27 Kasım 2011 Pazar 00:00
Krizin vuracağı ülkeler
Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin raporuna göre; Yunanistan, İtalya, İspanya, Portekiz ve İrlanda'yı etkileyen borç yükü krizi önümüzdeki aylarda İngiltere, Japonya, ABD ve Fransa'dan birini vuracak ~|~

ŞEVKET TEPETAŞ - İSTANBUL

Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (OKFRAM) küresel borç krizi bağlamında incelediği ülke risklerine ilişkin rapora göre; 2008 yılında ABD mortgage kriziyle başlayan küresel dalgalanma, özellikle batık kurtarma operasyonları, verimsizlik sorunları ve gelişmiş ülkelerde krizden çıkış stratejisi olarak uygulanan genişlemeci para politikalarının da bir sonucu olarak 2011 yılında bu kez boyut değiştirerek "küresel borçluluk krizi" olarak tekrar gündeme oturdu. PIGS (Portekiz, İrlanda, Yunanistan ve İspanya) ülkelerinin kredi notlarının düşürülmesiyle başlayan bu süreç son olarak İtalya'yı da pençesine almış gözüküyor. 
OKFRAM, G20 ve PIGS ülkelerinden toplam 23 ülke için hazırladığı risk haritaları; borç krizinde sıradaki ülkenin İngiltere, Japonya, ABD ve Fransa ülkelerinden biri olacağı konusunda bilgi veriyor.
Kamu Borcu/Milli Hasıla ve Cari Açık/Milli Hasıla oranları bakımından incelendiğinde; yüksek cari açık ve yüksek borçlulukla boğuşan en riskli ülkelerin olduğu güvensiz bölgede PIGS ülkeleri dışında Fransa, ABD, İngiltere, Brezilya ve Hindistan bulunmakta. Almanya ise tüm kriterler  bakımından gelişmiş  ülkelerden ayrışmakta ve gelişmekte olan ülkelerle birlikte güvenli bölgede yer almakta. Güvenli bölge olarak nitelendirilecek kısımda ise Suudi Arabistan, Çin, Rusya, Almanya, Güney Kore, Arjantin, Endonezya ve Meksika bulunuyor. Türkiye ise cari açık oranı söz konusu olduğunda gelişmekte olan ülkeler grubundan ayrışarak, sorunlu ülkeler statüsündeki İspanya ve İtalya'yı bile geçmekte.

Maastricht kriterleri hayal mi oldu?
G20 içinde yer alan ülkelerden AB üyesi olanlar ve aday ülke Türkiye verilerinin, AB'ye üyelikte Maastricht kriterleri olan -yüzde 3 Bütçe Açığı/Hasıla ve yüzde 60 Kamu Borcu/Hasıla oranları dağılımına göre, Almanya dışındaki söz konusu ülkelerin hiç birinin bu kriterlere uymadığı görülmekte. Türkiye, 2012 yılında küresel yavaşlamaya bağlı olarak büyümenin hız kesecek olması,  cari açık üzerinde iyileşme sağlasa da, Bütçe Açığı/Hasıla oranının artmasına neden olabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.