06 Ocak 2006 Cuma 00:00
Kuş gribi 5 ilde kesin, 5 ilde şüpheli
Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde patlak veren Kuş gribi kabusu yayılıyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Iğdır'da sekiz ilin vali, tarım ve sağlık müdürleri ile yaptığı toplantıdan sonra Türkiye'de 10 ayrı noktada kuş gribi görüldüğünü, yapılan laboratuvar tesbitlerine göre, 5'inin kesin, diğer 5'inin ise şüpheli olduğunu açıkladı. ~|~

Bakan Eker'e göre, Iğdır merkezde 2, Aralık'ta 1, Erzurum'da biri kesin 3, Ağrı'nın Doğubeyazıt'ta iki çocuğun öldüğü mahallede kuş gribi olduğu kesinleşti. Van, Şanlıurfa'nın Hilvan ve Yozgat'ın Akdağmadeni ilçelerinde ise kuş gribi şüphesi var. Bakan Eker, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:
     
7 BİN KANATLI İTLAF EDİLDİ
"Son günlerde ortaya çıkan 26 Aralık 2005 tarihinde Iğdır ili Aralık ilçesinde kuş gribi vakası tesbit edildi. İtlaf işlemi başlattık. illerin valileri ekipler oluşturarak bu hastalıkla mücadele ediyorlar. Bu hastalık bulaşıcı ve salgın hastalıktır. Yakın temas yolu ile insanlara geçiyor. Gördüğünüz gibi Ağrı ili Doğubeyazıt ilçemizde iki yavrumuzu kaybettik. Bu hastalık Manyas'tan sonra Iğdır'ın Aralık ilçesi ile Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde görüldü. Hastalığın bölgeye yayılması ile bugün Iğdır'da, Erzurum, Ardahan, Ağrı, Van, Kars, Bitlis, Muş ve Iğdır valileri, il tarım ve sağlık müdürleri ile bir toplantı düzenledik. Konu ile ilgili gerekli çalışmaların en etkin biçimde devam edeceğk. Iğdır'da 3 mihrak hastalık tesbit ettik. Erzurumda 3 mihrak, biri kesin, diğerleri şüpheli. Ağrı'da bir şüpheli, Doğubeyazıt'ta bir kesin. Burası çocukların öldüğü mahalle. Van'da bir, Urfa'nın Hilvan'da bir, Yozgat'ın Akdağmadeni'nde bir mihrak tesbit ettik. Toplam 10 mihraktan beşi kesin, beşi de şüpheli. Adı geçen bölgelerde 7 bin kanatlı itlaf edildi. Bu hastalıkla ilgili yapılan mücadeleler hakkında yazılı bilgi verilecektir. Mücadele konusunda etkili olmak için ek personel veteriner ve sağlık teknisyeni ile araç gereç alet ekipman ihtiyaçları başka illerden takviye edilecek. Mücadelede her hangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Adı geçen yerlerde çalışmamız teknik bir şekilde sonlanacak. Halkımıza seslenmek istiyorum:
     
IĞDIR'DAKİ 9 KİŞİDE KUŞ GRİBİ YOK
Evlerde kanatlı hayvanları ihtiyaçları için besliyorlar. Bu hayvanlar risk altındadır. Dışarıya çıktığında hastalık alıyorlar. Bu hastalık 2 ile 7 gün arasında ortaya çıkıyor. İtlaf edilen tavukların bedeli nakit ödeniyor. Vatandaşlarımızın parası tesbit komisyonunun belirlediği fiyat üzerinden ödenecektir. Bu konu toplum ve millet sağlığını ilgilendiren bir konudur. En iyi sonucu almak için valilerimize yeteri kadar para sağlanmıştır. Ayrıca çocukların kanatlı ve şüpheli hayvanlarla temasta olmamaları gerek. Hastalığın olduğu yerler iyi dezenfekte edilmesi için herkesin iş birliği içinde olması gerekir. Başarı böyle elde edilir. Türkiye'ye virüsü taşıyan göçmen kuşlar. Yol güzergahı olarak birincisi Gürcistan, Ardahan, Kars, Iğdır üzerinden Akdeniz bölgesine oradan da Afrika ülkelerine gidiyor. İkinci yol güzergahı Ukrayna üzerinden Ege bölgesini takip ederek Akdeniz üzerinden yine Afrika'ya gidiyor. Bu hastalığın adı kanatlı gribidir. Dünyada 25 ülkede görülmüş bir hastalıktır. Bütün dünya coğrafyasında meydana gelen bir olaydır. Iğdır Devlet Hastanesi'ne müracaat eden 9 kişide kuş gribi taşıyan hastalığa rastlanmamış.''
     
