09 Temmuz 2011 Cumartesi 00:00
453 Okunma
?Kur'an eğitiminde yasak hukuka aykırı'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kur'an eğitimde 12 yaş altı yasağın Başkanlığı ve din görevlilerini zor durumda bıraktığını söyledi. Görmez, yasağın hukuka aykırılığını anlamak için hukukçu olmaya bile gerek olmadığını söyledi ~|~

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kur'an eğitimde 12 yaş altı yasağın hukuka aykırılığını anlamak için hukukçu olmaya bile gerek olmadığını söyledi. Yasak nedeniyle Başkanlığın ve din görevlilerinin zor durumda kaldığını vurgulayan Görmez, "Bir din görevlisi şunu asla yapamaz; annesinin babasının elinden tutup getirdiği sekiz, dokuz ya da on yaşlarında bir çocuğu, 'ben sizin çocuğunuzu kursa alamam' diyemez. Bu bir din görevlisi için en zor durumdur" dedi.
Katıldığı bir televizyon programında geçtiğimiz günlerde Çankaya Köşkü'nde gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yurt içi ve yurtdışı çalışmaları hakkında bilgi verdiğini anlatan Görmez, şöyle devam etti: "Biz bu görevi aldıktan sonra ikinci kez Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edildik. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki yeni yapılanmayı, Başkanlığımızın yurt içi ve yurtdışındaki hizmetlerini arz etme imkânı bulduk. Zaten Sayın Cumhurbaşkanımız Dış İşleri Bakanlığı döneminden itibaren Başkanlığımızın gönül coğrafyamızda, manevi coğrafyamızda yaptığı hizmetleri yakinen takip etmiştir. Özellikle Çin seyahatimizle ilgili genişçe bilgi verme şansımız oldu. "


Kur'an eğitiminde yasak kabul görümedi
Yaz Kur'an kursları ve 12 yaş altı Kur'an eğitimi yasağına da değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, anayasanın 24. maddesine de atıfta bulunarak bu yasağın hukuka aykırılığını anlamak için hukukçu olmaya bile gerek olmadığını ifade etti. Yasak nedeniyle Başkanlığın ve din görevlilerinin zor durumda kaldığını belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bir din görevlisi şunu asla yapamaz; annesinin babasının elinden tutup getirdiği sekiz, dokuz ya da on yaşlarında bir çocuğu, 'ben sizin çocuğunuzu kursa alamam' diyemez. Bu bir din görevlisi için en zor durumdur. Elbette o çocuk Kur'an eğitimini alacak, minber ile kürsü arasında koşacak, camiye ısınacak, Allah'ı ve Hz. Peygamber (sav)'i tanıyacak, sevecek. Biz resmi olarak kayıt yapmıyoruz ama 'ben senin çocuğunu alamam' da diyemeyiz" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100