28 Ekim 2002 Pazartesi 00:00
Kurtuluş reçetesi

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş ülkeyi İMF kıskacından ve borç batağından çıkaracak, değil 70 milyon 700 milyona bakacak projelerinin kaynaklarını açıkladı

Bağımsız Türkiye Partisi(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yaklaşık 7 aydır kapalı spor salonları ve miting meydanlarında Türk Milleti ile paylaştığı projelerinin kaynaklarını dün akşam TRT 1'deki seçim konuşmasında açıkladı.

Hedef sosyal devlet projesi

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, TRT 1'deki konuşmasında, BTP iktidarında öncelikli hedeflerinin bu kaynakları ekonomiye kazandırarak iç ve dış borçları ödemek olduğuna işaret ederek, böylece 70 milyonu kucaklayan sosyal devlet projesini kısa zamanda hayata geçireceklerini vurguladı. BTP Lideri Prof. Dr. Baş, BTP'nin tek başına iktidara gelerek, IMF'ye "geriye dön marş marş" diyerek, milli ekonomik modeli uygulayacağını dile getirdi.

Muazzam rakam

BT~|~P Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, çiftçiden esnafa; işsizden ev kadınına; şehit ailesinden emekliye; işçiden memura; şoförden nakliyeciye; sanayiciden KOBİ sahibine, kısaca tüm halkımız için geliştirdiği projeleri için büyük merakla beklenen "dev kaynak paketi"ni açıkladı. BTP Lideri Prof. Baş'ın açıkladığı kaynak paketinin toplamı 658 milyar dolara ulaşıyor. Bu rakam Türkiye'nin borçlarını üç kez kapatacak bir büyüklük anlamına geliyor. 658 milyar doların bugünkü kurdan Türk Lirası karşılığı ise Türk halkının bugüne kadar ilk kez karşılaştığı 19 haneli "kentrilyon" ile ifade edebilmek mümkün. Bu muazzam meblağ, 1 kentrilyon 100 katrilyonu aşıyor. Bir başka deyişle 1100 katrilyon lira...

BTP'NİN SOSYAL DEVLET PROJESİNİN KAYNAKLARI

KAYNAK 1: ALTIN

Halkımızın yastık altında duran altın tasarrufunun ekonomiye kazandırılması ile elde edilecek gelir; 56 milyar dolar. Bugünkü değerle 94 katrilyon TL'dir. Bunun için halkımızın getireceği altın, devlet tarafından o günkü değeri üzerinden %30 kar verilerek ve nakit olarak satın alınacaktır.

KAYNAK 2: DÖVİZ

Halkımızın bankalardaki ve yastık altındaki döviz tasarruflarının ekonomiye kazandırılmasıyla devletin sağlayacağı kaynak; 120 milyar dolardır. Bugünkü değerle yaklaşık 201 katrilyon TL'dir. Bu dövizler devlet tarafından o günkü değeri üzerinden %30 kar verilerek alınacaktır

KAYNAK 3: GURBETÇİLERİMİZE

EMEKLİLİK HAKKI

Kırk yaş ve üzerindeki gurbetçilerimizin, dövizlerini %10 karla bozdurmaları karşılığında ömür boyu emekli edilerek 50 milyar dolar, bugünkü değerle yaklaşık 84 katrilyon TL döviz girdisi sağlanacaktır.

40?49 yaş grubu emekli olmak isteyenlerden;

50 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 500 milyon TL

40 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 400 milyon TL

30 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 300 milyon TL

50?59 yaş grubu emekli olmak isteyenlerden;

40 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 500 milyon TL

30 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 400 milyon TL

20 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 300 milyon TL

60 ve yukarısı yaş grubu emekli olmak isteyenlerden;

30 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 500 milyon TL

20 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 300 milyon TL

10 bin dolar döviz bozduranlara, aylık 200 milyon TL verilecektir.

KAYNAK 4: YURT DIŞINA ÇIKAN YERLİ

SERMAYENİN GERİ

GETİRİLMESİ

Yurt dışında yatırım ve tasarrufları bulunan vatandaşlarımıza yurt içinde rekabet edebilir uygun yatırım ortamı oluşturulacaktır. Sermaye olarak yurt dışından getirip bozdurdukları döviz kadar faizsiz kredi verilecektir. Bu şekilde; 50 milyar dolar (Bugünkü değerle yaklaşık 84 katrilyon TL) döviz girdisi sağlanacaktır.

KAYNAK 5: MADEN İŞLETMELERİ

ANONİM ŞİRKETİ (MİAŞ)

Altın, bor, toryum, gümüş ve krom maden rezervlerimizin işletilmesi için bir şirket kurulacaktır. Vatandaşlarımız bu şirkete ortak edilecektir. Bu şirketin sabit varlıkları (rezervler) 2 Trilyon dolardır. İşlenmiş değerleri ise toplam 10 Trilyon dolardır. Bu şirketin hisselerinin satışından; 60 milyar dolar (yaklaşık 100 katrilyon TL) gelir elde edilmesi planlanmaktadır.