HER ŞEY YOLUNDA!

Eker, kuş gribi hastalığına karşı alınan tedbirler ve hastalıkla mücadele konularının görüşüldüğünü belirtti.
Hastalığın bulaşıcı ve hızla yayılan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Eker, bu nedenle alınan tedbirleri büyük bir ciddiyetle takip ettiklerini vurguladı.
Kanatlı hayvanlarda kuş gribi hastalığıyla mücadelede herhangi bir sıkıntı olmadığını kaydeden Eker, "Her şey kontrol altında. Gerekli çalışmalar yürütülüyor. Türkiye olarak bu sıkıntıyı da aşacağız. Endişe ve paniğe gerek yok" diye konuştu.
Eker ayrıca, veteriner hekimler başta olmak üzere bölgeye personel takviyesi de yaptıklarını ve takviye edilen personelin yarın itibarıyla bölgede görevlerine başlayacaklarını bildirdi.
     
"5 MİHRAKTA KESİN HASTALIK TESPİT EDİLDİ"
 Eker, şu ana kadar 5 ayrı mihrakta kuş gribi hastalığının kesin olarak tespit edildiğini söyledi. Şüpheli olan 5 mihrakta inceleme çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Eker, şöyle konuştu:
"Iğdır'da 3 mihrakta hastalık kesin tespit edildi. Erzurum'daki 3 mihraktan birinde kesin tespit yapıldı. Diğer ikisi ise şüpheli. Ağrı ve Van'daki birer mihrakta şüpheli, Urfa'ya bağlı Hilvan İlçesi'nde ise hastalık kesin tespit edildi. Yani 5 mihrakta hastalık kesin tespit edildi. 5 mihrak ise şüpheli durumda. Buralarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şüpheli durumda olan mihraklar için de kesinleşmiş gibi hareket edip tedbirlerimizi öyle alıyoruz." Eker, kesinlik kazanan ya da şüpheli durumdaki mihraklarda toplam 1300 kanatlı hayvanın öldüğünü bildirdi.
Söz konusu yerlerde yapılan çalışmalar kapsamında da şu ana kadar 7 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiğini belirten Eker, çalışmaların devam ettiğini söyledi.
     
"İTLAF EDİLEN HAYVANLARIN BEDELİ ÖDENECEK"
Bölgede evlerinde kanatlı hayvan besleyen vatandaşlar olduğunu vurgulayan Eker, vatandaşların bu konuda dikkatli olmalarını istedi.
Söz konusu hayvanların dışarıda kaptığı virüsü eve taşıyabileceğini anlatan Eker, şöyle devam etti: "Bu nedenle itlaf çalışmalarını yürüten görevlilere vatandaşlarımızın yardımcı olmalarını istiyoruz. İtlaf edilen kanatlı hayvanların bedeli tarafımızdan ödenecektir. Bu konuda kaynak sıkıntımız yok. Vatandaşların kanatlı hayvanların bedellerinin ödenmeyeceği kaygısını düşünmesini istemiyoruz." Eker, Iğdır'da 9 kişinin kuş gribi şüphesiyle hastaneye başvurduğunu ancak yapılan kontrollerde herhangi bir bulguya rastlanmadığını söyledi. Erzurum'da da aynı şekilde 6 kişinin hastaneye müracaat ettiğini belirten Eker, bu kişilerin üçünde bulguya rastlanmadığını, diğer üçü içinse incelemenin devam ettiğini bildirdi.
Bakan Eker ayrıca, özellikle çocukların şüpheli kanatlı hayvanlarla yakın temasta bulunmalarının engellenmesini istedi.
Öte yandan, Iğdır'ın il giriş ve çıkışında araçların özellikle tekerlek kısımlarının ilaçlandığı görüldü..

