08 Haziran 2005 Çarşamba 00:00
Lafla geçiştirmek olmaz

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ,
Washington'da yaptığı konuşmada terör örgütü PKK'nın sadece terör örgütleri listesine alınmasının yeterli olmadığını belirterek, somut eylem gerektiğini söyledi. ABD'li Orgeneral ise "PKK'lı öldürmeyin" dedi

*ABD'nin tarzı düşündürücü
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, önceki gün ABD'nin başkenti Washington'da Amerikan?Türk Konseyi'nin (ATC) yıllık konferansında yaptığı konuşmada, ABD'nin terör örgütü PKK'ya karşı  aktif eyleme geçmemiş olmasının düşündürücü olduğunu belirtti. Başbuğ, "İki yıldan fazla zamandır sabırla bekliyoruz. Bir yandan kamuoyunun görüşleri var. Sokaktaki insan, ABD'nin eyleme geçmesini bekliyor. Bunu insanlara açıklamak, 2 yıl daha sabırlı olun demek çok zor" dedi.

*ABD'li komutanın pişkinliği
Aynı toplantıda konuşan ABD Genelkurmay Başkan yardımcısı Orgeneral Peter Pace de, PKK'lı teröristleri kastederek, Teröristleri öldürmenin tek başına çözüm olmadığını iddia etti. Pace, 2005 yılında terör örgütü PKK'ya karşı ABD'nin eyleme geçip geçmeyeceği konusunda takvim vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.   

İslam ile terör yanyana gelmez
İslam diniyle terörizm arasında ilişki olduğunu söyleyenlerin bulunduğunu hatırlatan Org. Başbuğ, şöyle dedi: "İslam dini ile terörizm arasında ilişki kurulması hem bu dine, hem de bu dine mensup kişilere yapılan büyük haksızlıktır. Her dine mensup kişiler arasından teröristler çıkabilir. Bu duruma karşılık, bu ülkelerin demokratikleşmesi kapsamında, ılımlı İslam modeli kavramı da sıkça gündeme getirilmektedir. Ancak radikalden ılımlıya geçiş kadar, ılımlıdan radikal modele geçişin de mümkün olabileceği unutulmamalıdır."

~|~ Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den önce ABD'deki temaslarına başlayan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, meslektaşlarına PKK ile etkin ve samimi mücadele etmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Başbuğ, terör örgütü PKK'nın sadece terör örgütleri listesine alınmasının yeterli olmadığını belirterek, somut eylem gerektiğini söyledi.
Orgeneral İlker Başbuğ, önceki gün ABD'nin başkenti Washington'da Amerikan?Türk Konseyi'nin (ATC) yıllık konferansında çerçevesinde düzenlenen  savunma paneline, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral Peter Pace ile birlikte katıldı.
Orgeneral Başbuğ, "bu hususları, ABD ve Irak hükümetiyle üçlü görüşmelerimizde ele alıyoruz. Ancak şu ana kadar, örgüte karşı aktif eyleme geçilmemiş olması düşündürücüdür. Terörist örgüt dış destekten mutlaka mahkum bırakılmalı ve başarı ümidi yok edilmelidir. Bu konuda Türkiye, ABD'li dostlarından, şimdikinden daha fazlasını beklemektedir" dedi.
Ermenistan'ın
tutumu kaygı verici
Orgeneral Başbuğ, Ermenistan'ın tutumunun da bölgede "kaygı verici" olduğunu söyledi.
Başbuğ, Türkiye'nin, Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmek arzusunda olduğunu, ancak bunun için Ermenistan'ın, uluslararası temel hukuk kurallarına uyması ve iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.
Başbuğ, Ermenistan'ın, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tanımadığını, uluslararası arenada asılsız Ermeni soykırımı iddialarının tanınması yönünde girişimde bulunduğunu belirtti.
Orgeneral Başbuğ, "asılsız soykırım iddialarının siyasi ve hukuki boyutu, Lozan Antlaşması ile kapanmıştır. Bu antlaşmayla Türkiye Cumhuriyeti'ne herhangi bir yükümlülük intikal etmemiştir" dedi.
Kıbrıs'ta garantörlük hakkımız korunmalıdır 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin her zaman Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüm bulunmasını desteklediğini belirten Başbuğ, "bugün için adada birbirini temsil etmeyen ve siyaseten eşit iki halk vardır. Kurulacak yeni bir düzen, bu gerçeği dikkate almalı ve Türkiye'nin garanti ve ittifak antlaşmasından doğan haklarını aynen korumalıdır" diye konuştu.
Orgnerela Pace: Teröristi öldürmek çözüm değil!
Orgeneral Başbuğ'un PKK ile ilgili uyarılarına ABD'li meslektaşından gecikmeden cevap geldi. ABD Genelkurmay Başkan yardımcısı Orgeneral Peter Pace her ilişkide bazı iniş çıkışların olabileceğini belirterek, evliliklerde de karı?kocanın birbirine çok kıymet vermesine rağmen, zaman zaman anlaşmazlıkların ortaya çıkabildiğine işaret etti.
Pace, Orgeneral Başbuğ için "açık sözlü ve dürüst, gerçek bir Türk vatansever" nitelemesinde bulunurken, kültür ve dil farklılığı çerçevesinde Başbuğ ile her şeye aynı gözle bakmadıklarını kaydetti.
teröristleri öldürmenin tek başına çözüm olmadığını belirten Pace, "eğitim ve ekonomik programların" önemine işaret etti.
Pace renk vermedi
Orgeneral Pace, 2005 yılında terör örgütü PKK'ya karşı ABD'nin eyleme geçip geçmeyeceği yönündeki bir soru üzerine, hiçbir askeri eylem konusunda takvim vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.
Terörizmle savaşta, "askeri eylemden önce her türlü seçeneğin" değerlendirilmesi gerektiğini belirten Pace, güvenlik, eğitim ve refahın sağlandığı, işsizliğin azaltıldığı ortamlarda terörizmin gelişemeyeceğini kaydetti. Pace, PKK veya başka bir terör örgütüyle mücadelede, bazı unsurların yok edilmesi için askeri kuvvete gerek duyulacağını, ancak işi veya umudu olmayan insanların terörist hayatı seçmemesi için askeri yöntemler dışındaki seçeneklerin de kullanılması gerektiğini vurguladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137