28 Kasım 2005 Pazartesi 00:00
KURTULUŞ MODELİ

~|~

Milli Ekonomi Modeli tezinin tartışıldığı Uluslararası Milli Ekonomi Kongresi'nin kapanış konuşmasını tezin sahibi, asrın bilge insanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptı. Prof. Dr. Haydar Baş, manifesto niteliği taşıyan konuşmasında geçmişe, bugüne, geleceğe ışık tutacak görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

İnsanlık için tek çözüm
Prof. Dr. Haydar Baş, dünyanın gündemine sunduğu modelinin diğer denenmiş iktisat sistemleri karşısında bir anti tez değil; tamamen özgün kuralları ile ekonomiye yepyeni bir bakış açısı olduğunu belirterek "Bu yönüyle tezimiz sadece ülkemizi değil, dünya halklarını da refaha ve gerçek mutluluğa kavuşturacak yegâne çözümdür" dedi.

KÜRESEL OYUNLARIN TÜRKİYE'Yİ GETİRDİĞİ SON
Prof. Dr. Haydar Baş, küresel oyunlar neticesinde Türkiye'nin getirildiği
durumu şöyle ortaya koydu:

1?Bugün ülkemizde vergi gelirlerinin tamamı, iç ve dış borçlarımızın faizlerini dahi karşılayamaz durumdadır.
2?Ülkemiz, 'yüksek faiz ? döviz? borç' kısır döngüsü içindedir.
3?Ülkemizin TELEKOM, ERDEMİR, TÜPRAŞ gibi yüksek kâr getiren kuruluşları, değerinin çok altında fiyatlar karşılığında özelleştirilmiştir.
4?Piyasalarda tedavülde olan yerli para miktarı yeterli değildir.
5?Devlet borç yükünü çevirmek için Hazine ihaleleri ile bankalara başvurmaktadır.
6?Türkiye'de devlet piyasanın ihtiyacı olan emisyonu sağlayamadığı için, ABD Merkez Bankası para basarak Türkiye'deki bu açığı gidermekte ve böylece yabancı para birimleri milli paramızın yerini almaktadır.

NOBEL ÖDÜLÜ'NÜ HAK EDEN MODEL
Kongre'de en çarpıcı tebliğlerden biri Kazan Devlet Üniversitesi'nden Prof. Dr. Goulnur Baltonova'dan geldi. Baltonova, "İktisat teorisi, istatistik, matematik ve enformasyonun gerçek sentezi olan çalışmasıyla Profesör Haydar Baş'a da bir Nobel ödülü gerekecektir. Bunda milli sistemi ve modeli mühim rol oynayacaktır" dedi.            

BİLİM DÜNYASI GURUR DUYUYOR
Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi'nde tebliğ sunan bilimadamları Prof. Dr. Haydar Baş'ın 'Model'i ile tanışmaktan son derece mutlu olduklarını ifade ettiler. İşte bilimadamlarının Model ile ilgili çarpıcı tespitleri:

Yeni ve orijinal bir tez
Dünyanın ihtiyacı olan ilmî inkişafın adı olarak nitelediği Milli Ekonomi Modeli tezi hakkında Prof. Dr. Ahmet Qaşamoğlu, "Müellif kitabı Milli İktisadi Model adlandırsa da kitaptakiler bir model anlayışından hayli geniştir. Aslında yeni ve orijinal bir teoridir" tespitinde bulundu.

Dahiyane tespitler
Doç Dr. Ali Kemal Gürbüz  de "Milli bir devletin emisyon yaratma kabiliyetinde olan ve dolayısıyla senyoraj geliri elde etmeye hakkı bulunan bir devlet olarak tanımlanması, belki çoğu kimsenin bildiği, ama bugüne kadar kimsenin Sn. Haydar Baş kadar güzel bir şekilde ifade etmediği bir gerçektir. Yine AB nin niçin dağılmaya mahkum olduğunu buna benzer hususlarla ilişkilendirmesi oldukça dahiyanedir" dedi.

PROF. DR. HAYDAR BAŞI'IN "ULUSLARARASI MİLLİ EKONOMİ MODELİ" KONGRESİNDE YAPTIĞI KONUŞMA VE KONGREYE KATILAN BİLİM ADAMLARININ MODEL HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ GÜNCEL BÖLÜMÜNDE...


Çıkış yolunu gösteriyor

Prof. Dr. Hidayet Sarı ise "Prof. Dr. Haydar Baş, sunduğu 'Milli Ekonomi Modeli' teziyle şimdiye kadar uygulanan ekonomi modelleriyle nasıl bir batağa sürüklendiğimizi ortaya koyduktan sonra buradan çıkış yollarını açıklamakta ve yol göstermektedir. Bu model, sadece ülkemiz için değil dünyanın da ekonomik olarak kurtuluşunu müjdeliyor" dedi.

Para her kesimin hakkı
ABD İllionis Üniversitesi'nden Prof. Dr. Muhammed Al Faruque ise "Model, bunun yanında, devleti ve parayı hedeflenen ekonomik çözümlerin elde edilmesinde önemli bir güç olarak kullanmayı amaçlamakta, para ve kaynakların dar bir kesimin elinde tekelleşmesini önlemeyi de garanti etmektedir" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.