12 Ekim 2002 Cumartesi 00:00
Küskünlerden yeni manevra

Seçimlerin ertelenmesi için bastıran partiler ve küskünler, 3 Kasım'da yapılacak genel seçimleri erteletmek için yeni bir hamle başlattı. 110 milletvekili, Meclis'in tatile girme kararının TBMM İç Tüzüğü'ne aykırı olduğu iddiasıyla, yürütmenin durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Seçimleri erteletmek isteyen partiler, 3 Kasım'a 23 gün kala dün yeni bir hamle başlattılar. "Meclis'in tatile girme kararının" Anayasa'ya aykırı olduğunu savunan küskünler, başvuru dilekçesini Afyon Milletvekili Gaffar Yakın vasıtasıyla Anayasa Mahkemesi'ne verdiler. TBMM'nin 1 Ekim 2002 tarihinde aldığı kararın "yeni bir içtüzük ihdası olduğu" ileri sürülen dava dilekçesinde, Anayasa'nın 96. maddesine göre, alınan kararda "salt çoğunluk bulunması gerektiği, oysa TBMM'nin bu kararında bu oranın aranmadığı" ileri sürüldü.Dava dilekçesinde, ayrıca, TBMM'nin tatile girmesine ilişkin karar~|~da "kabul, ret ve çekimser oyların belirsiz ve çelişkili olarak tespit edildiği, bu durumun Anayasa'ya aykırı olduğu" savunuldu. Öncelikle yürürlüğün durdurulması istenen dava dilekçesinde, kararın iptali talep edildi. Seçimlerin ertelenmesini isteyen partiler ve küskünler, Meclis Başkanı Ömer İzgi'nin yanlı davrandığını ileri sürerek, seçimlerin ertelenmesi yönünde Meclis'i yeniden toplantıya çağırma girişiminden vazgeçmişlerdi.

Tartışmalı oylama
1 Ekim'de toplanan TBMM Genel Kurulu, SP, ANAP ve YTP ile ''küskün'' milletvekillerinin 170 oyuna karşı 191 oyla tatil kararı alarak, 3 Kasım'da seçimlerin yapılmasını kesinleştirmişti. TBMM'nin, 3 Kasım 2002 Pazar günü yapılması kararlaştırılan milletvekili genel seçiminin kesin sonuçları Yüksek Seçim Kurulu'nca TRT'de ilanını takip eden beşinci gün saat 15.00'de toplanmak üzere tatile girmesini kararlaştırmıştı.

Genel Kurul'da, oylamanın elektronik cihazla yapılmasını öneren erteletme yanlısı milletvekilleri Meclis Başkanı Ömer İzgi engeline takılmıştı. İç Tüzük gereği oylamayı el kaldırılarak işari olarak yaptıran İzgi, sert eleştirilere hedef olmuştu.

DEHAP kararı da seçimleri erteletebilir
Öte yandan, Anayasa Mahkemesi Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun DEHAP'ın seçimlere katılamayacağına ilişkin uyarısı üzerine YSK, partinin defterlerini incelemeye aldı. DEHAP'ın seçime katılmaması yönünde karar çıkması durumunda bazı hukukçulara göre, gümrüklerde oy verme işlemi başladığı için 3 Kasım seçimlerinin ertelenmesi yeniden gündeme gelebilecek.

Küskünlere destek yok
110 milletvekilinin TBMM'nin tatile girme kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasına siyasi parti kurmaylarından destek gelmedi. Gelişmeyi MHP adına değerlendiren Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, seçim sürecini sıkıntıya sokacak hiçbir davranışı tasvip etmenin mümkün olmadığını söyledi. DSP Grup Başkanvekili Aydın Tümen de seçim sürecinde gelinen bu noktadan sonra başvurunun şık bir hareket olmadığını belirtti. DYP Grup Başkanvekili Turhan Güven de Anayasa Mahkemesi'nin esasa girmeden başvuruyu reddedeceği görüşünde olduğunu bildirdi. Güven, tatille ilgili işari oylamanın içtüzük hükümleri gereği olduğunu hatırlatarak, "Mevcut oylar itibarıyla karar geçerlidir. Anayasa Mahkemesi'nin esasa girmeden başvuruyu reddedeceği kanaatindeyim. Ayrıca Meclis kararlarına karşı Anayasa Mahkemesi'ne gidilmesi konusu da tartışmalıdır" dedi. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz da, başvuruyla ilgili olarak, "bu saatten sonra Meclis'in yeniden açılıp erteleme kararı alabileceğine ihtimal vermediğini" söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137