05 Ocak 2006 Perşembe 00:00
Kuş gribi iki can aldı! Türkiye şokta

SON HABER Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alınan ve kuş gribi yönünden pozitif bulunduğu belirlenen Fatma Koçyiğit bu sabah yaşamını yitirdi. Fatma Koçyiğit'in 1 Ocak'ta hayatını kaybeden kardeşi Mehmet Ali Koçyiğit'in de kuş gribinden öldüğü açıklanmıştı. Koçyiğit ailesinin diğer fertlerinin tedavileri sürdürülüyor.

~|~

YYÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, yaptığı açıklamada, yoğun bakım ünitesinde solunum pompasına bağlı olarak tedavisi devam eden Fatma Koçyiğit'in sabah saat 06.30'da hayatını kaybettiğini söyledi.

Öner, dün geceden itibaren sağlık durumu kötüleşen Koçyiğit'te tedavi süresi içerisinde bir çok problemlerin ortaya çıktığını belirtti.

Cenazenin, Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi'nden gelen ekibin yapacağı incelemeden sonra bugün ailesine teslim edilebileceğini bildiren Öner, Fatma Koçyiğit'in ölümünün ardından hastanelerinde 7 kişinin bulunduğunu ve bunlardan yoğun bakım ünitesinde solunum pompasına bağlı Hülya Koçyiğit'in sağlık durumunun kötü olduğunu kaydetti. Öner, "Fatma Koçyiğit'in ölümüyle Van'da kuş gribinden ölen hasta sayısının 2'ye yükseldiğini" sözlerine ekledi.


Akdağ: "4 kişinin hastalandığı aileden 2'sinde
kuş gribi yönünden pozitif sonuçlar bulduk"
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 4 kişinin hastalandığı aileden ikisinde kuş gribi yönünden "pozitif" sonuçlar bulduklarını belirterek, "Hastalığın süreci itibariyle diğer 2 çocuğun da aynı hastalıktan hastaneye geldiğini şu anda varsayıyoruz. Laboratuar sonuçları bunu teyit etmemiş olsa bile" dedi.

Akdağ, Sağlık Bakanlığı'nda Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden kuş gribi şüphesiyle Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne getirilen hastalarla ilgili ileri tetkiklerin sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Akdağ, 31 Aralık 2005'te Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniği'ne aynı aileden 4 hastanın "bir haftadır devam eden yüksek ateş, solunum sıkıntısı" şikayeti ile sevk edildiklerini anımsatarak, 6-15 yaşları arasındaki bu vakaların evlerinde tavuk besledikleri, bu tavuklarla yakın temas içerisinde oldukları ve hastalanan tavukları evin içinde kestiklerinin öğrenildiğini anlattı.

Bunun üzerine kuş gribi şüphesi ile hastalardan alınan sürüntü numunelerinin tetkik için Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'na gönderildiğini ifade eden Akdağ, "Burada yapılan ayrıntılı analizler neticesinde kuş gribi etkeni tespit edilmemiştir" dedi.

Bununla birlikte klinik olarak ağırlaşan ve tedaviye yanıt vermeyen hastaların dikkatle takip edildiğine dikkati çeken Akdağ, şöyle konuştu: "Alt solunum yollarından alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'nca yapılan analizleri sonucunda, 4 Ocak 2006 tarihinde hastalardan 3 tanesinin kuş gribi yönünden pozitif olduğu belirlenmiştir. Aynı aileden iki hastada pozitiflik tespit edildi. Bir diğer hastada da şüpheli olmakla birlikte bir pozitiflik tespit edildi."

Hastanede toplam kuş gribi şüphesiyle gelen 6 kişi bulunduğunu, bu numunelerin dün gece pozitif bulunmasının ardından, tetkiklerin Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nda tekrarlandığını belirten Akdağ, numunelerin teyit edilmek üzere Çapa Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı'na da gönderildiğini kaydetti. Numuneleri hava muhalefeti sebebiyle İstanbul'a karayoluyla göndermek zorunda kaldıklarını ifade eden Akdağ, sonuçların bu nedenle ancak bu saatte belli olduğunu bildirdi. Akdağ, Hıfzıssıhha'nın sonuçlarını Çapa Tıp Fakültesi'nin de doğruladığını belirterek, "İki numunede pozitiflik tespit edildi, üçüncü vakanın şüpheli durumu da devam etti. Bu numuneler doğrulanmak üzere Dünya Sağlık Örgütü'nün Londra'daki referans laboratuarına kuryeyle gönderilmiştir" dedi.

Özellikle kanatlılarla birinci derecede temas eden kişiler açısından hijyenik kurallara uymanın öneminin burada ortaya çıktığını belirten Akdağ, "4 kişinin hastalandığı aileden 2'sinde pozitif sonuçlar bulduk. Hastalığın süreci itibariyle diğer 2 çocuğun da aynı hastalıktan hastaneye geldiğini şu anda varsayıyoruz. Laboratuar sonuçları bunu teyit etmemiş olsa bile"diye konuştu.

Akdağ, Doğubeyazıt'ta, insanlarla ilgili bir karantinanın kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi. Recep Akdağ, bir gazetecinin "Kuş gribiyle ilgili ilaç stoğunda sıkıntı var mı?" sorusu üzerine, ilaç stoğu konusunda bir sıkıntı bulunmadığını belirtti.

