22 Şubat 2003 Cumartesi 00:00
KPDS başvuruları başlıyor
Sınav, yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli ile yatırım hizmetlerinde çalışmaları nedeniyle maktu yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen teknik personelin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek amacıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak. Sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu (aylıklarını bu kanunun ek geçici maddelerine göre alanlar dahil), Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Hakim veSavcılar Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu ve Uzman Jandarma Kanunu'na göre çalışanlar, kadrolar karşılık gösterilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalışan personel ile 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi sözleşmeli personel başvurabilecek. Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde yabancı dil yeterlik sınavı yerine KPDS sonuçları kullanılabileceğinden, lisans programlarının son sınıfında veya son sınıfından bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de bu sınava girebilecek. Herhangi bi~|~r kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları ile üniversitelerce kendilerinden KPDS puanı istenen öğrenciler de bu sınava katılabilecek.

Başvuru yerleri

Adaylar, önce valiliklerce il ve ilçelerde kurulacak bürolar veya üniversite rektörlüklerinden ''Başvurma Koşullarına İlişkin Bazı Açıklamalar'' metnini alacak. Daha sonra, bankaya 35 milyon lira sınavücretini ''Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 375179'' numaralı hesaba TC kimlik numaraları, ad ve soyadlarını vererek yatıracak ve yatırdıklarını gösterir banka dekontu ile başvurma belgesi ve kılavuz alabilecek. Adayların başvurma belgelerine son 6 ay içinde çekilmiş, başı açıkbir fotoğraf yapıştırmaları ve başvuru belgesini kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurmaları gerekiyor. Başvuru belgesini, halen bir kurumda çalışmakta olanlar, kurumun en üst amirine veya onun görevlendireceği diğer yetkililere, üniversite öğrencileri de rektörlüklere imzalatacaklar. Adaylar, onaylattıkları belgelerini, aldıkları yerlere teslim edecek. KKTC'den başvuracak adaylar, işlemlerini ''Bedrettin Demirel Caddesi, No:101 Lefkoşa'' adresindeki ÖSYM temsilciliğinden yürütebilecek. Postayla yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danca (Danish dili), Farsça, Fransızca, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İrlandaca, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça ve Yunanca'dan 4 Mayıs 2003 tarihinde, Ankara ve Lefkoşa'da yapılacak. Başvuru sayısının fazla olması halinde, uygun görülen diğerbüyük şehirlerde de sınav gerçekleştirilebilecek. Sınav için başvuruların en geç 7 Mart 2003 tarihinde mesai bitimine kadar yapılabileceği bildirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.