Bu haber kez okundu.

Kurtuluşun adresi Ehl-i Beyt’tir

YENİ MESAJ / ERZİNCAN

“İslam dünyasını kuşatan fitneler ve tevhidin merkezi Ehl-i Beyt” paneller serisine Erzincan’da devam edildi. Erzincan Öğretmen Evi’nde gerçekleşen panele ilahiyatçı yazar Aziz Karaca, araştırmacı yazar Ender Karabulut ve İşadamı Necati Çelik katıldı.

Ehl-i Beyt Nuh’un gemisi gibidir

Yoğun katılımın yaşandığı panelde ilk sözü Aziz Karaca aldı ve Ehl-i Beyt hakikatini ayet, hadis ve yaşanan olaylarla birlikte anlattı. “Ehl-i Beyt’im Nuh’un gemisi gibidir, ona binen kurtulur; uzak duran boğulup helak olur” hadisinin ne manaya geldiğini anlatan Karaca, bu hadise en çok bugün ihtiyacımız olduğunu belirtti.

Karaca, Nuh’un gemisinin o gün iman eden insanlara Allah tarafından gönderilen bir kurtuluş vesilesi olduğunu ifade ettikten sonra, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in hadisinin ve Ehl-i Beyt’in öneminin daha iyi anlaşılması gerektiğini söyledi ve şunları kaydetti: 

“Nuh tufanının olduğu gün peygamberini vesile kılarak tüm insanlığa çağrıda bulunan Allah-u Teala, peygamberi Nuh (as) vesilesiyle kendisine iman etmeyenleri koruma sahasının dışında bırakmış ve helak etmiştir. Nuh’un gemisi de iman edenlerin kurtuluşu olmuştur. Peygamberimiz (sav)’in anlattığı örnekte, sonraki devirlerde yaşayacaklar için Nuh’un gemisinin Ehl-i Beyt olduğu ifade ediliyor. Bugün de insanlık aynı o gün olduğu gibi helak olmaktan kurtulmak ve ahir zaman fitnelerinden korunabilmek için bu bakış açısına, yani Ehl-i Beyt ferasetine ihtiyacı vardır. Mezhep imamlarımızın bakış açısında da bu vardır. Ehl-i Beyt’i sevmeden iman etmiş olmayız.”

Hz. Ali Allah tarafından seçilen halifedir

Bir diğer konuşmacı araştırmacı yazar Ender Karabulut oldu. Karabulut, Hz. Ali (as)’ın Peygamber Efendimiz (sav)’den sonra Allah tarafından seçilen halife olduğunu ayet ve hadislerle anlattı. 

Maide Suresi 67. ayetinde geçen “Ey Resul! Sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan, peygamberliğini yerine getirmemiş olursun, Allah seni insanlardan koruyacaktır” ifadelerinin Hz. Ali’nin imametinin bir ispatı olduğunu ifade eden Karabulut, önce olayı, ardından da delillerini izah etti:

“Peygamberimizin Veda Haccı dönüşü Gadir-i Hum denilen bölgede kendisine vahiy gelmesiyle birlikte yaşadıkları ve söyledikleri çok açıktır. Maide Suresi 67. ayetin kendisine vahyolunmasıyla birlikte 124 bin sahabeyi çölün ortasında toplamış ve “Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır…”, “Ali bin Ebi Talip benim halifemdir…” demiştir. Şimdi burada her şey açık bir beyan ile sabitken, birileri kalkıp “Hayır efendim Peygamberimiz (sav) Hz. Ali’nin ne kadar iyi biri olduğunu anlatmak için Gadr-i Hum’da bu konuşmayı yapmıştır demektedir.  Şimdi ayet ve hadisler Hz. Ali’nin ne kadar iyi biri olduğunu mu, yoksa Peygamber efendimizden sonra gelecek olan halife olduğunu mu anlatıyor bir bakalım;

1. Peygamber efendimiz (sav) kavurucu güneş ve kızgın çölün ortasında 124 bin sahabeyi inen ayetin hemen akabinde sadece Hz. Ali’nin ne kadar iyi biri olduğunu anlatmak için mi toplamıştır? Tabii ki hayır.

2. Ayetteki beyana göre, tebliğ edilmemesi peygamberimizin risaletini dahi tehlikeye sokacak kadar önemli olan şey, Hz. Ali’nin ne kadar iyi biri olduğunun anlatılması olabilir mi? Tabii ki hayır.

3. Ayette “Allah seni insanlardan koruyacaktır” beyanı mevcuttur. Madem Gadr-i Hum olayı iddia edildiği gibi Hz. Ali’nin ne kadar iyi biri olduğunun anlatılması içindir, o zaman Allah peygamberine O’nun bu tebliğine karşılık neden koruma güvencesi veriyor? Bu, Allah’ın Hz. Ali’nin hilafetinin ilanına karşı duyulacak tepkiye binaen Peygamberimize verilen ilahi bir güvencedir. Allah Peygamberine “Korkma ben seni insanlardan koruyacağım, söyle” buyurmaktadır.

4. “Sana indirileni tebliğ et” beyanının geçtiği Maide Suresi 67. ayetin vahyolunması ve Gadr-i Hum olayı, peygamberimizin ebedi hayata rıhletinden 3 ay önce gerçekleşmiştir. Bu da ayette kastedilenin daha önceki ayetlerin tebliğ edilmesi olmadığının, Peygamber efendimize o an gelen ilahi bildirinin kastedildiğinin, yani ayetin, Hz. Ali’nin imametinin açıklanmasıyla ilgili olduğunun ispatıdır.

5. Allah-ü Teâlâ, Maide Suresi 67. ayetin vahyolunması ve Allah Resulü’nün beyanlarının ardından Maide Suresi 3. ayetini indiriyor ve “Dinimi tamamladım” buyuruyor. Bu da Allah’ın insanlara Peygamber Efendimiz (sav)’in ebedi hayata rıhletinden sonra Müslümanların nasıl hareket edeceğinin ve Müslümanların kıyamet sabahına kadar kimler tarafından idare edilmesi gerektiğinin ilanıdır. Allah kapanan nübüvvet yolunun ardından velayet yoluyla birlikte İslam’ı kıyamete kadar şekillendiriyor. Özetle İslam dini Hz. Ali’nin hilafetinin ilanıyla birlikte tamama eriyor.”

Prof. Dr. Haydar Baş’ın mimarı olduğu Milli Ekonomi Modeli’ni de anlatan araştırmacı yazar Ender Karabulut, modelin Ehl-i Beyt döneminde uygulanan birçok prensipten yararlanılarak kaleme alındığını ve o ruhu taşıdığını ifade etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100