Akdağ, bir başka gazetecinin "Hastalar hastaneye geldikleri andan itibaren kuş gribi tedavisi gördü mü?" sorusuna, "Hastalar hastaneye yatırıldığı ve kuş gribinden kuşkulanıldığından itibaren kuş gribi tedavisi görmektedirler" yanıtını verdi.

Hastaların başka bir hastaneye sevkinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Akdağ, "hastaların başka bir hastaneye sevki söz konusu değil. Bulundukları hastanenin altyapısı tedavi için yeterli" dedi.
Akdağ'ın açıklamalarda bulunduğu Bakanlık'taki toplantıda, kuş gribi konusunda bir bilgi notu dağıtıldı. 
     
Avrupa'da ilk ölüm vakası
Türkiye'nin, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Avrupa Bölgesi üyesi olması nedeniyle resmi veriler bakımından, Mehmet Ali Koçyiğit "Avrupa'daki ilk ölüm vakası" oldu. Türkiye'deki gelişmeler dışında 30 Aralık itibariyle tüm dünyada kuş gribine yakalandığı kanıtlanan 142 insan vakası mevcutken, bunlardan 74'ü yaşamını yitirdi. Bu vakalar Vietnam, Endonezya, Tayland, Kamboçya, Çin gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde gerçekleşti. Örgütün bulaşıcı hastalıklar özel danışmanı Guenael Rodier de Cenevre'de yaptığı açıklamada "Ne yazık ki, bunun insanlarda görülen H5N1 olduğundan oldukça eminiz" diye konuştu. WHO, küçük çaplı salgınlara neden olan virüsün insandan insana bulaşması durumunda dünyada en az 150 milyon ölüm görülebileceğini açıklamıştı.
     
DSÖ: Ölen çocukta büyük ihtimalle H5N1 virüsü vardı
Dünya Sağlık örgütü, Türkiye'de ölen 14 yaşındaki erkek çocuğunda büyük olasılıkla H5N1 virüsü bulunduğunu     açıkladı.
Örgütün bulaşıcı hastalıklar özel danışmanı Guenael Rodier, Cenevre'de Reuters'a yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki, bunun insanlarda görülen H5N1 olduğundan oldukça emininiz" diye konuştu.

Kuş gribine karşı bunları yapmak zorundayız

Sağlık Bakanı Recep Akdağ "Hayvanlarla temas eden herkes ellerini bol su ve sabunla yıkamalı, kesinlikle şüpheli ölen kanatlı hayvanlar tüketilmemeli, hayvan ölümleriyle ilgili ihbarlar Tarım Bakanlığı'nın ilgili bölümlerine yapılmalı" dedi.
Akdağ, 10 maddelik şu reçeteyi önerdi:
      1- Çarşıdan, pazardan canlı tavuk veya hindi almayın.
      2- Kesiminden market rafına kadarki zincirin her aşamasında denetimden geçen markalı kanatlı hayvan ürünlerini tercih edin.
      3- Tavuk, hindi, benzeri kanatlı hayvan ürünlerini 70 - 80 derecede pişirerek yiyin, içlerinin iyi piştiğinden emin olun. Kanatlı hayvan etleri ve yumurtaları (70 derecede 5 dakika) iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir.
      4- Yumurtaları yıkadıktan sonra pişirin.
      5- Çiğ tavuk, hindi veya benzeri çiğ ürünlere çıplak elle dokunduysanız, ellerinizi mutlaka sabunlayın.
      6- Çiğ kanatlı hayvanlara çocukların dokunmasını önleyin.
      7- Ev hayvanlarınız varsa çocukların dokunmasına engel olun.
      8- Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışıyorsanız, hayvanlara çıplak elle temas etmeyin.
      9- Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışıyorsanız normal grip aşısı olun.
      10- Kendiniz veya yakınlarınızla ilgili kuşku taşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
      Bunun yanı sıra hasta veya ölmüş hayvanlarla temastan kaçınılması, kanatlı hayvanların salya, burun akıntısı, boğaz akıntısı, dışkısıyla kirlenen yüzeylere temas edilmemesi, ölen kanatlı hayvanların yakılarak veya derin çukurlara gömülüp üzerlerine sönmemiş kireç dökülerek gömülmesi gerektiği kaydedildi.

Prof. DR. Öner: "Kuş gribi çıkması bizi ürkütmedi"

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, tedavi gören hastaların tahlil sonuçlarının pozitif çıkmasının kendilerini ürkütmediğini söyledi.
Prof. Dr. Öner, Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden kuş gribi şüphesiyle Van'a getirilen ve YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan hasta sayısının bugün itibariyle 8 olduğunu belirtti.

Kuş gribi tedavisinde uygulanan Tamiflu isimli ilacın ellerine ulaştığı Pazartesi gününden itibaren hastalara verildiğini vurgulayan Öner, vakanın kuş gribi çıkmasından sonra Doğubayazıt'tan yeni gelebilecek hastalar için daha özel bir tedavi uygulanacağını kaydetti.

Öner, "tahlil sonuçlarının pozitif çıkmasının kendilerini ürkütmediğini" ifade ederek, "Hastalığın kuş gribi olma ihtimali yüksekti. Bu bizi ürkütmedi. Başka viral bir hastalığın ortaya çıkması durumunda hastaların tedavisi değişebilirdi. Biz bundan sonra da tedaviye devam edeceğiz" dedi.

Öner, hastanelerinde tedavi gören 8 hastadan Fatma Koçyiğit'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu, diğer hastaların ise ayrı odalarda ve ayrı hemşireler gözetiminde tedavilerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137