05 Haziran 2014 Perşembe 00:12
Le Pen: Modeller savaşı

ORHAN DEDE/ANALİZ

Amerika Birleşik Devletleri’nin tek süper güç olduğu ve bu yüzden de her istediğini yapabildiği “tek kutuplu” dünya, Rusya’dan yıkıcı ilk darbeyi 2008 yılının Ağustos ayında yaşanan Gürcistan kriziyle almıştı. Gürcistan ABD’ye güvenerek Güney Osetya’ya saldırmış, Rusya buna sessiz kalmayarak, güç kullandı. Sonuçta Gürcistan’dan bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya Rusya tarafından tanındı. Bu gelişmeden kısa süre sonra İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesi şu başlığı atmıştı: “Gürcistan, ABD’nin tek kutuplu dünyasına mezar oldu.” Aradan geçen zamanda ekonomisini Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın tezi olan Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) formülleriyle daha da güçlendiren Rusya, tek kutuplu ABD hegemonyasına önce Suriye’de sonra da Ukrayna’da peşpeşe darbeler indirdi. Yapılan referandumda Rusya’ya bağlanma kararı alan Kırım’ın Rusya’ya ilhakından hemen sonra konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, “Bu güne gelecekte tarihi bir önem atfedileceğini düşünüyorum. Rusya bugün tek kutuplu dünyanın sonunun geldiğini göstererek, üzerine büyük bir sorumluluk aldı” demişti.

Vatansever ekonomiyle aşırı liberalizm savaşı

Avrupa Birliği’nin siyasi lobileri, ABD ile Rusya arasındaki mücadeleyi ekonomik modellerin savaşı olarak görüyor. Bu savaşın ABD’nin dayattığı liberal kapitalizmle, Rusya’nın uyguladığı vatansever ekonomi yani Milli Ekonomi Modeli arasında yaşandığı belirtiliyor. Rus televizyonu Ren-TV’ye bir demeç veren Marine Le Pen, “Bu, ekonomik modellerin savaşıdır. ABD’nin tüm dünyaya dayattığı aşırı liberal modeli ile Rusya’nın inşa ettiği yeni vatansever modeli arasında bir savaş” dedi.

Avrupa Rusya’yı alkışlıyor

ABD’nin tek kutuplu dünya hakimiyetini kaybetmesine üzülen pek fazla ülke yok. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra oluşan boşluktan yararlanarak dünyada istediği gibi at koşturan ABD’nin hakimiyetini, Gürcistan, Suriye ve Ukrayna krizlerindeki tavrıyla Rusya sıfırladı. ABD’nin şımarıklığından bıkan Avrupa bile şimdi Rusya’yı alkışlıyor. Fransa’daki aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin lideri Marine Le Pen, Rusya’nın Ukrayna’daki kriz bağlamında hareketlerinin dünyaya tekrar çok kutupluluğu kazandırdığını söyledi. Le Pen, “Dünyanın, uzun yıllar ABD etrafında inşa edilen tek kutuplu olduktan sonra tekrar çok kutuplu olduğunu görmek çok hoş” dedi. Tek kutupluluk kalıntıların Ukrayna krizi sırasında Paris’i Rusya karşıtı tavır almaya zorladığını belirten Fransız siyasetçi, Rusya ile düşmanca ilişkilerin Fransa’nın çıkarlarına zıt olduğunu vurguladı.

Küresel tuzağa panzehir MEM

Almanya Heidelberg’de 2007 senesinde düzenlenen 3. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde söz alan Alman Profesör Martin Maier de “Ülkelerin küresel tuzaklardan kurtulmaları için Milli Ekonomi Modeli tek şanstır” demişti.

İlk Rusya uyguladı

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli’ni (MEM) 2006 senesinden bu yana kısmen uygulamaya başlayan Rusya, 2013 yılından bu yana Milli Ekonomi Modeli’nin tümünü uygulamaya geçirdi. Rusya’nın kendisini Duma’ya davet ederek, 4.5 saat boyunca Milli Ekonomi Modeli’ni dinlemesini değerlendiren Prof. Dr. Baş şunları söylemişti: “Rusya, 2006 yılından bu yana Milli Ekonomi Modeli’ni kendi dünyasında uygulamaya koyan ilk millet oldu. Burada çok enteresan bir incelik var: Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayarak Rusya, bir devrin kapandığını ve yeni bir devrin açıldığını bütün dünyaya ilan etmiş, kapitalizmin tarihe gömüldüğünü söylemiştir. Kapitalizm şu anda Batı dünyasının, Batının başı olan ABD’nin uyguladığı sistemdir. Rusya’nın beni Duma’ya davet etmesinin nedeni ABD’ye harp ilan etmesidir. Rusya’nın bunu yaparak verdiği mesaj şudur: Ben senin sistemini ayaklar altına aldım, işte bu tezin sahibi de burada.”  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137