19 Mayıs 2011 Perşembe 00:00
Kuvay-ı Milliye 92 yaşında
92 yıl önce bugün Mustafa Kemal Paşa Samsun'da kurtuluş ateşini tutuşturdu. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı bugün tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak ~|~

Mustafa Kemal Paşa, bundan 92 yıl önce bugün Kurtuluş Savaşı meşalesini Samsun'da ve dönemin süper güçleri İngilizlere, Fransızlara ve İtalyanlara karşı Kuvay?ı Hareketi başladı. Bu tarihi günün hatırasına 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı bugün tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak. Kutlamalar, Atatürk'ün Samsun'a çıkış saati olan 07.00'de top atışıyla başlayacak. Mustafa Kemal Atatürk, bundan 92 yıl önce bugün Kurtuluş Savaşı meşalesini Samsun'da ve dönemin süper güçleri İngilizlere, Fransızlara ve İtalyanlara karşı tutuşturdu. Bu tarihi günün hatırasına 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı bugün tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak. Kutlamalar, Atatürk'ün Samsun'a çıkış saati olan 07.00'de top atışıyla başlayacak.
Birinci Dünya Savaşı'nın galibi olan İtilaf Devletleri, Osmanlı ülkesini kağıt üzerinde paylaşmışlardı. Bu planlara göre Türk ulusunun siyasi varlığı bütünüyle yok ediliyor ve üzerinde yaşadığı bin yıllık vatanı da ufak bir bölge dışında elinden alınıyordu. 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi hükümlerine dayanarak 1 Kasım 1918'den itibaren Türk vatanının bazı yerleri işgal edilmeye başlandı. Türk ordusu dağıtılırken, ülke içinde çeşitli ayrılıkçı örgütler ayaklanma hazırlıklarına girişmişti.
Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından sonra Mustafa Kemal Paşa, 13 Kasım 1918'de İstanbul'a geldi. İstanbul'da yaklaşık 6 ay kaldı. Bu süre içerisinde vatanın kurtuluşu için çeşitli girişimlerde bulundu. Padişahla birkaç kez görüştü ve ona bu konuda düşüncelerini aktardı. Güçlü bir hükümetin kurulması için çaba gösterdi. Basın yoluyla geniş kitleleri bilgilendirmeye, halkı aydınlatmaya çalıştı. Kurtuluşa giden yolun temel ilkelerini yine bu dönemde ortaya koydu. Bunları çok yakın arkadaşlarına anlattı.

Mücadele ateşi Anadolu'dan tutuştu
Böylece milli mücadeleden yana az sayıda, fakat etkin bir grup oluşturmayı başardı. Milli mücadele Anadolu'dan başlatılacaktı. Bunun için öncelikle birer görevle Anadolu'ya geçilecek, mecbur kalınmadıkça görev terk edilmeyecek, görevi bırakmak gerektiğinde asla İstanbul'a dönülmeyecek, çalışmalar gayrı resmi sürdürülecekti. Dokuzuncu Ordu Kıtaatı Müfettişliği'ne atandıktan sonra Harbiye Nezareti'nden çıkarken çok heyecanlıydı. Oldukça sıkıntılı, zahmetli bir yolculuktan sonra Samsun'da milletiyle kucaklaştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137