23 Haziran 2005 Perşembe 00:00
Kuran kursu yasak misyonerlik serbest

AKP iktidarı döneminde Kuran öğretimi TCK'ya özel hüküm konularak yasaklanırken; AB'ye sıcak mesaj vermek isteyen Danıştay, şok bir kararla misyonerlik faaliyetlerinin önünü açtı.

*Şaşırtan yorum
RTÜK tarafından uyarı cezası alan bir "misyoner radyo" için Danıştay'dan şaşırtıcı bir yorum geldi. Danıştay, dini yayma eyleminin de din özgürlüğü olarak yorumlanacağını bildirirken, misyoner yayınların, yasa dışı faaliyetin propagandası olarak algılanamayacağını, dini bilgi olarak değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü.

*Davanın geçmişi
RTÜK, "Hıristiyan dini içerikli yayın yaptığı" gerekçesiyle, bir radyoya uyarı cezası verdi. RTÜK, yayınların, toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olduğu gerekçesiyle verildiğini bildirdi. Radyo, işlemin iptal edilmesi için Ankara 7'nci İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, davayı reddetti. Bunu Danıştay'da temyiz eden radyo, amacına ulaştı.

RTÜK tarafından uyarı cezası alan "misyoner radyo" için Danıştay'dan şaşırtıcı bir yorum geldi. Danıştay, dini yayma eyleminin de din özgürlüğü olarak yorumlanacağını bildirirken, misyoner yayınların, yasa dışı faaliyetin propagandası olarak algılanamayacağını, dini bilgi olarak değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü.
Danıştay 13'üncü Dairesi, misyoner yayın yapan radyoya RTÜK tarafından verilen uyarı cezasının iptal istemini reddeden Ankara 7'nci İdare Mahkemesi'nin bu kararını, bilirkişi incelemesinin eksik olduğu gerekçesiyle bozdu.
Dava kapsamında, Danıştay Tetkik Hakimi, hazırladığı görüşte, misyoner yayınların "yasa dışı faaliyetin propagandası" olarak değil, "dini bilgi" olarak algılanmasını istedi.

~|~ Misyonerlik cezası
RTÜK, "Hıristiyan dini içerikli yayın yaptığı" gerekçesiyle, bir radyoya uyarı cezası verdi. RTÜK, yayınların, toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olduğu gerekçesiyle verildiğini bildirdi. Radyo, işlemin iptal edilmesi için Ankara 7'nci İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme, davayı reddetti.
Mahkeme kararında, söz konusu yayının içeriğini oluşturan Hıristiyanlık yaşam felsefesi ve motiflerinin tek bir inanca yönelik olarak toplumda özgürce kanaat oluşmasını engelleyecek biçimde verildiğini belirtti. Mahkeme, yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olduğunu değerlendiren RTÜK'e hak verdi.
Danıştay da AİHS'ye sığındı
Radyonun kararı temyiz etmesi üzerine dosya Danıştay'a taşındı. Danıştay Tetkik Hakimi Erkan Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 9'uncu maddesinde düzenlenen din, düşünce ve vicdan özgürlüğünün demokratik toplumun temellerinden biri olduğunu belirtti.
Demirtaş, AİHM'in, AİHS'in din özgürlüğünü düzenleyen 10'ncu maddesi kapsamında verdiği bir kararında, "Maddede öngörülen din özgürlüğü yalnızca, bireyin dini inancını diğerleriyle topluluk halinde veya aynı inancı paylaşanlar arasında açığa vurma özgürlüğünü değil, tek başına özel olarak, örneğin aydınlatma yoluyla komşusunu inandırma hakkını da kapsar" denildiğini savundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137