07 Temmuz 2009 Salı 00:00
Kriz serbest bölgeleri tam ortadan vurdu
Mersin Serbest Bölgesi'nde istihdam yüzde 9, firma sayısı ise yüzde 3'lük düşüş gösterirken bölgede 2009 yılının ilk 4 aylık dönemindeki ticaret hacminde yüzde 39'luk bir gerileme yaşandı. ~|~

 Düşüş eğilimi devam ediyor
2008 yılının Kasım ayında bölgedeki ticaret hacminin sert bir düşüş yaşandığına dikkat çekilerek, söz konusu düşüşün ardından Aralık ve Ocak aylarında yükseliş yaşanmasına karşın 2009 yılı Şubat ayında tekrar yaşanan düşüş eğiliminin Mart ve Nisan aylarında da devam ettiğine işaret edildi.

Nisan'da ticaret hacmi yüzde 37 geriledi
Buna göre Nisan ayında bölgedeki ticaret hacminin, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37'lik bir düşüşle 126 milyon dolar seviyesine gerilediğinin altı çizildi. Söz konusu azalışta da gıda sanayi ürünleri, meyveler ve dokumacılık mamulleri alt sektörlerinin ticaret hacmindeki düşüşün etkili olduğu bildirildi.

4 aylık düşüş yüzde 39
2009 yılının Ocak?Nisan Dönemi'nde Mersin Serbest Bölgesi'ndeki ticaret hacminin ise bir önceki 2008 yılına göre yüzde 39 oranında azalarak 563 milyon dolar seviyesine indiği açıklandı. Bölgenin ticaret hacmindeki gerçekleşmelere dikkat çekilip, 2008 yılının ilk 4 aylık dönemiyle bir karşılaştırma yapıldığında da sanayi sektörünün toplam ticaret hacmi içerisindeki payının azaldığı ve tarım sektörüne kaydığı ifade edildi.

Sanayide küçülme yüzde 41
Sanayi sektörünün ticaret hacminde 2009 yılı Ocak?Nisan Dönemi'nde yüzde 41'lik bir küçülme gösterdiği, bu duruma da özellikle sanayi mamulleri içerisinde yer alan gıda sanayi, kimya sanayi ile dokumacılık alt sektörlerindeki azalışın etkili olduğu vurgulandı.

Tarım sektörü yüzde 33 daraldı
Mersin Serbest Bölgesi'ndeki ticaret hacminin yüzde 27'sini oluşturan tarım sektörünün işlem hacminin bir önceki 2008 yılına göre yüzde 33 oranında azaldığı, bu düşüşe de sanayi bitkileri alt sektörünün etkili olduğu belirtildi.

AB'ye ticaret yüzde 41 daraldı
Bölgedeki ticaretin ülkeler bazında dağılımı incelendiğindeyse; ticaret hacmi içerisinde önemli bir ağırlığa sahip olan Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve İslam Ülkeleri'nin ticaret hacmi artış hızının geçen yıla göre gerilediği kaydedildi. Buna göre AB ülkelerine yapılan ticaret yüzde 41, Türk Cumhuriyetleri ile yapılan ticaret yüzde 37'lik bir gerileme gösterirken, İslam ülkeleri ile olan ticaret hacmininse yüzde 13 arttığı bildirildi.

Bölgede 415 firma faaliyet gösteriyor
Mersin Serbest Bölgesi Müdürlüğü'nden elde edilen verilere göre, 2009 yılı Nisan ayı sonu itibariyle bölgede 18'i yabancı olmak üzere toplam 6 bin 184 kişinin istihdam edildiğine dikkat çekilerek, aynı dönemde 319'u yerli, 38'i yabancı, 58'i de yerli?yabancı ortaklığı olmak üzere toplam 415 firmanın faaliyet gösterdiğinin altı çizildi. Yatırım harcamalarının dağılımına bakıldığında da yüzde 93'ünün Türkiye'den bölgeye, yüzde 7'sinin de yurtdışından bölgeye yapıldığı bilgisi verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137