KUŞ GRİBİ VAKALARI NEDENİYLE 10 İLDE AV YASAĞI 
Kuş gribi vakaları nedeniyle Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Tunceli, Van, Bingöl ve Muş illerinde kanatlı yaban hayvanlarının avı, 7 Ocak'tan itibaren ikinci bir emre kadar yasaklandı. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Iğdır ve Ağrı illerinde göçmen kuşlardan evcil kümes hayvanlarına bulaşarak yayıldığı tahmin edilen kuş gribi virüsüne rastlanılması nedeniyle Erzurum, Erzincan, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan,Tunceli, Van, Bingöl ve Muş illeri sınırları içinde tüm kanatlı yaban hayvanlarının avı, 7 Ocak tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır. Hükümetimizce alınmakta olan ve insan sağlığı açısından önem arz eden tedbirler kapsamında avcılarımızın av yasağına uymaları, özellikle göçmen kuşların yaşadığı sulak alanlarda kanatlı yaban hayvanları ile temastan kaçınılması önemli duyurulur."

PROF. DR. CEYHAN: BÖLGEDE TEK BİR KANATLI HAYVAN 
BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE İTLAFIN SAĞLANMASI GEREKİYOR
Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bölgede tek bir kanatlı hayvan bırakmayacak şekilde itlafın sağlanması gerekiyor" dedi.
Ceyhan, Iğdır Sağlık İl Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı'ndan bir grup uzman ekiple birlikte, kuş gribi vakasının görüldüğü Ağrı'nın Doğubeyazıt ve Iğdır'ın Aralık ilçeleri ile Van'da incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Şu anda bölgede ciddi bir problemin olmadığını anlatan Ceyhan, şöyle konuştu: "Şu ana kadar 3'ü kesin, 7'si şüpheli olmak üzere toplam 10 kişi hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Iğdır Devlet Hastanesi'ne kuş gribi şüphesiyle müracaat eden bazı vatandaşlarımızda da ilk bulgularagöre besin zehirlenmesi olduğunu tespit ettik. Şu anda ciddi bir sıkıntı yok. Fakat bölgede tek bir kanatlı hayvan bırakmayacak şekildei tlafın sağlanması gerekiyor. Bu konuda vatandaşlar tarım il ve ilçe teşkilatlarına destek vermelidir."

İNGİLTERE, TÜRKİYE İLE İLGİLİ SEYAHAT UYARISINI GÜNCELLEDİ
İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından İngiliz vatandaşlarına yapılan seyahat uyarılarının Türkiye ile ilgili bölümü güncelleştirildi ve Türkiye'de görülen kuş gribi vakalarıyla ilgili uyarıda bulunuldu. Sağlık Bakanlığı'nın 2 kişinin kuş gribinden öldüğünü doğruladığına dikkat çekilen seyahat uyarısında, bu kişilerin Ağrı'da yaşadıkları ve H5N1 virüsünü burada kaptıkları bildirildi.
 Ağrı dışında Iğdır, Erzurum ve Yozgat'ta da kuşkulu vakalara rastlandığı belirtilen İngiltere Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarısında, yetkililerin salgını önlemek için etkin önlemler uygulamakta olduğu kaydedildi.

VAN'DA BİR KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI
Van'ın Erciş İlçesi'nde bir kişi kuş gribi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Alınan bilgiye göre, ilçedeki devlet hastanesine kuş gribi şüphesiyle kaldırılan Türkan Sökmen (59), buradaki tedavisinin ardından Edremit İlçesi'ndeki Yüksek İhtisas Hastanesi'ne gönderildi. Sökmen, daha sonra YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

ÖLEN ÇOCUKLAR TAVUKLARLA OYNAMIŞ
Van YYÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, kuş gribinden ölen çocukların ölü tavuklarla birebir temasta bulundukları için hastalığa yakalandıklarını söyledi.
Öner, "bu çocuklar tavuklar öldükten sonra tavuğun kafasıyla oynamışlar, çok yakın temasta bulunmuşlar. Vatandaşlar bu tür durumlarda konuyu tarım müdürlüklerine bildirsinler'' diyerek çocukların anne babalarının neden kuş gribine yakalanmadıklarını açıkladı.

Hastanede hala yedi hastanın tedavisinin devam ettiğini belirten Öner, oluşturdukları kriz masası önlemleri çerçevesinde gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyledi.
Hastanelerinde dört vantilatör solunum cihazı bulunduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı'ndan dört tane daha cihaz istediklerini kaydeden Öner, tedavisi süren yedi çocuğun sağlık durumlarında bugün genel olarak bir kötüleşme olmadığını, ancak akciğer enfeksiyonunun devam ettiğini kaydetti.
     
