09 Temmuz 2010 Cuma 00:00
KRİZ EN ÇOK TÜRKİYE'Yİ VURDU

 

Başbakan Erdoğan, krizin Türkiye'yi teğet geçtiğinde ısrar etse de, dünyanın en ciddi ekonomi teşkilatı olan OECD'nin raporu aksini ortaya koyuyor: Küresel krizin etkisinin en fazla gerçekleştiği ülke Türkiye oldu!

~|~

Merkezi Paris'te bulunan Türkiye'nin yanı sıra Almanya, ABD, Japonya, İspanya, İtalya, Meksika gibi dünyanın yüksek kapasiteli ülkelerinin üye olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)'nin '2010 İstihdam Görünüm Raporu' açıklandı. Raporun 'Ana Bulgular' bölümünde OECD genelinde işsizliğin 2007'de ulaştığı son 28 yılın en düşük oranı olan yüzde 5.8'den sonra, 2010'un ilk çeyreğinde savaş sonrasının en yüksek rakamı olan yüzde 8.7'ye çıktığı belirtildi. Oranın OECD ülkelerinde ek 17 milyon kişinin işsizler ordusuna katılması anlamına geldiği bildirildi. Raporda, "Son ekonomik tahminler işsizliğin zirvesine ulaştığını gösteriyor, ancak yavaş bir şekilde düşecek ve 2011'in sonunda hala yüzde 8'in üzerinde olacak. Bu tahminler 2008 ? 2009 durgunluğunun işsizlik üzerindeki etkisinin, savaş sonrası ilk en büyük durgunluk olan 1973'teki petrol şokunu izleyen dönemle karşılaştırılabilir olduğu anlamına geliyor" denildi.

Büyük ekonomiler

Raporda küresel krizin yükselen ekonomilerdeki emek piyasası üzerindeki etkisinin incelendiği belirtilirken, "Odak noktası özellikle Brezilya, Şili, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya Federasyonu, Güney Afrika ve Türkiye gibi ana yükselen ekonomilerdir. Bu dokuz ekonominin ekonomik önemi büyüktür. Birlikte dünya nüfusunun yarısını dünya ihracatı ve iç hasılasının beşte birini oluşturmaktadırlar. Ayrıca Şili hariç tümü G20 üyesidir" ifadesi yer aldı.

En çok etkilenen 2 ülke: Rusya ve Türkiye

Raporun 'Ana Bulgular' bölümünde "Küresel finansal krizin ekonomik etkisi, dokuz yükselen ekonomide ve bu ekonomilerle OECD ortalaması arasında önemli değişiklikler ortaya koydu" denilirken şöyle devam edildi: "Küresel krizin yükselen piyasalara başlangıçta temel olarak dünya ticaretindeki çöküş ve sermaye akışlarındaki hızlı düşüş yoluyla iletildiğini vurgulamak gerekir. Küresel krizin etkisi en büyük şekilde, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın OECD bölgesinin iki katından fazla gerçekleştiği Türkiye ve Rusya'da oldu. Latin Amerika ülkeleri ve Güney Afrika'da ekonomik etkilenme OECD ortalaması kadar ya da biraz daha fazla gerçekleşti (örneğin Meksika). Yükselen Asya'da ise ekonomik etki OECD bölgesinden önemli ölçüde düşük meydana geldi."

Krizin emek piyasası üzerindeki etkileri

Üye ülkelerin istihdam açısından incelendiği rapordan bazı saptamalar şöyle:
"İşsizlik yardımlarının kapsamı yaklaşık işsiz kişi sayısıyla orantılı biçimde büyüdü, bir otomatik stabilizer olarak rol oynadı. (Kısa süreli çalışma planlarına katılım, Almanya, Japonya, İtalya ve Türkiye dâhil bir dizi ülkede hızla arttı.)
Kamu sektöründe kısa süreli çalışma (STW) planları, daha düşük fazla mesai uygulamaları, kriz esnasında işlerin korunmasında birçok ülkede önemli rol oynadı.
Toparlanma ve izleyen dönem esnasında, emek piyasasında kalıcı bir durgunluğu asgariye indirmeye yüksek öncelik tanınmalıdır. Daha geniş istihdam sübvansiyonlarıyla karşılaştırıldığında görece düşük maliyete sahip olan ve istihdamda net artış için ödenen marjinal istihdam yardımı (MES) toparlanmanın ilk aşamalarında iş yaratma potansiyeline sahiptir. Macaristan, İrlanda, Portekiz, Türkiye gibi bazı ülkeler süren krize karşı bu gibi planları devreye sokmuştur."


                                      2007 ? 2009 arasında işsiz kalanlar
Rapora göre 2007 ve 2009 yıllarının dördüncü çeyreklerinde bazı OECD ülkeleri arasında işsiz kalanların sayıları şöyle (bin kişi):
ABD: 7 milyon 988 bin
İspanya: 2 milyon 415 bin
Türkiye: 916 bin
Meksika: 902 bin
Japonya: 830 bin
Fransa: 629 bin
İtalya: 482 bin
Kanada: 473 bin
OECD toplamı: 16 milyon 923 bin
AB: 5 milyon 396 bin
Euo bölgesi: 3 milyon 915 bin

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.