeki Sevr’dir.
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ‘Bizde kaynak çok. Bu kaynaklardan 5 bin TL asgari ücret ve diğer saydığımız ücretler rahatlıkla verilebilir’ derken ‘Ne AB, ne ABD, tek çözüm Bağımsız Türkiye’ dedikleri için ve bu çerçevede dünya çapında Milli Ekonomi Modeli gibi mükemmel bir teze sahip oldukları içindir.
AKP bugün verdiğinden daha fazlasını vermez, vaat ettikleri gibi MHP 1.400 TL, CHP 1.500 TL ve HDP de 1.800 TL asgari ücret veremez ama Milli Ekonomi Modeli’yle, senyoraj gelirimizle, maden gelirleriyle Prof. Dr. Baş değil 5.000 TL, 10.000 TL dahi rahatlıkla verebilir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100