'Hülya Koçyiğit solunum cihazına bağlı'
Dün sabah ölen hastanın cenazesinin ailesine teslim edildiğini ifade eden Öner, ''olası bir durum veya çevreden gelecek vakalar için hastanenin çocuk servisini boşalttık. Hastalardan Hülya Koçyiğit'in durumu ağır olduğu için solunum cihazına bağlı. Yusuf Tunç'un durumu ağır ancak onu solunum cihazına daha bağlamadık, şu an için oksijen tedavisi devam ediyor" dedi. Bütün hastalardan örnekler alındığını belirten Prof. Dr. Öner, örneklerin incelenmek üzere Ankara'ya gönderileceğini söyledi.

DÜNYANIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE
Kuş gribinin Türkiye'de can aldığının kesinleşmesi, dünyanın dikkatini Türkiye'ye çevirdi. Gazeteler, 14 yaşındaki Mehmet Ali Koçyiğit'in "Güneydoğu Asya dışında kuş gribi yüzünden ölen ilk insan" olduğunun altını çizdi.
      
TIMES: "TÜRKİYE'DE KUŞ GRİBİ SANILANDAN DAHA YAYGIN OLABİLİR"
İngiliz Times gazetesi, Türkiye'de Doğu Asya dışında ilk kez bir kişinin kuş gribiyle öldüğünü belirtti. Kuş gribi ile ilgili asıl kaygının, hastalığın insandan insana geçmesi olduğu kaydedilen haberde, Türkiye'deki örneklerin de test için İngiltere'ye gönderileceği aktarıldı. Times gazetesi, Türkiye'de kuş gribi vakalarının tahmin edilenden daha fazla olmasından korkulduğunu da belirtti.
     
TELEGRAPH: "TÜRKİYE, ÇOCUĞUN
KUŞ GRİBİNDEN ÖLDÜĞÜNÜ DOĞRULADI"

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'deki çocuğun kuş gribinden öldüğünün doğrulandığını belirttiği haberinde, İngiltere Hükümeti'nin Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Türkiye'nin "salgın için bir planı" olduğunu söylemesine karşın VanYüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Prof.Dr.
Ahmet Faik Öner'in, "Ülke olarak buna hazır olduğumuza inanmıyorum" dediği aktarıldı.
     
GUARDİAN: "SALGIN AVRUPA SINIRINDA KORKUSU"
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian ise, Türkiye'deki ölüm ile Güneydoğu Asya dışındaki ilk kaybın yaşandığı ve salgının Avrupa sınırlarına dayandığı korkusunun yayılmaya başlandığı yorumunu yaptı. Ancak gazeteye konuşan Birleşmiş Milletler Kuş Gribi Koordinatörü Doktor David Nabarro, "Bu salgın başlangıcı değil. Salgın, hastalık insandan insana geçtiğinde başlamış demektir" dedi.
     
WASHINGTON POST: "TÜRK ÇOCUK KUŞ GRİBİNDEN ÖLMÜŞ"
Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Washington Post, 14 yaşındaki Muhammet Ali Koçyiğit'in kuş gribinden öldüğünün kesinleştiğini belirtti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, hastalığın insandan insana geçtiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını söylediği belirtilen haberde, Minnesota Üniversitesi'nden Michael Osterholm'ün, "Türkiye'deki ilk kuş gribi kaybının Batı'nın panik duymaması ama dikkatli olması gerektiğinin göstergesi olduğunu" belirtti.
      
NEW YORK TIMES: "TÜRK AİLESİNİN ÜÇ ÜYESİ DAHA KUŞ GRİBİ"
Amerika'da yayınlanan New York Times gazetesi, Türkiye'de önce yalanlanan vakanın kuş gribi olduğunun kesinleştiği belirtildi. Haberde ayrıca Türkiye'de 10 kişinin daha hastanede olduğu ancak o hastaların kuş gribine yakalanıp yakalanmadığının belirsizliğini koruduğu kaydedildi.
     
LE MONDE: "AVRUPA'DAKİ VETERİNER HİZMETLERİ ALARMDA"

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, "Kuş gribinin Avrupa'nın kapısındaki insanlar arasında ilk kurbanları verildi" diye yazdı. Ölen çocukların yaşadığı yörenin Ermenistan'ın sınırına yakın göçmen kuşlar güzergahında bulunduğuna dikkat çeken gazete, Avrupa'daki tüm veteriner hizmetlerinin Ekim ayından bu yana alarm içinde olduklarını yazdı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100