KAYNAK 6: MERMER İŞLETMELERİ

ANONİM ŞİRKETİ (MERAŞ)

Mermer, kireç ve dolomit ocaklarının işletilmesi için yeni bir şirket kurulacaktır. Vatandaşlarımız bu şirkete ortak edilecektir. Bu şirketin sabit varlıkları (rezervler) yaklaşık 1 trilyon dolardır. İşlenmiş değerleri ise 2,6 trilyon dolardır. Bu şirketin hisselerinin satışından 150 milyar dolar (yaklaşık 251 katrilyon TL) gelir elde edilmesi planlanmaktadır.

KAYNAK 7: ENERJİ ÜRETİM ANONİM

ŞİRKETİ (ENÜRAŞ)

Ülkemizde hidroelektrik, kömür termik, rüzgar gülü, güneş, nükleer, jeotermal, biomas, dalga, akıntı enerjisi ve yakıt hücreleri ile ilgili santrallerinin işletilmesini tek elden yürütecek bir şirket kurulacaktır. Vatandaşlarımız bu şirkete ortak edilecektir. Ülkemizde şu an 130.1 milyar kilovatsaat elektrik üretilmektedir. Bu proje ile 300 milyar kilovatsaat üretim yapılacaktır. Bu şirketten elde edilecek gelir; 30 milyar dolardır. (Yaklaşık 50 katrilyon TL)

KAYNAK 8: PETROL

Ülkemizde 2,5 milyar varil petrol rezervi tespit edilmiştir. Bu rezerv değeri 75 Milyar dolardır. Yeni tesis edilecek, petrol kuyularını değerlendirme ve işletme şirketine halkımız ortak edilecektir. Bu şirketten elde edilecek gelir; 20 milyar dolar (yaklaşık 34 katrilyon TL) kaynak sağlanacaktır.

KAYNAK 9: TURİZM

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde sağlık, yat, dağ, nehir, yayla turizmi gibi turizm alanları geliştirilecek, turistik yatak sayısı %100 artırılarak 1 Bir milyona çıkartılacaktır. Böylelikle 9 milyar dolar olan mevcut turizm gelirimiz; 18 milyar dolar (yaklaşık 30 katrilyon TL) olacaktır.

KAYNAK 10: HAYVANCILIK

Küçük ve büyük baş hayvancılık yem, ilaç ve türlerin ıslahı ile gelirimiz 4 milyar dolardan;

9 milyar dolara (yaklaşık 15 katrilyon TL) çıkartılacaktır. Ayrıca Arıcılık ve bal üreticiliğinde yıllık 70.000 ton üretimle 4. üretici olmamıza rağmen 6.600 ton ihracatla dünya ticaretinde %4' lük paya sahibiz. Gerekli tedbirler alınarak kg bazında koloni başına üretim oranı arttırılacaktır. Türkiye'nin ihtiyacı olan ana arı miktarının ancak %5'ni karşılayan yerli üretim artırılarak kendi kendine yeter haline getirilecektir.

KAYNAK 11: BALIKÇILIK

Balıkçılık sektörü kapsamında denizlerimiz, nehirlerimiz ve göllerimizde doğal balık çiftlikleri oluşturulacak ve ihracata yönelik balık türleri teşvik kredileriyle desteklenerek gelirimiz 180 milyon dolardan;1 milyar dolara (yaklaşık 1.6 katrilyon TL) çıkartılacaktır.

KAYNAK 12: TARIM

Türkiye'de yüzölçümünün %28'i tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Yeni üretim çiftliklerinin hayata geçirilmesi tarımsal üretimin modernize edilmesiyle, 9 milyar dolar (yaklaşık 15 katrilyon TL) tarım geliri elde edilecektir.

KAYNAK 13: ORMANCILIK

Ülkemiz yüzölçümünün % 28'i Orman ve koruluk arazisidir. Bu potansiyele rağmen dışarıdan orman ürünleri ithal ediliyor. Şu andaki orman ürünleri ihracat gelirimiz 500 milyon dolardır. Ormanların bulunduğu bölgelerde orman köylülerine parke, kereste ve tomruk üretim tesisleri işletmeleri açılarak ihracat teşvik edilecektir. Orman alanlarının artırılaması için tohum ve fide desteği sağlanacaktır. Bu gelir; 1 milyar dolara (yaklaşık 1.6 katrilyon TL) çıkartılacaktır.

KAYNAK 14: SU A.Ş. (TASU)

Ülkemiz 107 milyar m3 lük su arzına sahiptir. Yeni tesis edilecek, içme suyu dolum tesisleri ve işletme şirketine halkımız ortak edilecektir. Bu şirketten elde edilecek gelir ile 20 milyar dolar (yaklaşık 33 katrilyon TL) kaynak sağlanacaktır.

KAYNAK 15: DEVLET?MİLLET İŞBİRLİĞİ VE VERGİ GELİRLERİ

A?Kurulacak olan Miaş A.Ş., Meraş A.Ş., Enüraş A.Ş. ve Petrol şirketi yıllık üretim ve gelir planı aşağıdaki gibi olması tahmin edilmektedir:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100