01 Ekim 2003 Çarşamba 00:00
Küresel güçler dünyayı haraca bağladı

BTP Genel Başkanı Baş, küresel güçlerin paradan para kazanma yoluyla dünya halklarını adeta haraca bağlamaları sebebiyle hem tüketicinin takatinin hem de üreticinin işinin kesildiğini söyledi
BTP'nin 2. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Konya ve Aksaray'da partiye katılan yoğun işadamlarına ve sanayicilere Milli Ekonomi Modeli'ne ilişkin bilgiler veren Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş, bugün tüm dünyanın, ekonomilerdeki arz ve talep arasındaki dengesizliği gideren, mal ve hizmet üreteni ödüllendiren, emeğe değerini veren ve geliri adaletli dağıtan bir ekonomi sistemine; yani Milli Ekonomi Modeli'ne büyük ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Deflasyon ve resesyon çıkmazına sürüklenen mevcut liberal?kapitalist ekonomik sistemdekinin aksine, talebin arzdan eksik oluşu hem ilahi bir kural, hem de bir ekonomi gerçeği olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baş, "Milli Ekonomi Modelinde ta~|~lep arzdan eksiktir. Milli modelde, üretici ve tüketici olarak iki sınıf mevcuttur. Üreterek, mal ve hizmet satarak servet sahibi olan kesim üreten kesimdir. Üretime emeğiyle ortak olan ancak sabit gelire sahip bulunan memur, işçi, emekli, çiftçi gibi gruplar tüketiciyi oluşturur. Üreten sınıfın ürettiği mal ve hizmetine müşteri bulabilmesi, tüketen kesimin satın alma gücüne bağlıdır. Ekonominin çarklarının dönmesi için öncelikle tüketim gücünün yerinde olması gerekir" şeklinde konuştu.
Tüketici vergi alınmazsa üreticinin müşterisi olur
Ekonomide tüketicinin talebinin, üreticinin arzından eksik olduğu reel bir iktisadi kural olarak karşımıza çıktığına göre, vergi ve sıfır faizli kredi politikalarıyla bu durum dengelenmelidir diyen BTP Genel Başkanı, "Mevcut bütçe gelirlerinde tüketim gruplarından alınan vergiler zaten 10 katrilyonu aşmamaktadır. Bu miktarın vergi gelirleri içindeki payı yüzde 20 gibi çok düşük bir rakamdır. Tüketiciden bu para alınmayarak, bunun yanında sıfır faizli tüketici kredileriyle piyasanın iki aktöründen bir olan talep tahrik edilmelidir. Talebin yükselmesi üreticiyi de tahrik edecek o da arzı artıracaktır. Tüketim kesiminin satın alma gücündeki artış oranı talebine yansıyacağından daha önce 100 milyarlık satış yapan üretici 800 milyarlık belki de daha fazla ciro elde edecek ve devlete verdiği vergi de aynı oranda artacaktır. Arz kesiminin de sıfır faizli kredilerle üretim imkanları desteklenmeli ve ihraç etmesi teşvik edilmelidir" şeklinde konuştu. Milli Ekonomi Modeli'nde hem üretenin, hem de tüketenin aktif halde, devletin ise kazançlı olduğuna dikkat çeken BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Bu milli sistemde durağanlık dönemi yaşanmaz ve ekonomide sürekli büyüme dönemi başlar. Bu amaç doğrultusunda Milli Ekonomi Modeli günümüz iktisadi görüşlerini rafa kaldıran yegâne modeldir" dedi.

Bugün kabul gören ekonomi anlayışlarında arz talep arasında yapılan tanımlamaların ya eksik ya da tamamen yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Baş, "Gelişmiş ülkelerin sürüklendiği resesyon ve deflasyon çıkmazları, şu gerçeği ortaya koydu: İddia edildiği gibi ne her arz kendi talebini oluşturur ne de serbest piyasa koşullarında arz talebe eşit olur" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.