15 Temmuz 2003 Salı 00:00
Kürtlerin ve Alevilerin sayısı
Türkiye'de kaç Kürt, kaç Alevi vardır? Aslında bu konuları deşmemek gerekir. Bunun farkındayım. Ama bu işi bizzat Kürt kardeşlerimiz, Alevi dostlarımız yapıyor. Kendini Alevi dedesi olarak takdim eden Prof. Dr. İzzettin Doğan, Alevilik'in tartışıldığı her toplantıda ısrarla Türkiye'deki Alevilerin sayısını 25 milyon olarak verir. Bu 8 yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle. Oysa aynı sürede Türkiye'nin nüfusu 8 milyon artmış!!!

Kimi Kürt milliyetçilere bakılırsa, Türkiye'de yaşayan Kürtlerin sayısı 20 milyondur. Bu rakamlara bakıldığında, Alevi olmayan Türklerin sayısı sadece 25 milyon olarak beliriyor!!!

İzzettin Doğan'a sormak gerek: Alevilerin sayısı 25 milyon ise neden siyasi parti kurmuyor(lar)? 25 milyonun içinde en az 15 kişi oy kullanabilir. Aleviler genelde CHP'ye oy verirler. CHP'nin son seçimde aldığı oy yaklaşık 6 milyon...

Alevi kardeşlerimiz kendi kimlikleriyle siyasete atılmadı mı? Atıldı. Alevi kökenli bir grup siyaset adamı, 17 Ekim 1966'da Birlik Partisi'ni (BP) kurm~|~uştular. Partinin genel başkanlığına da Hasan Tahsin Berkman getirilmişti. Partinin amblemi Hz. Ali'yi simgeleyen bir aslanla, onun çevresinde 12 imamı temsil eden 12 yıldızdan oluşuyordu. Birlik partisi programında din ve vicdan özgürlüğü vurgulanıyor, kamu düzenine ve yasalara aykırı olmayan ibadetlerin serbest bırakılması isteniyordu.

BP 1969'daki seçimlerde toplam 254.695 oy aldı. Bu oy yüzde 2.8'e tekabül ediyordu. Parti nispi temsil sisteminin uygulandığı, barajın olmadığı seçim sistemi sayesinde 8 milletvekili elde etmişti. Birlik Partisi'nin Kasım 1969'daki 2. Kongresi'nde genel başkanlığa Sivas milletvekili Mustafa Timisi seçildi. Ertesi yıl BP'nin bazı milletvekilleri Süleyman Demirel liderliğindeki Adalet Partisi'ne geçti. Bu durum BP'nin biraz sağa meyilli bir parti olduğunu gösteriyor. BP, Türkiye Birlik Partisi (TBP) adı ile girdiği 1973 seçimlerinde ise 121.759 oy aldı. Sadece Timisi milletvekili seçildi. 1977'deki seçimlerde ancak 58.450 oy alabilen TBP, diğer partiler gibi 12 Eylül askeri müdahalesiyle kapatıldı.

Bildiğim kadarıyla, TBP'nin tabanını irdeleyen bilimsel bir çalışma üniversitelerimizde yapılmadı. Konuya eğilen bağımsız araştırmacı da bulunmuyor.

Mustafa Timisi halen Alevi yurttaşlar açısından önemli bir şahsiyet.

Türkiye'deki Kürtlerin sayısına gelince... Son seçimde DEHAP yaklaşık 1 milyon 900 bin oy aldı. Ama bütün Kürtler DEHAP'a oy vermedi. Bu konuda da yapılmış bir çalışma yok...

HASAN Cemal, "Kürtler" kitabında, Kürtlerin sayısı konusunda "yazarın milliyetçi duygularına göre 3 ile 20 milyon arasında" iddialar ileri sürüldüğünü, elde veri bulunmadığı için "atışın serbest" olduğunu belirtiyor. Milliyet yazarı Taha Akyol da bu tespitten yola çıkarak "Sadece nüfus mu? Ciddi araştırmalar olmadığı için meselenin kendisi de "atışın serbest" olduğu bir alan; hem yok sayma, hem kışkırtma için!" diyerek, anlamlı bir ekleme yapıyor.

Sonuç: Türkiye'de bölgesel milliyetçilikten sonra şimdi de "sayısal milliyetçilik" gibi garip bir kavramla karşı karşıyayız. Bazı öne çıkan şahsiyetler, bu tarz söylemi taleplerini siyasetçilere kabul ettirmek için bir "baskı yöntemi" olarak kullanıyor. Nasıl ki sendikaların "şu kadar insan açlık sınırının altında yaşıyor" demelerinin bir sonuç getirmediği gibi, etnik ve inanç gruplarının sayılarını abartmaları da siyasi irade nezdinde bir anlam ifade etmiyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137